Журналістів можуть зобов'язати отримувати національну прес-карту
Планується, що вона діятиме щонайбільше два роки і видаватиметься Комісією з журналістської етики

Національна спілка журналістів України (НСЖУ) опублікувала на своєму сайті проєкт положення, згідно з яким в Україні може бути запроваджено обов'язкову видачу національної прес-карти професійного журналіста.
«Національна прес-карта професійного журналіста може бути видана громадянину України, громадянину іншої країни, який займається професійною діяльністю журналіста, тобто здійснює систематичну діяльність, пов’язану із збиранням, одержанням, створенням, редагуванням інформації з метою її поширення на невизначене коло осіб через друковані засоби масової інформації, телерадіоорганізації, інформаційні агентства, мережу Інтернет», – йдеться проєкті
Ця прес-карта має підтверджувати професійну належність журналіста, його статус відповідно до законодавства і перебачає, що на таку особу поширюються права і обов'язки, зазначені у законодавстві України про інформацію. При тому передбачено що граничний строк дії прес-карти – два роки.
Вона видається Комісією з журналістської етики на підставі подання Національної спілки журналістів України, Незалежної медіа-профспілки України або редакції засобу масової інформації: друкованого, теле-, радіо-, інформаційного агентства.
Подання щодо видачі національної прес-карти може бути подано тільки організацією, яка визнає і дотримується у своїй діяльності Кодексу етики українського журналіста, статуту Комісії журналістської етики та цього положення.
«Інші подання залишаються без розгляду», – зазначається в проєкті.
Для одержання журналістом національної прес-карти організація має надати: подання організації щодо видачі журналісту національної прес-карти, в якому вказується коротка інформація про професійну діяльність журналіста; копію рішення про визнання організацією Кодексу етики українського журналіста (якщо організація подає клопотання вперше) та повноважень комісії; підтверджуючий документ про внесення плати за видачу національної прес-карти; копію посвідчення чи іншого документу організації, виданого журналісту щодо якого подається клопотання та копія паспорта журналіста; особисто підписане зобов’язання журналіста про дотримання в своїй діяльності кодексу етики українського журналіста; особисто підписану згоду журналіста на обробку персональних даних.
Заява та подані документи мають розглядатися не довше двох тижнів з дня їх подачі.
Рішення про відмову у видачі прес-карти може бути ухвалене в разі виключення або звільнення журналіста з організації, або у випадку винесення стосовно журналіста рішення Комісії з журналістської етики щодо порушення обов’язків журналіста, професійної етики.
Також підставою для відмови у наданні прес-карти може бути невідповідність поданих документів чинному законодавству.
Рішення про відмову у видачі журналісту прес-карти має обов’язково розглядатися зборами комісії, яке може бути оскаржене в апеляційному порядку на з’їздї Комісії з журналістської етики.
Також передбачено, що прес-карта може бути анульована комісією з журналістської етики або з власної ініціативи журналіста, або за поданням організації у разі виключення або звільнення журналіста з неї.
Прес-карта журналіста може бути анульована також в разі винесення щодо журналіста рішення комісії з журналістської етики про порушення ним Кодексу етики українського журналіста та неможливість виконання ним професійної діяльності.
На рішення про анулювання прес-карти також може бути подана апеляція, яка є обов’язковою до розгляду з’їздом Комісії журналістської етики.
«Виготовлення, облік, ведення облікових реєстрів та відповідальність за збереження даних здійснюється Комісією з журналістської етики», – зазначається в проекті положення НСЖУ.
Нагадаємо, як писав Mind, головою комітету Верховніої Ради з питань свободи слова у парламенті ІХ скликання став народний депутат з фракції «Опозиційна платформа «За життя» Нестор Шуфрич.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].