Рада ухвалила закон про концесію

Рада ухвалила закон про концесію

Він передбачає можливість не грошової державної підтримки інвестора

Рада ухвалила закон про концесію
Фото: УНІАН

Верховна Рада ухвалила у другому читанні та в цілому закон «Про концесію» (1046). За таке рішення проголосували 257 народних депутатів, проти  – 0, утримались – 23, не голосували – 99, передає кореспондент Mind.

«На сьогодні в Україні діє близько 150 чинних договорів про концесію, але держава не змогла залучити на ці об'єкти великі інвестиції а концесіонери не побудували там сучасних підприємств та не створили там тисяч робочих місць», – повідомила заступник голови комітету з питань економічного розвитку, народний депутат Роксолана Підласа. 

За її словами, починаючи з 90-их років у країнах ЄС було реалізовано понад 1800 проєктів державно-приватного партнерства в тому числі концесії на суму понад 365 млрд євро. За 2013 – 2017 роки Туреччина залучила понад 88 млрд Євро на різні проекти – від будівництва аеропортів до закладів охорони здоров'я. В Україні передача об'єктів державної власності у концесію сьогодні регулюється чотирма різними законами, які суперечать одне одному. При цьому в чинному законодавстві не визначені прозорі процедури підготовки концесійних проектів та конкурсів на вибір концесіонера.Зараз пропонується це змінити. Закон передбачає можливість, зокрема негрошової державної підтримки інвестора. Це може бути  проведення ліній електропередач чи розміщення державного замовлення чи виділення земельної ділянки.     

Згідно з пояснювальною запискою, чинне у цій сфері законодавство потребує оновлення, адже закон «Про концесії», який регулює концесійну діяльність і був прийнятий ще у 1999 році, є недосконалим та не відповідає передовим міжнародним практикам.

Ухвалений  закон має удосконалити правове регулювання концесійної діяльності для реалізації якісних, масштабних проектів на умовах концесії, що відповідатимуть міжнародній практиці, і передбачає: систематизацію чинних законів України, що регулюють здійснення концесійної діяльності; гармонізацію законодавства про концесії із законодавством про ДПП;  імплементацію кращого міжнародного досвіду реалізації концесійних проектів; усунення неточностей та правових колізій, які були виявлені під час практичного застосування діючих законів України у сферах  державно-приватного партнерства та концесій.

Також закон передбачає: чітке розмежування регулювання концесії та інших форм здійснення ДПП; єдину процедуру ініціювання та прийняття рішення щодо здійснення ДПП для всіх форм ДПП, у тому числі концесії; запровадження прозорої процедури вибору концесіонера (концесійний конкурс, конкурентний діалог), що відповідає кращій міжнародній практиці, зокрема «Типовим законодавчим положенням щодо проектів в сфері інфраструктури, які фінансуються з приватних джерел», ЮНСІТРАЛ; можливість залучення радників та незалежних експертів для підготовки проектів ДПП у формі концесії; додаткові гарантії для концесіонерів та кредиторів, зокрема, передбачення концесійним договором права заміни концесіонера на іншого концесіонера; спрощення процедур виділення земельних ділянок для проектів ДПП у формі концесії; особливості концесії на ринках, що перебувають у стані природної монополії; особливості концесії щодо будівництва та експлуатації автомобільних доріг; процедуру трансформації оренди в концесію у разі відповідного звернення з боку орендаря; можливість передачі вирішення спорів, які виникають у зв’язку з виконанням концесійного договору, міжнародному комерційному або інвестиційному арбітражу; можливість ініціювання концесії потенційним концесіонером; чіткий механізм контролю та моніторингу за виконанням концесійних договорів; чітке регулювання права власності на об’єкт концесії, метою якого є збереження за державою/територіальною громадою права власності на об’єкт концесії.

Крім цього він вносить зміни до понад 30 законодавчих актів України з метою приведення їх у відповідність до положень законопроекту та усунення бар’єрів для реалізації концесійних проектів.

Як писав Mind, крім того, ВР ухвалила за основу внесення змін до закону про столицю, за яким, в разі його остаточного ухвалення, у Києві буде відновлено районні ради та розділено повноваження мера і голови КМДА.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті