Захворіло у світі
6,065,624
Померло у світі
369,274
Вилікувалось у світі
2,566,642
Захворіло в Україні
23,627
Померло в Україні
708
Вилікувалось в Україні
9,538
НБУ знизив облікову ставку до 17%

НБУ знизив облікову ставку до 17%

Базова інфляція впродовж ІІ кварталу дещо уповільнилася - до 7,4%

НБУ знизив облікову ставку до 17%
Фото Shutterstock

Правління Національного банку (НБУ) знизило облікову ставку до 17% річних з 19 липня 2019 року. Про це повідомляє прес-служба регулятора.

НБУ продовжує цикл пом'якшення монетарної політики, оскільки бачить тенденцію уповільнення інфляції до цілі 5%. Так, базовий сценарій Національного банку передбачає подальше зниження облікової ставки до 8% впродовж наступних років за умови стійкого зниження інфляції до зазначеної цілі.

Як зазначається, червні 2019 року споживча інфляція в річному вимірі становила 9%. Базова інфляція впродовж ІІ кварталу дещо уповільнилася – до 7,4%.

Тиск на ціни стримувала жорстка монетарна політика, в тому числі істотний вплив мав зміцнений курс валют відносно валют країн-торговельних партнерів та зниження інфляційних очікувань населення, бізнесу, банків та фінансових аналітиків. Водночас показники інфляції залишалися порівняно високими як через тиск з боку споживчого попиту та виробничих витрат, так і  значні темпи зростання адміністративно регульованих цін.

НБУ прогнозує, що  інфляція знизиться до 6,3% на кінець цього року, на початку наступного повернеться до цільового діапазону та досягне середньострокової цілі 5% наприкінці 2020 року.

«Високі реальні процентні ставки сприятимуть інвестиційній привабливості гривневих фінансових інструментів та, відповідно, підтримці обмінного курсу гривні.  Крім того, така монетарна політика обмежуватиме тиск з боку споживчого попиту», – розповідають у НБУ. 

Також поступовій дезінфляції сприятимуть виважена фіскальна політика; уповільнення зростання заробітних плат; відносно низькі ціни на енергоресурси на світових ринках; значна пропозиція вітчизняних і іноземних продовольчих товарів.

Економіка України буде демонструвати стійкі темпи зростання на рівні 3-4% у 2019-2021 роках

Порівняно з квітневим  макроекономічним прогнозом Національний банк підвищив прогноз темпів економічного зростання на 2019 (з 2,5% до 3%) та 2020 (з 2,9% до 3,2%) роки у зв’язку з стійкішим внутрішнім попитом, кращими умовами торгівлі та очікуваним збільшенням врожаю зернових.

Основним драйвером економічного зростання в наступні роки залишатиметься внутрішній попит. Приріст приватного споживання сповільниться, однак буде значним під впливом збільшення реальних доходів домогосподарств – заробітних плат, пенсійних виплат, а також грошових переказів із-за кордону. Також вагому підтримку економіці надаватимуть інвестиції в основний капітал, що продовжать зростати високими темпами.

Стримуючими факторами для економічного зростання будуть слабка економічна активність у світі, а також скорочення з 2020 року обсягів транзиту природнього газу до Європи внаслідок будівництва обхідних газопроводів.

У 2019 році дефіцит поточного рахунку звузиться до 2,6% ВВП завдяки високому врожаю зернових, зниженню цін на енергоносії, а також скороченню обсягів репатріації дивідендів. У 2020-2021 роках дефіцит поточного рахунку дещо розшириться унаслідок зменшення обсягів транзиту газу, погіршення умов торгівлі та збільшення споживчого та інвестиційного імпорту.

Основним припущенням макроекономічного прогнозу залишається подальша співпраця з Міжнародним валютним фондом. У результаті, обсяг міжнародних резервів зросте до $23 млрд у 2021 році.

Нагадаймо: в червні цього року НБУ залишив облікову ставку на рівні 17,5% річних.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті