Бізнес налаштований оптимістично щодо інфляції, курсу та економічного зростання – опитування
Підприємці очікують поліпшення фінансово-економічного стану своїх підприємств, завдяки зростанню виробництва та обсягів продажу продукції

Українські компанії поліпшили очікування щодо економічного зростання в Україні та розвитку власного бізнесу та прогнозують, що інфляція уповільниться, а девальвація гривні послабиться. Про це свідчать результати опитування керівників компаній, яке Національний банк (НБУ) провів у II кварталі 2019 року.

Очікування підприємств щодо власного бізнесу
У ІІ кварталі рівень ділової активності підприємств залишається високим: індекс ділових очікувань (ІДО) на наступні 12 місяців становить 117,8% (у попередньому кварталі – 119,7%). Пожвавлення ділової активності очікують респонденти всіх видів економічної діяльності. Підприємці очікують поліпшення фінансово-економічного стану своїх підприємств, зокрема завдяки зростанню виробництва та обсягів продажу продукції насамперед на експорт. Задля цього компанії планують збільшити інвестиції в обладнання, активніше залучати кредитні ресурси.
Майже третина компаній – 29,5% – очікує поліпшення свого фінансово-економічного стану впродовж наступних 12 місяців, лише 6,6% – погіршення. Решта компаній не прогнозують змін. Найбільш оптимістично налаштовані компанії у сфері будівництва.
Майже 40% компаній прогнозують зростання обсягів продажу впродовж наступних 12 місяців. Лише 9,8% очікують їх зниження. Найбільш оптимістично налаштовані підприємства будівництва, сільського господарства, переробної промисловості та торгівлі. Третина компаній очікує зростання експорту.
Зростання обсягу інвестицій в обладнання прогнозують 30,8% компаній. Лише 8,2% підприємств очікують їх скорочення. Найбільшого зростання інвестицій очікують компанії транспорту та складського господарства, а також енерго- та водопостачання.
П’ята частина компаній – 19,1% – прогнозує, що кількість працівників на їх підприємствах зростатиме. А 14,7% компаній очікують скорочення персоналу. Найбільш оптимістично налаштовані підприємства торгівлі, будівництва, а також транспорту та складського господарства.
Бізнес знизив очікування щодо підвищення зарплати працівникам. Зросла частка компаній (з 25,4% до 33,7%), які прогнозують незмінність видатків на оплату праці упродовж наступних 12 місяців. Натомість до 65,4% скоротилася частка компаній, які вважають, що їхні видатки на оплату праці працівників упродовж наступних 12 місяців зростуть (у попередньому опитуванні – 74,1%). Менше одного відсотка компаній прогнозують зниження зарплат.

Частка компаній, що планує залучати кредити упродовж наступних 12 місяців, зросла до 41,5% (з 38,2% квартал тому). Найбільше таких підприємств у переробній промисловості, а також в енерго- та водопостачанні. Водночас підприємства, які планують брати банківські кредити, продовжують надавати перевагу позикам у національній валюті. Одночасно кожний п’ятий респондент планує брати кредити в іноземній валюті.

Основними факторами, що за оцінками бізнесу обмежують спроможність нарощувати виробництво, залишаються високі ціни на енергоносії, а також на сировину та матеріали.
Очікування бізнесу щодо макроекономічної ситуації в країні
Позитивні очікування бізнесу щодо зростання обсягів виробництва в Україні в наступні 12 місяців поліпшилися. Більше третини – 38,2% – компаній припускають, що обсяги виробництва зростуть, і лише 10,5% прогнозують зниження. Позитивні очікування спостерігається з ІІ кварталу 2016 року. Зростання припускають підприємства всіх видів економічної діяльності. Найоптимістичніше налаштовані підприємства енерго- та водопостачання.
Суттєво поліпшилися очікування бізнесу щодо інфляції. Підприємці прогнозують, що темп зростання споживчих цін упродовж наступних 12 місяців уповільниться до 7,7%. У попередньому кварталі показник був вищим – 9%.

Зросла частка компаній, яка очікує однознакового показника інфляції, – до 69,8% у ІІ кварталі 2019 року з 58,9% у попередньому кварталі.
Поліпшення інфляційних очікувань пов’язане, зокрема, з оптимістичнішими прогнозами бізнесу щодо курсу гривні. Упродовж наступних 12 місяців бізнес передбачає курс на рівні 28,82 грн/долар. У попередньому кварталі цей показник становив 29,32 грн/долар. Водночас понад третина компаній – 33,4% – очікує, що курс не перевищить 28,00 грн/долар.

Опитування проводилося з 3 травня по 4 червня 2019 року. В опитуванні взяли участь 699 підприємств із 22 регіонів країни (без урахування тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим, а також Донецької і Луганської областей). Серед опитаних підприємств 17,6% – компанії переробної промисловості, 16,9% – сільського господарства, 15,2% – оптової торгівлі, 13,2% – транспорту та зв’язку, 6,6% – добувної промисловості, 5,3% – сфери електроенергії та водопостачання, 4,9% – роздрібної торгівлі, 2,6% – будівництва, решта 17,9% – підприємства інших галузей.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].