Коболєв закликав ВР ухвалити закон про анбандлінг ГТС в цілому
Щоб до 1 січня 2020 року завершити сертифікацію ТОВ «Оператор ГТС України»

Голова правління НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв закликав парламент ухвалити в цілому закон «Про внесення змін до деяких законів України у зв’язку з відокремленням діяльності з транспортування природного газу» (№2239-1), щоб до 1 січня 2020 року завершити сертифікацію ТОВ «Оператор ГТС України». Про це Коболєв заявив під час засідання парламентського комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, повідомляє прес-служба НАК «Нафтогаз України».
«Ухвалення цього законопроекту необхідне для вчасного завершення процесу відокремлення оператора ГТС від «Нафтогазу». Це, в свою чергу, вкрай важливо для виконання Україною міжнародних зобов’язань та збереження нашою країною транзиту газу», – зазначив Коболєв.
Він підкреслив, що Україні необхідно завершити сертифікацію ТОВ «Оператор ГТС України» (ОГТСУ) до 1 січня, коли завершиться дія чинного транзитного контракту з «Газпромом» – відтак, якомога швидше прийняття законопроекту №2239-1 Верховною Радою критично важливе.
Керівник «Нафтогазу» вчергове наголосив, що законопроект про анбандлінг гарантує збереження газотранспортної системи України у 100% державній власності та передбачає розширення контролю національного енергетичного регулятора над діяльністю ОГТСУ.
«ГТС буде збережена у державній власності – не передбачається жодних змін цього статусу. Вона знаходитиметься в управлінні оператора на підставі угоди господарського відання. В свою чергу, ОГТСУ – належатиме ПАТ «Магістральні газопроводи України», власником якого є Міністерство фінансів України», – сказав голова правління НАК «Нафтогаз України».
При тому він запропонував парламентарям зберегти можливість залучення міжнародних партнерів до управління ОГТСУ за погодженням з ВР. «Важливо зберегти право Верховної Ради, яке закріплене в законі «Про ринок природного газу», щодо залучення до ОГТСУ, за погодженням парламенту, партнерів з часткою до 49%. Це, з одного боку, не змінює суті – адже без рішення Верховної Ради нічого не відбудеться. Але, з точки зору перемовин з закордонними партнерами – ми залишаємо вікно можливостей та доводимо конструктивність наших підходів», – зазначив керівник «Нафтогазу».
Він зазначив, що «Газпром» активно залучає європейських партнерів до своїх проектів «Північний потік – 1» та «Північний потік – 2» та використовує це в якості аргументу на користь перенаправлення транзитних потоків газу з української ГТС у власні трубопровідні проєкти.
Нагадаємо, раніше парламент ухвалив у першому читанні в редакції уряду проєкт закону «Про внесення змін до деяких законів України у зв’язку з відокремленням діяльності з транспортування природного газу (2239-1). За таке рішення проголосували 286 народних депутатів, проти – 18, утримались – 19, не голосували – 60.
Тоді, переконуючи депутатів підтримати таке рішення, прем'єр-міністр Олексій Гончарук повідомив: «ми зараз маємо контракт на транспортування газу з Росії в Європу. Це дає нам можливість мати дохід в розмірі приблизно $3 млрд. Це правда і це надзвичайно важливий актив, який ми не повинні втратити. У нас є ситуація, коли цей контракт закінчується в кінці цього року. Росіяни хочуть не продовжувати цей контракт на тривалий термін. Для цього, в тому числі, вони будують свої потоки, про які ви дуже добре знаєте. Це не економіка, це політичні дії Російської Федерації для того, щоб створити на нас тиск. Ми в Україні заінтересовані в тому, щоб отримати наступний довгостроковий контракт, гарантований. Для цього нам потрібна підтримка європейських партнерів тому що ми разом знаходимося в переговорах. Для цього ми повинні привести нашого регулятора цієї системи до європейських правил і починати укладати угоду з росіянами на європейських правилах. Це, як сказала Юлія Володимирівна, передбачає розподіл транспортування від видобування і від торгівлі. Про це законопроєкт і нам дуже важливо сьогодні ухвалити його в першому читанні для того, щоб на наступному тижні їхати на переговори з росіянами з сильною позицією».
22 жовтня, як писав Mind, Україна, ЄС та РФ провели консультації щодо переговорів про транзит російського газу з 2020 року. Наступний етап тристоронніх переговорів про транзит газу відбудеться 28 жовтня.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].