YouControl: 20 установ з Топ-50 прибуткових держпідприємств підпорядковані «Укроборонпрому»

YouControl: 20 установ з Топ-50 прибуткових держпідприємств підпорядковані «Укроборонпрому»

З прибутком в майже 24,3 млрд грн «Нафтогаз» зайняв перше місце у Топ-50 прибуткових держпідприємств

YouControl: 20 установ з Топ-50 прибуткових держпідприємств підпорядковані «Укроборонпрому»
Фото: pixabay.com

Майже половина з найбільш прибуткових держпідприємств у переліку Топ-50 від Мінекономіки підпорядковується «Укроборонпрому». Про це йдеться у прес-релізі YouControl.

Органом управління одразу 20 установ із Топ-50 є «Укроборонпром». 

Серед цих підприємств є «Антонов», «Артем»,  «Укрспецекспорт», «Спецоборонмаш» тощо. Ще 9 держпідприємств підпорядковані Фонду державного майна України (серед них декілька обленерго, «Одеський припортовий завод” тощо) й 6 – Мінінфраструктури.

Аналітики стверджують, що 18 держкомпаній із Топ-50 дотичні до транспортного ринку і аж 6 із них працюють за КВЕДом «Виробництво повітряних і космічних літальних апаратів, супутнього устатковання».

Водночас п'ять найприбутковіших держпідприємств працюють у сфері розподіленні електроенергії, три – на її виробництві, два – на передачі й один – на торгівлі. Сфера розподілення електроенергії, разом із тепловою енергетикою представлена 12 успішними держкомпаніями.  

Лідером серед компаній за загальним прибутком є сфера управління, до якої належить «Нафтогаз». З прибутком майже 24,3 млрд грн «Нафтогаз» зайняв перше місце у Топ-50.

YouControl: 20 установ з Топ-50 прибуткових держпідприємств підпорядковані «Укроборонпрому»

«База» держпідприємств в Україні сформувалася в 90-х роках, тоді ж була зареєстрована більшість підприємств із ТОП-50 найприбутковіших.

З 1991 до 1999 року було створено 33 компанії з 50 представлених у переліку. 12 держпідприємств засновані у 2000-х роках, а п’ятірка взагалі зареєстрована в 2010-х роках.

«Наприклад, потяги “Укрзалізниці” всім нам знайомі десятиліттями, а дата створення компанії, відповідно до реєстру, – 2015 рік. Насправді ж уряд 2014 року видав постанову, якою створив публічне акціонерне товариство «Українська залізниця» через злиття Донецької, Львівської, Південної, Одеської, Південно-Західної та Придніпровської залізниць, а також кількох інших установ. І лише 21 жовтня 2015 року відбулася державна реєстрація держкомпанії», – йдеться у релізі.

28 державних підприємств із ТОП-50 найприбутковіших потрапили до переліку за І півріччя 2019 року не випадково ‒ це стабільний результат їхньої роботи.

Водночас в п’ятдесятці є й ті, хто три чи навіть чотири роки із п’яти проаналізованих працювали зі збитками. Серед них «Укрпошта», «Одеський припортовий завод», «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат», “Херсонська теплоелектроцентраль”.

Більшість Топ-держпідприємств займаються міжнародною торгівлею. Протягом 2018 року 25 компаній експортували свою продукцію закордон. При чому семеро з них робили це в мільярдних обсягах ( «Антонов», «Турбоатом», «Об'єднана гірничо-хімічна компанія», СЗФ «Прогрес», «Укрспецекспорт», «Спецтехноекспорт», НВКГ «Зоря»-«Машпроект»).

YouControl: 20 установ з Топ-50 найбільш прибуткових держпідприємств підпорядковані «Укроборонпрому»

Водночас 10 компаній із Топ-50 протягом 2019 року мали зарплатні борги, частина яких накопичувалася та тягнулася місяцями. Найбільшими боржниками виявилися «Одеський припортовий завод», «Херсонська ТЕЦ», «Укрзалізниця» та «Адміністрація морських портів України» та “Запоріжжяобленерго”. Протягом року в різні періоди з’являлася інформація, що вони мали борги понад мільйон гривень перед своїми працівниками.

Податки теж не всі поспішають сплачувати. 44 компанії боргів наразі не має, а от в шести, станом на 1 жовтня 2019 року, вони мали місце.

Серед боржників опинилися «Запоріжжяобленерго», «Харківобленерго», «Херсонська ТЕЦ», «Київський автомобільний ремонтний завод», «Київ-Дніпровське МППЗТ» та «Укрпошта». Загалом вони винні податковій майже 878 млн грн.

«Та найцікавіша ситуація склалася із «Київським автомобільним ремонтним заводом». Щодо нього є відомості у справі про банкрутство. При чому «Повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури» з’явилося ще 2014 року. Відтоді підприємство активно розпродає майно і навіть вийшло в прибуток в І півріччі 2019 року», – йдеться у прес-релізі.

Нагадаємо: у вересні цього року держконцерн «Укроборонпром» повернув собі контроль над держкомпанією «Укрспецекспорт», що входить до його складу. 

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло