Бюджет найбільше недоотримує коштів через митницю, зарплати у «конвертах» та офшори – дослідження
Дослідники оцінили обсяги та вплив на бюджет найбільш популярних шляхів ухилення від сплати податків

Бюджет України найбільше недоотримує коштів через існування схем на митниці, виплату зарплат у «конвертах» та виведення прибутків на офшори. Про це йдеться в дослідженні схем ухилення від податків, яке провели Інститут соціально-економічної трансформації та Центр соціально-економічних досліджень CASE-Ukraine
Дослідники оцінили обсяги та вплив на бюджет найбільш популярних шляхів ухилення від сплати податків.
За даними дослідження, обсяги «сірого імпорту» та контрабанди склали 209-311 млрд грн, через що втрати бюджету на рік склали 63-93 млрд грн.
- офшорні схеми – сбсяг 120-200 млрд грн, втрати бюджету на рік – 22-36 млрд грн;
- зарплати в «конвертах» – обсяг 50-200 млрд грн, втрати бюджету на рік – 25-74 млрд грн;
- тіньова оренда сільськогосподарських земель – обсяг 19-69 млрд грн, втрати бюджету на рік – 6-22 млрд грн;
- конвертаційні центри – обсяг 40-60 млрд грн, втрати бюджету на рік – 12-18 млрд грн;
- контрафакт – обсяг 35-55 млрд грн, втрати бюджету на рік – 10-12 млрд грн;
- «скрутки» (маніпуляції з ПДВ) – обсяг 42-54 млрд грн, втрати бюджету на рік – 7-9 млрд грн;
- оформлення штатного працівника підприємцем – обсяг 10-16 млрд грн, втрати бюджету на рік – 4-7 млрд грн;
- заниження оборотів – обсяг 30-90 млрд грн, втрати бюджету на рік – 2-2,5 млрд грн.
«За останні роки рівень тіньової економіки значно скоротився, і це збіглося зі скороченням перерозподілу через державні фінанси, – зазначає Володимир Дубровський, старший економіст CASE-Ukraine, співавтор дослідження.

«Тінізація є закономірною відповіддю на надмірний податковий тиск. Водночас наявність великого «тіньового сектору» не дозволяє зменшити податкове навантаження і спотворює умови конкуренції», – додав він.
У дослідженні зазначається, що тіньова економіка, яку уряд оцінює в 30% від ВВП, сконцентрована здебільшого у великому бізнесі, який домінує в економіці і зловживає у великих обсягах завдяки своїм неформальним зв’язкам з владою. І в цьому полягає схожість України із країнами СНД та «нетиповість» тіньової економіки в Україні у порівнянні із багатьма іншими країнами світу, у яких зазвичай тіньова економіка – це найдрібніший бізнес.
Вперше дослідження схем ухилення від податків було проведено у 2017 році. Тоді найбільші втрати бюджету були визначені в офшорах, на митниці та у тіньовому ринку оренди землі.
«Співвідношення між цифрами, які було отримано за підсумками роботи – наявно демонструє структуру уникнення від сплати податків в Україні. Перші місця посіли схеми, організовані потужними гравцями – неформальний імпорт (що базується на порушенні митних правил, контрабанді та корупції на кордоні), «елітарні» офшорні схеми, тобто залишаються доступними великим українським компаніям та заможним українцям.» – зазначив Вячеслав Черкашин, старший аналітик з питань податкової політики ІСЕТ.
Нагадаємо: рівень тіньової економіки у 2018 році, за розрахунками Мінекономрозвитку, склав 30% від офіційного ВВП, що на 2 відсоткових пункти менше порівняно з 2017 роком.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].