ДТЕК запропонував НЗФ і ЗЗФ Коломойського допомогу через скарги на подорожчання е/е
Голова найбільшого «ДТЕК» Максим Тимченко запропонував феросплавникам провести переговори про можливість укладення двосторонніх договорів

Подорожчання електроенергії після запуску нової моделі ринку 1 липня цього року призвело до збитковості роботи Нікопольського і Запорізького заводів феросплавів (НЗФ і ЗЗФ), що належать олігарху Ігорю Коломойському, заявили їх керівники на «круглому» столі про перші підсумки роботи ринку в парламентському профільному комітеті в Києві у вівторок. Про це повідомляє Інтерфакс-Україна.
Голова правління ЗЗФ Павло Кравченко зазначив: оскільки в собівартості продукції підприємства електроенергія становить близько 60%, то нові ціни на цю сировину призвели до збитку заводу приблизно в 70 млн грн на місяць, а НЗФ – в 122 млн грн.
Він додав, що навіть з новою ціною ЗЗФ з його відносно рівним графіком споживання змушений для повного задоволення своїх потреб 12% електроенергії купувати на найдорожчому балансуючому ринку.
Керівник ЗЗФ уточнив, що його завод споживає близько 179 МВт, а НЗФ – близько 425 МВт.
Голова правління НЗФ Володимир Куцин стверджує, що продукція підприємства подорожчала на $75 за тонну, що робить його неконкурентоспроможним на світовому ринку. При збереженні такої ситуації більш тривалий час підприємства змушені будуть зупинитися.
Керівники феросплавних заводів, вже домоглися зупинки рішення регулятора НКРЕКУ про підвищення тарифу «Укренерго» в липні у шість разів, заявили, що оскаржать і нове рішення НКРЕКУ про зниження цього тарифу на 10% в серпні. На їхню думку, необхідно надати заводам можливість укладати двосторонні договори з виробником дешевої електроенергії «Енергоатом» або встановити обмеження цін для енергоємних експортних підприємств.
Представник президента в Кабінеті міністрів Андрій Герус зазначив, що висновок подібних ексклюзивних контрактів НЗФ і ЗЗФ, афілійованих з екс-власником ПриватБанку Ігорем Коломойським, викличе багато пересудів, тому необхідно розробляти єдині критерії для всіх підприємств з високою часткою електроенергії в собівартості, наприклад, понад 30 %.
У той же час голова найбільшого в Україні приватного енергохолдингу «ДТЕК» Максим Тимченко запропонував феросплавникам провести переговори про можливість укладення двосторонніх договорів. За його словами, ДТЕК міг би виділити під ці поставки окремі блоки.
На подорожчання електроенергії в розмірі до 25% з 1 липня поскаржився і ряд великих споживачів: директор з фінансів та економіки «Інтерпайпу» Денис Морозов, представник ArcelorMittal Кривий Ріг, директор Запорізького титано-магнієвого комбінату (ЗТМК) Володимир Сивак. За словами останнього, електроенергія становить близько 30-35% в собівартості кінцевої продукції, тому підприємство зараз працює в збиток.
В ході засідання досягнуто домовленості провести 18 липня за координації глави парламентського комітету Олександра Домбровського засідання робочої групи за участю регулятора НКРЕКУ і Міненерговугілля, на якому обговорити можливі шляхи вирішення проблеми великих споживачів електроенергії.
Нагадаємо: 1 липня, в Україні офіційно стартував другий етап переходу на новий ринок електроенергії. За приблизними підрахунками, експорт електроенергії із запровадженням ринку зросте до 2030 року в 4 рази.
Із впровадженням нового ринку в Україні функціонуватиме єдиний балансуючий ринок, організований оператором системи передачі – «Укренерго» з метою забезпечення достатніх обсягів потужності та енергії, необхідних для балансування в реальному часі обсягів виробництва, споживання, експорту та імпорту електроенергії. Він створюється також з метою врегулювання системних обмежень в об’єднаній енергетичній системі України та фінансового врегулювання небалансів електроенергії.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].