Журналістів можуть зобов'язати отримувати національну прес-карту

Журналістів можуть зобов'язати отримувати національну прес-карту

Планується, що вона діятиме щонайбільше два роки і видаватиметься Комісією з журналістської етики

Этот материал также доступен на русском
Журналістів можуть зобов'язати отримувати національну прес-карту
Фото: УНІАН

Національна спілка журналістів України (НСЖУ) опублікувала на своєму сайті проєкт положення, згідно з яким в Україні може бути запроваджено обов'язкову видачу національної прес-карти професійного журналіста.

«Національна прес-карта професійного журналіста може бути видана громадянину України, громадянину іншої країни, який займається професійною діяльністю журналіста, тобто здійснює систематичну діяльність, пов’язану із збиранням, одержанням, створенням, редагуванням інформації з метою її поширення на невизначене коло осіб через друковані засоби масової  інформації, телерадіоорганізації, інформаційні  агентства, мережу Інтернет», – йдеться проєкті

Ця прес-карта має підтверджувати професійну належність журналіста, його статус відповідно до законодавства  і перебачає, що на таку особу поширюються права і обов'язки, зазначені у законодавстві України про інформацію. При тому передбачено що граничний строк дії прес-карти – два роки.

Вона видається Комісією з журналістської етики на підставі подання Національної спілки журналістів України, Незалежної медіа-профспілки України або редакції засобу масової інформації: друкованого, теле-, радіо-, інформаційного агентства.

Подання щодо видачі національної  прес-карти може бути подано тільки організацією, яка визнає і дотримується у своїй діяльності Кодексу етики українського журналіста, статуту Комісії журналістської етики та цього положення.

«Інші подання залишаються без розгляду», – зазначається в проєкті.

Для одержання журналістом національної прес-карти організація має надати: подання організації щодо видачі журналісту національної прес-карти, в якому вказується коротка інформація про професійну діяльність журналіста; копію рішення про визнання організацією Кодексу етики українського журналіста (якщо організація подає клопотання вперше) та повноважень комісії; підтверджуючий документ про внесення плати за видачу національної прес-карти; копію посвідчення чи іншого документу організації, виданого журналісту щодо якого подається клопотання та копія паспорта журналіста; особисто підписане зобов’язання журналіста про дотримання в своїй діяльності кодексу етики українського журналіста; особисто підписану згоду журналіста на обробку персональних даних.

Заява та подані документи мають розглядатися не довше двох тижнів з дня їх подачі.

Рішення про відмову у видачі прес-карти може бути ухвалене в разі виключення або звільнення журналіста з організації, або у випадку винесення стосовно журналіста рішення Комісії з журналістської етики щодо порушення обов’язків журналіста, професійної етики.

Також підставою для відмови у наданні прес-карти може бути невідповідність поданих документів чинному законодавству.

Рішення про відмову у видачі журналісту прес-карти має обов’язково розглядатися зборами комісії, яке може бути оскаржене в апеляційному порядку на з’їздї Комісії з журналістської етики.

Також передбачено, що прес-карта може бути анульована комісією з журналістської етики або з власної ініціативи журналіста, або за поданням організації у разі виключення або звільнення журналіста з неї.

Прес-карта журналіста може бути анульована також в разі винесення щодо журналіста рішення комісії з журналістської етики про порушення ним Кодексу етики українського журналіста та неможливість виконання ним професійної діяльності.

На рішення про анулювання прес-карти також може бути подана апеляція, яка є обов’язковою до розгляду з’їздом Комісії журналістської етики.

«Виготовлення, облік, ведення облікових реєстрів та відповідальність за збереження даних здійснюється Комісією з журналістської етики», – зазначається в проекті положення НСЖУ.

Нагадаємо, як писав Mind, головою комітету Верховніої Ради з питань свободи слова у парламенті ІХ скликання став народний депутат з фракції «Опозиційна платформа «За життя» Нестор Шуфрич.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті