АМКУ може примусово поділити Group DF Фірташа

АМКУ може примусово поділити Group DF Фірташа

Компанії групи звинувачуються у зловживанні монопольним становищем на ринку первинної реалізації мінеральних азотних добрив у 2014-2017 роках

АМКУ може примусово поділити Group DF Фірташа
Дмитро Фірташ
Фото: УНІАН

Антимонопольний комітет (АМКУ) 1 серпня 2019 року планує розглянути справу щодо зловживання монопольним становищем низки компаній, що входять у Group DF, яка належить Дмитру Фірташу. Про це повідомляє прес-служба АМКУ.

Компанії ПАТ «Азот», ПрАТ «Сєвєродонецьке обєднання Азот», ПрАТ «Рівнеазот», ТОВ «НФ Трейдінг Україна» звинувачуються у зловживанні монопольним становищем на ринку первинної реалізації мінеральних азотних добрив у 2014-2017 роках.

АМКУ вбачає ознаки зловживання монопольним становищем в наступних діях групи:

1. Продаж міндобрив за завищеною ціною, шляхом штучного завищення вартості газу.

Перепродаж природного газу всередині групи міг призвести до завищення ціни реалізації добрив споживачам у 2014 – 2015 роках.
Підприємства групи  купували газ для виробництва добрив у пов’язаних компаній, а потім перепродавали його всередині групи, постійно піднімаючи ціну.

Коли ж газ доходив власне до кінцевого заводу-виробника добрив, його ціна була суттєво завищеною, що приводило до завищення вартості азотних добрив.
У 2015 році ПАТ «Азот» і ПАТ «Рівнеазот»  здійснювали взаємні поставки сировини за цінами, які перевищували (до 57%) граничний рівень цін, встановлений НКРЕ.

Вартість газу становить близько 70% у собівартості виробництва аміачної селітри. Також спостерігалась різниця цін реалізації добрив на внутрішній ринок і на експорт. Також в травні 2015 року спостерігалась різниця між оптовими і роздрібними цінами на добрива на рівні 58%.

2. Створення штучного дефіциту на ринку мінеральних добрив шляхом зупинки виробництва на заводах ПАТ «Азот», ПрАТ «Сєвєродонецьке обєднання Азот», ПрАТ «Рівнеазот» у березні 2017 року.

ТОВ «НФ Трейдінг Україна» отримувало від трейдерів передоплату за міндобрива. Але свідомо не проводило розрахунків з НАК «Нафтогаз України» за поставки газу на добривні заводи. Відтак виробництво зупинялось і протягом 4 місяців група ДФ не вчиняла дій для відновлення виробництва.

Таким чином створювався штучний дефіцит, за наслідком якого аграрії в період весняно-польових робіт не забезпечувались добривами. Дефіцит у свою чергу міг призвести до підвищення цін у «високий сезон». 

Також таким чином створювалась заборгованість перед аграріями, які сплативши передоплату за міндобрива, не отримали товар. За даними профільних аграрних асоціацій, аграрії внесли передоплату за добрива в розмірі близько 2 млрд грн.

У свою чергу Group DF у своєму прес-релізі, заявила, що АМКУ, без проведення слухань, без врахування зауважень зацікавлених сторін і без урахування експертних висновків анонсував попередні висновки з розслідування відносно підприємств групи і фактично подав їх як остаточні.

«Ми вважаємо опубліковані АМКУ висновки помилковими, передчасними і упередженими. У зв'язку з цим, Група змушена представити свою позицію і правову оцінку оприлюдненій інформації. Попередні висновки АМКУ щодо підприємств Group DF побудовані на завідомо недостовірних даних», – йдеться у повідомленні.

За словами Group DF, висновки про нібито монопольному становищі Групи зроблені з грубими порушеннями власної практики Комітету, суперечать методикам Комітету і висновків міжнародних незалежних експертів, які є в матеріалах справи.

Продаж газу, стверджує група, здійснювався за ціною його первісної закупівлі. При цьому, ціна газу була на 25-50% нижче рекомендованих цін НКРЕ. Однак, навіть в цих умовах підприємства не могли конкурувати з недобросовісним російським імпортом, і про це неодноразово заявлялося.

Формальною причиною зупинки підприємста стала наявність незначної звичайної поточної заборгованості за транспортування. А отримана компаніями в 2017 році попередня оплата в обсязі 1,7 млрд грн від була спрямована на закупівлю сировини, оплату податків, енергоносіїв, а також виплату заборгованості по заробітним платам. 

В результаті припинення подачі газу були зірвані плани по виробництву понад 800 000 тонн азотних добрив в період весняного сезону 2017 року. І цей обсяг був заміщений імпортом з Російської Федерації за монопольно високими цінами.

«У період з січня по травень 2017 року група робила цілий ряд заходів по відновленню виробництва. підприємствами було направлено низку офіційних звернень до Кабміну, Міністерства економіки, профільні комітети Верховної Ради. Підприємства групи завжди були націлені на стабільну безперебійну роботу і на виконання всіх узятих на себе зобов'язань», – йдеться у прес-релізі.

Group DF розцінює дії Комітету як спробу адміністративного перерозподілу власності і порушення корпоративних прав групи.

Нагадаємо: 12 червня 2019 року АМКУ повідомила, що групі за порушення загрожує не тільки штраф, а й примусовий поділ її хімічних активів.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті
Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію