Іран оголосив про третій етап скорочення зобов’язань за ядерною угодою

Іран оголосив про третій етап скорочення зобов’язань за ядерною угодою

Іран вже приступив до запуску 40 центрифуг типу IR-4 і IR-6, скоро всього почнуть функціонувати 164 установки IR-4

Іран оголосив про третій етап скорочення зобов’язань за ядерною угодою
фото www.flickr.com/photos/nrcgov/14655893576

Іран повністю знімає будь-які обмеження на науково-дослідницьку діяльність в ядерній сфері в рамках скорочення виконуваних ним зобов'язань по Спільному всеосяжного плану дій (СВПД). Про це  заявив на прес-конференції представник Організації з атомної енергії Ірану Бехруз Камалванді, передє «Інтерфакс».

Крім того, Камалванді оголосив, що Іран приступив до запуску 40 центрифуг типу IR-4 і IR-6. Він зазначив, що в наступні два місяці всього почнуть функціонувати 164 установки IR-4.

Крім цього, Камалванді заявив про готовність Ірану довести рівень збагачення урану до 20% і вище. За повідомленням агентства Tasnimвін заявив, що у Ірану «поки що немає планів щодо скорочення моніторингу МАГАТЕ».

Камальванді на прес-конференції закликав європейських учасників угоди СВПД усвідомити, що часу на його порятунок залишається мало.

Він зазначив, що дії Ірану не слід вважати порушенням зобов'язань.

«Мова йде про коригування, яка враховує права і зобов'язання сторін», – сказав Камальванді.

Пізніше іранське агентство «Мехр» повідомило, що в неділю очікується візит в.о. гендиректора МАГАТЕ Корнела Ферути.

СВПД був прийнятий Іраном і «шісткою» міжнародних посередників (п'ять постійних членів РБ ООН і Німеччина) 14 липня 2015 у Відні після 10 років переговорів. Угода покликана гарантувати виключно мирний характер іранської ядерної програми в обмін на зняття з Тегерана всіх міжнародних і односторонніх санкцій. 18 жовтня СВПД вступив в силу.

В рамках СВПД Іран взяв на себе зобов'язання скоротити кількість центрифуг зі збагачення урану з 19 000 до 6000. Крім того, Ісламська республіка зобов'язалася протягом 15 років знизити ступінь збагачення урану до безпечного рівня – 3,67%. Іран також погодився надати експертам МАГАТЕ контрольований «регульований доступ» до своїх ядерних об'єктів.

Відповідно до умов СВПД Тегеран раніше зобов'язався перепрофілювати атомний об'єкт в Фордо під виробництво стабільних ізотопів.

Нагадаємо: у травні США в односторонньому порядку оголосили про вихід з СВПД і відновили жорсткі санкції проти Ірану.

 Як повідомлялось, в середині травня Іран офіційно припинив дотримуватися деяких зобов'язань ядерної угоди, укладеної зі світовими державами в 2015 році. 

У червні Тегеран повідомив, що зробить другу серію кроків, які порушують його зобов'язання в рамках ядерної угоди. Згідно із ними, Тегеран буде вважати за можливе зберігати понад 300 кг збагаченого урану врозріз з умовами укладеного в 2015 році Спільного всеосяжного плану дій щодо іранської ядерної програми.

Як повідомлялось, раніше іранська сторона заявила, що має більше низькозбагаченого урану, ніж дозволяють умови угоди. У відповідь на це президент Дональд Трамп сказав, що Тегеран «грає з вогнем».

Однак після цього іранський президент Хасан Роухані заявив, що Тегеран сам буде визначати необхідний їм рівень збагачення урану.  «Від 7 липня ступінь збагачення більше не буде обмежуватися 3,67%. Ми знімаємо з себе це зобов'язання», – сказав він.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті