Близько 30% новобудов Харкова мають ознаки ризикованості

Близько 30% новобудов Харкова мають ознаки ризикованості

За 9 місяців орендні ставки на офісну нерухомість Харкова збільшилися на 20,2%

Этот текст также доступен на русском
Близько 30% новобудов Харкова мають ознаки ризикованості
Фото: pixabay.com

Близько 30% новобудов Харкова мають ознаки ризикованості. Про це йдеться у прес-релізі «Українського клубу нерухомості» (URE Club).

За даними засновника компанії Monitor.Estate Володимира Копотя, з 68 проаналізованих об’єктів 20 зводяться без дозволів на ведення будівельних робіт, 15 об’єктів будуються без відповідного цільового призначення.

«Варто зауважити, що понад 41 компанія з 98 юридичних осіб, що беруть участь у будівництві, фігурують у кримінальних справах, а у 21 юридичних осіб уставний капітал становить лише близько 1000 грн», – сказав він на «V Форумі нерухомості у Харкові: виклики та перспективи».

За інформацією Копотя, у 7 харківських компанії наявний державний борг, 6 об’єктів зводяться на взагалі несформованих земельних ділянках, та 2 компанії працюють без ліцензій. 

«Ситуація в Харкові є типовою для українських міст-мільйонників: інвестори в переважній своїй більшості перебувають у зоні ризику, не маючи 100-відсоткових гарантій, що будівництво ЖК буде взагалі завершене», – підкреслив він.

У свою чергу Ольга Соловей, співзасновниця «Українського клубу нерухомості», зазначила, що будівельна сфера кожного великого українського міста наразі перебуває в передкризовому стані. 

«Український ринок новобудов досить хиткий: окрім непрозорих умов для бізнесу, наявну корупцію в містобудівній сфері, що супроводжується постійними конфліктами місцевих громад із забудовниками, вітчизняному ринку також притаманний потужний політичний вплив, що в будь-який момент здатен проявитися в спробах його переділу», – сказала вона.

Вона зазначила, що наявна ситуація в Києві, коли найпотужніші компанії будь-якої миті можуть опинитися на межі банкрутства, є типовою для інших міст, зокрема і Харкова.

«Будь-які спроби неконкурентним способом похитнути ринок можуть спричинити неконтрольовані процеси: значно зросте кількість довгобудів, банкрутств будівельних компаній, і, відповідно, десятки тисяч інвесторів можуть втратити свої гроші», – сказала Ольга Соловей.

Експертка переконана, що зараз надто важливо вжити всіх заходів, щоб зберегти стабільність на будівельному ринку України.

«Обвал ринку будівництва житла потягне за собою й інші сфери, пов’язані з будівництвом. Держава може зазнати мільярдних збитків, що спровокує неконтрольовану інфляцію. Такий стан справ миттю відкине нашу країну в кризу 2008, 2015 років», – підсумувала вона.

В той же час, директорка компанії «Харків Консалтинг Груп»Вікторія Рильцева повідомила, що за 9 місяців 2019 року рівень орендних ставок на офісну нерухомість Харкова збільшився на 20,2%.

За її даними, темпи зростання орендної вартості офісів, порівняно з 2018 роком, дещо знизилися майже вдвічі: за підсумками минулого року зростання ціни становило 42,4%.

«Перш за все активність попиту на оренду якісних офісів викликана тим, що від 2013 року в Харкові майже не будували бізнес-центри класів «А» і «В», – зазначила вона.

Вікторія Рильцева розповіла, що станом на вересень 2019 року у Харкові функціонує 31 бізнес-центр класів «А», і «В» сукупною площею понад 230 000 м. кв. Наразі середні орендні ставки на офісні приміщення варіюються від $10-12/м.кв (без податків) на непрофесійні будівлі вдовж транспортних магістралей, $12-15/м. кв (без податків) на непрофесійні офіси в центральних та ділових районах міста, $15/м.кв (без податків) на професійні офісі класу «В» та $18/м.кв (без податків) на професійні офіси класу «А».

За даними екстпертки, в 2019 році збереглася тенденція, коли найбільшу питому вагу в структурі валового поглинання офісів у професійних БЦ формували сектора ІТ та телекомунікацій.

Щодо вартості офісів в сегменті купівлі-продажу, то вона зауважила, що середня ціна в Харкові знаходиться на рівні $696/м.кв.

«Ціна продажів для офісів високої якості в центральних ділових районах міста знаходиться в діапазоні $900-1500/м.кв», – сказала Вікторія Рильцева.

Експертка також звернула увагу на ситуацію в сегменті торгових площ: з початку року середня орендна ставка в цьому сегменті становила $15/м.кв.

«За показником насиченості професійними торговими площами із розрахунку на 1000 осіб у Харкові нараз найгірший показник серед найбільших українських міст: лише 324 м.кв. Проте це не спонукає девелоперів до активного розвитку нових проєктів. Така ситуація призвела до того, що середня вакантність в діючих якісних ТЦ/ТРЦ не перевищує 8%, а деякі ТРЦ заповнені взагалі на 100%», – підсумувала Вікторія Рильцева.

Нагадаємо: за підсумками вересня середня вартість житла в новобудовах Києва збільшилася на 3,9% і становить 24 000 грн за кв м. У порівнянні з вереснем минулого року ціни на квартири зросли всього на 0,42%.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло