Захворіло у світі
1,196,553 особи
Померло у світі
64,549 осіб
Вилікувалось у світі
246,108 осіб
Захворіло в Україні
1225 осіб
Померло в Україні
32 особи
Вилікувалось в Україні
25 осіб
Чому США не вводять санкції проти «Північного потоку-2»: три сценарії розвитку подій

Чому США не вводять санкції проти «Північного потоку-2»: три сценарії розвитку подій

Аналітики вважають, що США будуть діяти обачно, щоб не викликати гніву Німеччини

Чому США не вводять санкції проти «Північного потоку-2»: три сценарії розвитку подій
фото Shutterstock

Конкуренція за поставки енергоносіїв в Європу стала ключовим елементом протистояння США і Росії, про що свідчать погрози Вашингтона зірвати будівництво трубопроводу «Північний потік-2» шляхом введення жорстких економічних санкцій.

Білий дім, швидше за все, буде вживати заходів, які приведуть до затримок у будівництві трубопроводу, а не до повного його блокування. Одночасно з цим США продовжать підтримувати проекти щодо диверсифікації поставок енергоносіїв у Європу, йдеться в прогнозі аналітично-розвідувальної компанії Stratfor.

12 червня президент США Дональд Трамп вперше прямо визнав, що США можуть ввести санкції проти компаній, причетних до будівництва «Північного потоку-2». А міністр енергетики США Рік Перрі зазначив, що санкцій слід очікувати «в недалекому майбутньому».

15 травня чотири американських сенатори представили законопроект щодо введення жорстких фінансових санкцій для юридичних осіб, які беруть участь в проекті. Ці санкції США – якщо вони будуть введені в повному обсязі – зможуть зупинити проект в цілому.

На думку аналітиків, США вже давно могли б ввести санкції, однак не роблять цього, щоб не викликати гнів Німеччини та компаній, які вже вклали велику кількість коштів у реалізацію проекту.

Майже 60% проекту вже завершено. І хоча технічно все ще можливо зупинити решту 40% за допомогою санкцій США, це завдасть удару по стратегічно важливих відносинах США з Німеччиною. А також зіпсує зв’язки між Вашингтоном і європейськими енергетичними компаніями, які беруть участь у фінансуванні проекту, в тому числі Uniper і Wintershall (Німеччина), Shell (Великобританія і Нідерланди), OMV (Австрія) та Engie (Франція).

З урахуванням цих фаторів у найближчі місяці можуть бути реалізовані три основні сценарії, які в кінцевому підсумку визначать, чи буде завершений «Північний потік 2», і якщо так, то коли.

Сценарій № 1: Санкції США проти всього проекту

У цьому сценарії Сполучені Штати повністю реалізують свої погрози шляхом введення санкцій проти Nord Stream 2 до кінця року, в тому числі проти компаній, що експлуатують трубоукладальні судна. Це призведе до заморожування будівництва, що завдасть значних економічних втрат Росії, а також європейським країнам і компаніям, які мають значну частку в проекті, перш за все, Німеччині. Результатом буде подальше посилення протистояння Росії із Заходом, а також розпалювання нової політичної напруженості між Сполученими Штатами і Німеччиною. Це дасть можливість Москві та Берліну завдати у відповідь удар по Вашингтону, скасувавши власні економічні санкції.

Сценарій № 2: США не вводять ніяких санкцій

На іншому кінці спектру будівництво «Північного потоку-2» рухається вперед без перешкод, Сполучені Штати відмовляються від введення будь-яких санкцій. При такому сценарії Росія також отримає підтримку від Данії найближчим часом і завершить Nord Stream 2 до кінця року.

Сценарій № 3: посередині між двома крайнощами

В цьому сценарії санкції США будуть введені частково – щоб уповільнити проект, але не зірвати його повністю. Беручи до уваги зацікавленість США в стримуванні російських енергетичних проектів в Європі, враховуючи економічні і політичні наслідки повного заморожування «Північного потоку-2», цей сценарій залишається найбільш ймовірним. Такі затримки дозволять уникнути серйозних сварок з Німеччиною, в той же час надаючи Сполученим Штатам важелі для впливу на Росію (наприклад, ослаблення позиції Москви щодо обсягів транзиту газу через Україну).

***

«Північний потік-2», будівництво якого почалося в травні 2018 року, спочатку планувалося ввести в експлуатацію наприкінці 2019 року. Трубопровід вартістю $11 млрд дозволить Росії направити 55 млрд кубометрів газу безпосередньо в Німеччину через Балтійське море, що дозволить обійти нинішні, антиросійські транзитні держави – Польщу, Україну, Естонію, Латвію та Литву. Російський газ дозволив би Німеччині зменшити використання вугілля та ядерної енергії.

Однак новий німецько-російський трубопровід викликав у деяких країн ЄС побоювання з приводу збільшення залежності континенту від російського газу.

Безумовно, найбільш грізним противником «Північного потоку-2» стали Сполучені Штати. Якщо проект буде завершений, стверджують вони, Росія буде використовувати новий трубопровід для геополітичного впливу на країни Європи.

Більше про розвиток конкуренції на газовому ринку Європи та роль у цьому України – в матеріалі Mind «Європейські перестороги: чому в ЄС раптом занепокоїлися фінансами «Укртрансгазу».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті
Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію