Суд з прав людини зобов'язав Україну виплатити компенсації п'яти люстрованим чиновникам

Суд з прав людини зобов'язав Україну виплатити компенсації п'яти люстрованим чиновникам

Також суд визнав закон про люстрацію менш цільовим і вузьконаправленим в порівнянні з введеними нормами в інших державах Центральної та Східної Європи

Суд з прав людини зобов'язав Україну виплатити компенсації п'яти люстрованим чиновникам
Фото: pixabay.com

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) зобов'язав Україну виплатити грошові компенсації п'яти звільненим за законом про очищення влади колишнім чиновникам. Про це йдеться у рішенні суду.

Рішення прийнято у зв'язку з порушенням в країні їх прав, а також визнав український закон про люстрацію менш цільовим і вузьконаправленим в порівнянні з процедурами люстрації, введеними в інших державах Центральної та Східної Європи.

Таке рішення суд прийняв 17 жовтня, після розгляду скарг п'яти українських громадян.

Скарги подали:

  • екс-заступник начальника кадрового управління Генпрокуратури В'ячеслав Полях;
  • колишній перший заступник начальника слідчого управління Міндоходів Миколаївської області Дмитро Басалаєв;
  • екс-заступник прокурора Чернігівської області Олександр Ясь;
  • екс-начальник податкової інспекції Яремчі ГУ Міндходів в Івано-Франківській області Роман Якубовський;
  • екс-заступник начальника управління АПК Олександрівської райдержадміністрації Донецької області Сергій Бондаренко.

Перших трьох екс-чиновників звільнили відповідно до закону про люстрацію в жовтні 2014 року. На підставі того, що вони займали посади на держслужбі під час президентства Віктора Януковича.

Четвертого заявника звільнили за несвоєчасну подачу заяви про люстраційну перевірку, а п'ятого – за те, що він обіймав посаду другого секретаря райкому компартії в період до 1991 року.

Всі заявники скаржилися ЄСПЛ на своє звільнення і наслідки, яке воно спричинило. 

Також троє перших заявників скаржилися на ігнорування їх позовів українськими національними судами.

Також Європейський суд ухвалив, що Україна повинна виплатити заявникам протягом 3 місяців з дати прийняття остаточного рішення 5 000 євро кожному заявнику.

Також податок, який може бути стягнуто з цієї суми, в якості компенсації моральної шкоди – 1500 євро першому заявникові і 300 євро заявникам з другого по п'ятого та поддаток, який моде бути стягнено з заявників.

При цьому ЄСПЛ відхилив решту вимог заявників щодо відшкодування.

Таким чином, суд встановив, що право трьох заявників на справедливий суд упродовж розумного строку було порушено, оскільки судові процедури по їх звільненню вже йдуть понад 4,5 років і до сих пір не завершені.

«Закон України про очищення влади застосовується до дуже широкого кола осіб і призвів до звільнення заявників тільки на тій підставі, що вони займали посади на держслужбі протягом більш ніж року за часів президентства Януковича чи на підставі займаних ними посад в компартії до 1991 року», – зауважується у рішенні.

На думку суду, зазначений закон не враховував особисту роль, яку грали заявники, а також те, чи були вони особисто пов'язані з недемократичною діяльністю, що мала місце в період правління колишнього президента. У цьому відношенні український закон про очищення влади відрізняється від процедур люстрації, які були введені в інших державах Центральної та Східної Європи і які були більш цільовими і вузьконаправленими.

Нагадаємо: у липні цього року команда президента Володимира Зеленського напрацювала законопроєкт, спрямований на посилення люстраці.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло