YouControl: 20 установ з Топ-50 прибуткових держпідприємств підпорядковані «Укроборонпрому»
З прибутком в майже 24,3 млрд грн «Нафтогаз» зайняв перше місце у Топ-50 прибуткових держпідприємств

Майже половина з найбільш прибуткових держпідприємств у переліку Топ-50 від Мінекономіки підпорядковується «Укроборонпрому». Про це йдеться у прес-релізі YouControl.
Органом управління одразу 20 установ із Топ-50 є «Укроборонпром».
Серед цих підприємств є «Антонов», «Артем», «Укрспецекспорт», «Спецоборонмаш» тощо. Ще 9 держпідприємств підпорядковані Фонду державного майна України (серед них декілька обленерго, «Одеський припортовий завод” тощо) й 6 – Мінінфраструктури.
Аналітики стверджують, що 18 держкомпаній із Топ-50 дотичні до транспортного ринку і аж 6 із них працюють за КВЕДом «Виробництво повітряних і космічних літальних апаратів, супутнього устатковання».
Водночас п'ять найприбутковіших держпідприємств працюють у сфері розподіленні електроенергії, три – на її виробництві, два – на передачі й один – на торгівлі. Сфера розподілення електроенергії, разом із тепловою енергетикою представлена 12 успішними держкомпаніями.
Лідером серед компаній за загальним прибутком є сфера управління, до якої належить «Нафтогаз». З прибутком майже 24,3 млрд грн «Нафтогаз» зайняв перше місце у Топ-50.

«База» держпідприємств в Україні сформувалася в 90-х роках, тоді ж була зареєстрована більшість підприємств із ТОП-50 найприбутковіших.
З 1991 до 1999 року було створено 33 компанії з 50 представлених у переліку. 12 держпідприємств засновані у 2000-х роках, а п’ятірка взагалі зареєстрована в 2010-х роках.
«Наприклад, потяги “Укрзалізниці” всім нам знайомі десятиліттями, а дата створення компанії, відповідно до реєстру, – 2015 рік. Насправді ж уряд 2014 року видав постанову, якою створив публічне акціонерне товариство «Українська залізниця» через злиття Донецької, Львівської, Південної, Одеської, Південно-Західної та Придніпровської залізниць, а також кількох інших установ. І лише 21 жовтня 2015 року відбулася державна реєстрація держкомпанії», – йдеться у релізі.
28 державних підприємств із ТОП-50 найприбутковіших потрапили до переліку за І півріччя 2019 року не випадково ‒ це стабільний результат їхньої роботи.
Водночас в п’ятдесятці є й ті, хто три чи навіть чотири роки із п’яти проаналізованих працювали зі збитками. Серед них «Укрпошта», «Одеський припортовий завод», «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат», “Херсонська теплоелектроцентраль”.
Більшість Топ-держпідприємств займаються міжнародною торгівлею. Протягом 2018 року 25 компаній експортували свою продукцію закордон. При чому семеро з них робили це в мільярдних обсягах ( «Антонов», «Турбоатом», «Об'єднана гірничо-хімічна компанія», СЗФ «Прогрес», «Укрспецекспорт», «Спецтехноекспорт», НВКГ «Зоря»-«Машпроект»).

Водночас 10 компаній із Топ-50 протягом 2019 року мали зарплатні борги, частина яких накопичувалася та тягнулася місяцями. Найбільшими боржниками виявилися «Одеський припортовий завод», «Херсонська ТЕЦ», «Укрзалізниця» та «Адміністрація морських портів України» та “Запоріжжяобленерго”. Протягом року в різні періоди з’являлася інформація, що вони мали борги понад мільйон гривень перед своїми працівниками.
Податки теж не всі поспішають сплачувати. 44 компанії боргів наразі не має, а от в шести, станом на 1 жовтня 2019 року, вони мали місце.
Серед боржників опинилися «Запоріжжяобленерго», «Харківобленерго», «Херсонська ТЕЦ», «Київський автомобільний ремонтний завод», «Київ-Дніпровське МППЗТ» та «Укрпошта». Загалом вони винні податковій майже 878 млн грн.
«Та найцікавіша ситуація склалася із «Київським автомобільним ремонтним заводом». Щодо нього є відомості у справі про банкрутство. При чому «Повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури» з’явилося ще 2014 року. Відтоді підприємство активно розпродає майно і навіть вийшло в прибуток в І півріччі 2019 року», – йдеться у прес-релізі.
Нагадаємо: у вересні цього року держконцерн «Укроборонпром» повернув собі контроль над держкомпанією «Укрспецекспорт», що входить до його складу.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].