Справа Фірташа: захист має змогу відновити судовий процес і уникнути екстрадиції

Справа Фірташа: захист має змогу відновити судовий процес і уникнути екстрадиції

Адвокати олігарха можуть надати суду нові докази політичної вмотивованості, які раніше фігурували у справі

Справа Фірташа: захист має змогу відновити судовий процес і уникнути екстрадиції
Дмитро Фірташ
фото www.flickr.com/photos/77257813@N02

Мін’юст Австрії узгодив екстрадицію українського олігарха Дмитра Фірташа в США, однак адвокати українського бізнесмена подали в суд першої інстанції прохання щодо так званого поновлення справи, і суд наклав заборону на екстрадицію. Захист Фірташа отримав можливість відновити судовий процес, надавши австрійським судам нові переконливі докази політичної вмотивованості, які раніше не фігурували в справі. Про це виданню LB.ua повідомив старший партнер юридичної фірми «Ільяшев і Партнери», заслужений юрист України Роман Марченко.

До останнього моменту було прийнято вважати, що Фірташа від екстрадиції відділяло лише рішення Міністра юстиції Австрії. Однак в кейсі українського олігарха усіма була упущена одна маленька, але важлива деталь. Для того, щоб її знайти, необхідно повернутися на крок назад і просто уважно почитати рішення Верховного суду Австрії в справі Фірташа, в якому наголошується, що політична мотивація запитів на екстрадицію є абсолютно достатньою і незалежної причиною для відмови в екстрадиції.

Коли в лютому 2017 року Вищий земельний суд Відня визнав екстрадицію олігарха допустимою, суд заявив, що можлива політична мотивація справи в кримінальних справах не може бути підставою для відмови в екстрадиції. Верховний же суд Австрії, приймаючи рішення у справі олігарха, фактично вказав на те, що Вищий земельний суд, зробивши такий висновок, порушив закон – Стаття 4 пункт 3 Договору про екстрадицію, який чітко говорить про те, що політична мотивація є підставою для відмови в екстрадиції.

Таким чином, суддя Вищого земельного суду Відня, котрий дозволив у 2017 році екстрадицію Фірташа в США, на думку колегії суддів Верховного суду Австрії взяв на себе сміливість трактувати статтю 4 пункт 3 Договору про екстрадицію між США і Австрією на власний розсуд. Верховний суд не погодився з Вищим земельним судом Відня, що можна не враховувати політичну мотивацію в кримінальних справах, і постановив, що судді не мають права трактувати цю норму закону інакше. Це означає, що один з аргументів, які використовував суддя апеляційної інстанції, вирішуючи екстрадицію Фірташа в США, визнаний неправомірним.

Реальною проблемою для захисту Фірташа виявилося те, що паралельно з усім вищесказаним Верховний суд Австрії залишив в силі рішення Вищого земельного суду Відня про допустимість екстрадиції, який постановив, що захистом бізнесмена не було надано достатніх доказів політичної мотивації у його справі і запиті на його екстрадицію

З одного боку, Верховний суд прямо вказав, що Вищий земельний суд Відня невірно трактував закон в частині можливої ​​політичної підоснови справи, та не мав права цього робити. Таким чином Верховний суд фактично визнав правомірність домагань захисту довести політичний підтекст переслідувань Фірташа з боку США. З іншого боку – вказав на недостатність доказів адвокатів на попередніх етапах судових розглядів (до слова, перша судова інстанція в 2015 році, розглянувши всі доводи захисту, визнала політичну мотивацію запиту на екстрадицію, і відмовила США у видачі Фірташа).

Таким чином, Верховний суд фактично сказав, що позиція захисту є абсолютно правомірною, але йому потрібно надати австрійським судам щось ще. І найочевидніший для цього шлях – йти з новими доказами знову в суд, і домагатися поновлення судового процесу, вважає юрист.

Все це означає, що захист Фірташа отримав можливість відновити судовий процес, надавши австрійським судам нові переконливі докази політичної вмотивованості, які раніше не фігурували в справі. З високою часткою ймовірності, після роз'яснень Верховного суду, суд першої інстанції не повинен в цьому відмовити. Разом з тим, суддя буде приймати це рішення самостійно.

Судячи з усього, останні п'ять років команда адвокатів Фірташа займалася не тільки супроводом процесу, а готувалася до найгіршого його результату. А значить на руках у захисту найімовірніше є якісь нові факти, які можуть переконати суд поновити справу.

Марченко зазначив, що з відкритих джерел можна судити, що припинення екстрадиції після рішення міністра юстиції Клеменса Яблонера сталася через те, що в суд першої інстанції адвокатами вже подані такі докази. Прес-секретар окружного суду у кримінальних справах Відня повідомила, що захист підкріпив запит про повторний розгляд справи «дуже великими матеріалами». З огляду на, що екстрадиція Фірташа припинена, дані матеріали визнані судом достатніми для подібного рішення. Очевидно, що для вивчення матеріалів більш детально і для прийняття остаточного рішення судді знадобиться від кількох тижнів до кількох місяців.

«У разі, якщо суддя вирішить відновити слухання – всі ми станемо свідками нового судового процесу. Таким чином, говорити про те, що справа про екстрадицію Фірташа з Австрії в США закінчено – занадто передчасно», – наголосив експерт.

Нагадаємо: 16 липня Міністр юстиції Австрії Клеменс Яблонер погодив екстрадицію Дмитра Фірташа в США. Адвокати олігарха подали клопотання про відновлення судового розгляду справи про екстрадицію. Поки суд не прийме рішення по цьому клопотанню, видача Фірташа США відкладена.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті
Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію