Фізособи збільшили вкладення в ОВДП більш ніж в 2 рази – ICU
Якщо українці вкладуть в держоблігації десяту частину наявної у них готівки, вони вдвічі перевершать іноземців за обсягами інвестицій

Фізособи збільшили вкладення в ОВДП більш ніж в 2 рази. Про це йдеться у прес-релізі ICU.
Керівниця відділу брокерського обслуговування клієнтів групи ICU Євгенія Грищенко розповіла, що якщо українці вкладуть в держоблігації десяту частину наявної у них готівки, вони вдвічі перевершать іноземців за обсягами інвестицій.
«Ми бачимо значний потенціал зростання ринку ОВДП в попиті з боку фізосіб. Держоблігації – прямий конкурент депозиту. Станом на вересень, частка ОВДП у власності фізосіб по відношенню до депозитів пропорційно ще дуже мала: якщо на термінових депозитах українці тримають 325 млрд грн, то в облігаціях поки лише 10 млрд грн. Втім, ця частка зростає досить швидкими темпами», – повідомила Євгенія Грищенко.
За даними групи ICU, з 20 вересня 2018 року фізособи збільшили вкладення в ОВДП більш ніж в 2 рази. Серед основних категорій фізосіб, які цікавляться ОВДП керівники вищої ланки з фінансового сектора, CEO підприємств, працівники IT-сфери, тобто люди з більш високими доходами. Це обумовлено тим, що з урахуванням витрат на можливі комісії, вкладати в ОВДП має сенс від 100 000 грн і вище.
За даними НБУ, поза банками знаходиться 355 млрд грн готівкової гривні, а готівкової валюти – в рази більше, близько $86 млрд.
Це колосальна цифра, що перевищує загальний держборг України, який склав $82,4 млрд на початок серпня. «Навіть якщо 10% готівки перетечуть в ОВДП, фізособи увійдуть до трійки найбільших інвесторів ОВДП і вдвічі обженуть нерезидентів», – впевнена Євгенія Грищенко.
За її словами, реалізація цього потенціалу залежить від того, наскільки правильно і якісно буде проведена заявлена урядом майбутня податкова амністія, і наскільки українці повірять владі.
Не менш важливими драйверами активізації вкладів фізосіб в ОВДП в 2020 році, на думку Євгенії Грищенко, повинні стати спрощення процедури ідентифікації клієнта через BankID, скасування обов'язкового подання податкової декларації, можливість торгувати ОВДП онлайн за допомогою мобільних додатків і систематична робота над підвищенням обізнаності населення.
«Зниження ставки НБУ і прибутковості по ОВДП відбувається на тлі відносної стабільності ставок по депозитах і по кредитах банків для юридичних осіб. Вже сьогодні деякі великі банки пропонують ставки по депозитах на рівні або вище за прибутковість ОВДП. Ряд внутрішніх інвесторів звертає увагу на корпоративні облігації, прибутковість яких зараз на 2-3% вище ОВДП. Зі зниженням ставки НБУ і прибутковості держпаперів цей попит буде тільки рости », – впевнений керівник підрозділу випуску боргових цінних паперів групи ICU Руслан Кильмухаметов.
За даними ICU, в першому півріччі 2020 року різниця між депозитами банків і ОВДП може бути вже достатньою (2,0-2,5%), щоб іноземні інвестори почали придивлятися до облігацій найбільших українських банків, як це було в 2011 році. Цього разу інвестори також можуть зацікавитися облігаціями українських державних корпорацій і деяких українських муніципалітетів.
Однак Руслан Кильмухаметов підкреслив, що для активного розвитку ринку корпоративних і муніципальних паперів повинен з'явитися попит з боку найбільших банків, так як розмістити і підтримувати ліквідність вторинного ринку великих емісій без їх участі складно.
«Поточний портфель нерезидентів, які володіють локальним держборгом, перевищив $4 млрд на цьому тижні. Це однозначний позитив, однак хочу нагадати про ситуацію, що сталася на початку 2018 року. Тоді портфель нерезидентів був на рівні 5,2 млрд грн, а вже до березня він досяг своїх пікових значень, близьких до 15 млрд. грн. Однак восени, на тлі традиційних сезонних чинників у вигляді ослаблення курсу гривні, підвищення ставок, скорочення міжбанківської валютної ліквідності, нерезиденти стали більш активно виходити з інвестицій в локальний держборг. У зв'язку з цим ставки на локальному ринку зросли на 3-5% за короткий період », – нагадав трейдер групи ICU Сергій Бєляєв на Українському Фінансовому Форумі .
На думку трейдера, це все сталося через дуже низьку ліквідність вторинного ринку. Одним з потенційних джерел ліквідності він назвав запровадження механізму біржового РЕПО через центрального контрагента.
Крім того, істотно підвищити ліквідність ринку може впровадження практики проведення аукціонів РЕПО з Держказначейством. До того ж, це дозволило б Міністерству фінансів компенсувати частину витрат на обслуговування держборгу.
Нагадаємо: Міністерство фінансів України спільно з Національним банком України вирішили запропонувати проведення аукціонів облігацій внутрішніх державних позик через електронну торговельну систему аукціонів Bloomberg.
Міністерство фінансів за результатами проведення розміщень ОВДП 24 вересня 2019 року залучило до державного бюджету 13,2 млрд грн. Загальний обсяг 5-річних ОВДП досяг 33,9 млрд гривень, що відповідає розміру інших країн, що включені в міжнародні індекси облігацій в локальних валютах запозичень.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].