Зеленський вніс законопроект про незаконне збагачення у ВР

Зеленський вніс законопроект про незаконне збагачення у ВР

Законопроект визначено як невідкладний

Зеленський вніс законопроект про незаконне збагачення у ВР
Президент Володимир Зеленський
Фото: Facebook/Володимир Зеленський

Президент Володимир Зеленський 16 липня цього року подав у Верховну Раду (ВР) законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо конфіскації незаконних активів осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, і покарання за набуття таких активів» № 10461, який визначено як невідкладний.

Кримінальний кодекс буде доповнено положеннями, за якими держслужбовець або представник громад що має активи, вартість яких більш ніж на 12 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, більше його офіційного доходу, буде покараний позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Законопроектом пропонується на законодавчому рівні забезпечити належне функціонування системи стягнення необґрунтованих активів осіб, що займаються держслужбою. 

Передбачається запровадження у Цивільному кодексі окремої підстави припинення права власності, визначення видів активів, які можуть визнаватися необґрунтованими, та межу вартості таких активів (вартість, яка у 500 і більше разів перевищує розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб). 

«У разі встановлення за результатами повної перевірки декларації факту необґрунтованості активів Національним агентством надається можливість суб'єкту декларування протягом десяти робочих днів надати письмове пояснення за таким фактом із відповідними доказами. У разі ненадання суб’єктом декларування у зазначені строки письмових пояснень і доказів, чи надання їх не у повному обсязі, Національне агентство інформує про це Національне антикорупційне бюро України та Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру», – йдеться у тексті законопроекту.

Також уточнюється обов’язок доказування у справах такої категорії. Зокрема, визначається предмет доказування для позивача, що є гарантією захисту прав осіб, проти яких можуть бути подані відповідні позови. Положеннями законопроекту в частині запровадження процедури визнання активів необґрунтованими та їх стягнення пропонується закріпити класичний стандарт доказування – «перевага доказів», який закріплює принцип рівності сторін.

Прийняття цього законопроекту не потребує додаткових витрат із Державного бюджету та  дасть змогу запровадити правові підстави для притягнення до кримінальної відповідальності осіб, винних у незаконному збагаченні, а також для стягнення в дохід держави необґрунтованих активів осіб.

Нагадаємо: закон про незаконне збагачення було анонсовано ще на початку червня 2019 року.
Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті