АМКУ оштрафував низку виробників тютюну та «Тедіс Україна» на 6,5 млрд грн

АМКУ оштрафував низку виробників тютюну та «Тедіс Україна» на 6,5 млрд грн

Йдеться про «Філіп Морріс Сейлз енд Дистриб’юшн», «Джей Ті Інтернешнл Україна»,«Імперіал Тобако Юкрейн» та «В.А.Т.-Прилуки»

Этот материал также доступен на русском языке
АМКУ оштрафував низку виробників тютюну та «Тедіс Україна» на 6,5 млрд грн
Фото: pixabay.com

Сьогодні,10 жовтня, Антимонопольний комітет України (АМКУ) виніс рішення у справі про порушення законодавства про захист економічної конкуренції чотирма найбільшими виробниками тютюнових виробів та наклав штрафи на загальну суму 6,5 млрд грн. Про це повідомляє прес-служба АМКУ.

Штрафи накладено на:

  • «Філіп Морріс Сейлз Енд Дистриб'юшн» разом з «Філіп Морріс Україна»;
  • «Джей Ті Інтернешнл Україна» разом з «Джей Ті Інтернешнл Компані Україна»;
  • «Імперіал Тобакко Продакшн Україна» разом з «Імперіал Тобако Юкрейн»;
  • «Бритіш Американ Тобакко Сейлз Енд Маркетинг Україна» разом з «А/Т тютюнова компанія «В.А.Т.- Прилуки»;
  • та дистриб’ютора «Тедіс Україна».

«Зібраними у справі доказами доведено, що поведінка цих компаній була погодженою, а результатом співпраці з єдиним і спільним для всіх виробників дистриб’ютором на ринку первинного продажу сигарет стало створення і підтримання штучних бар’єрів, що перешкоджали виходу на ринок інших суб’єктів господарювання. На практиці порушники встановили такі умови для укладання договорів з іншими, окрім «Тедіс», потенційними дистриб’юторами, які просто унеможливили їх появу на цьому ринку», – йдеться у повідоменні.

АМКУ оштрафував низку виробників тютюну та «Тедіс Україна» на 6,5 млрд грн

 У 2011-2012 роках кожен із зазначених виробників скоротив кількість прямих контрактів з дистриб’юторами з кількох десятків до одного спільного для всіх – «Тедіс Україна». Як наслідок, у 2013 році «Тедіс Україна» став монополістом на ринку з часткою 99,43%.

Одночасно зазначені виробники встановили схожі критерії до потенційних покупців (у тому числі поставка сигарет у віддалені райони), яким не відповідає жоден із суб’єктів господарювання.

Жодна компанія не може вийти на ринок дистрибуції сигарет та/або придбавати сигарети безпосередньо у виробників, а змушена купувати їх у «Тедіс Україна» (або у його покупців).

Зазначимо, що у 2012-2015 роках саме «Тедіс Україна» не лише не відповідало згаданим критеріям, але й не виконувало в повному обсязі своїх основних дистриб’юторських функцій (продаж до 58 % обсягу сигарет шляхом самовивозу або вроздріб, тобто без жодної доставки покупцям). Однак виробники ніяк на це не реагували.

В грудні 2016 року АМКУ ухвалив рішення, яким визнав монопольне (домінуюче) становище «Тедіс Україна» на ринку дистрибуції сигарет і за зловживання цим становищем наклав на товариство штрафи у сукупному розмірі понад 430 млн грн.

Сьогодні АМКУ виніс друге рішення у цій тривалій історії, цього разу про порушення у вигляді антиконкурентних узгоджених дій на ринку первинного продажу сигарет. Відповідно, відповідачами є й інші учасники – не лише «Тедіс», але й виробники.

Визнано, що дані компанії вчинили порушення, передбачене пунктом 5 частини другої статті 6 та пунктом 1 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються обмеження доступу інших суб’єктів господарювання (покупців) на ринок первинного продажу виробниками сигарет.

АМКУ оштрафував низку виробників тютюну та «Тедіс Україна» на 6,5 млрд грн

Так, «Тедіс Україна» отримало штраф у розмірі 3,4 млрд грн, «Філіп Морріс Сейлз енд Дистриб’юшн» – 370 млн грн, «Філіп Морріс Україна» – 810 млн грн, «Джей Ті Інтернешнл Україна» – 430 млн грн, «Джей Ті Інтернешнл Компані Україна» – 490 млн грн, «Імперіал Тобакко Продакшн Україна» – 170 млн грн, «Імперіал Тобако Юкрейн» – 290 млн грн, «Бритіш Американ Тобакко Сейлз Енд Маркетинг Україна» – 80 млн грн, «А/Т тютюнова компанія «В.А.Т.-Прилуки» – 450 млн грн.

Раніше повідомлялося, що Окружний адмінсуд Києва ухвалив рішення щодо забезпечення позову ТОВ «Тедіс Україна» й заборонив Антимонопольному комітету накладати штрафи на це підприємство й ще чотирьох виробників цигарок в Україні до винесення остаточного рішення суду.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло