Захворіло у світі
19,947,467
Померло у світі
732,650
Вилікувалось у світі
12,150,055
Захворіло в Україні
81,957
Померло в Україні
1,922
Вилікувалось в Україні
44,359
Тендери на закупівлю медобладнання мають ознаки корупції – BBC

Тендери на закупівлю медобладнання мають ознаки корупції – BBC

Йдеться про закупівлю лінійних прискорювачів для лікарень

Тендери на закупівлю медобладнання мають ознаки корупції – BBC
Фото: pixabay.com

В українських держзакупівлях на ProZorro лікарні часто так прописують технічні вимоги до лінійних прискорювачів, що один з головних виробників не може брати участь. Про це повідомляє ВВС News Україна.

«Як стверджують спеціалізовані лікарі, часто ці умови можна було б написати так, щоб допустити усіх охочих і не погіршити якість бажаного обладнання», – пише ВВС.

У ВВС проаналізували хід тенедерів на придбання прискорювачів та виявили певні закономірності. 

Найбільші два виробники «лінійників» – американська компанія Varian (найбільший з її дистриб'юторів в Україні – «Протек Солюшнз») та шведська Elekta (ексклюзивний постачальник «Біосенс»). Вони займають 90% ринку і жорстко конкурують між собою.

Крім того, учасники ринку закупівель медичного обладнання вказують на наявність корупційних схем, коли свою частку відкату під час конкурсу можуть вимагати не тільки замовники тендеру, а й силові структури.

У ВВС проаналізували тендери на лінійні прискорювачі і виявили кілька випадків, коли виробник Elekta не може потрапити на тендер. В такій ситуації прогнозовано перемагає продукція Varian, яку представляють два різні постачальника.

Наприклад, така ситуація сталася в Херсоні та Хмельницькому. Через технічні нюанси у вимогах ексклюзивний постачальник обладнання Elekta в Україні, компанія «Біосенс», на конкурс в цих містах потрапити не змогла. Натомість тендери виграли постачальники Varian – «Протек Солюшнз» та «Хелс Дизайн».

«Показово, що на цих двох тендерах ціну конкуренти не скидали», – зауважили у ВВС.

Шведські представники офіційно скаржились і просили змінити, на їхню думку, несуттєві деталі, які дали б змогу долучитися до конкурсу в Херсоні .

«Якщо на ProZorro є реальна конкуренція, то це гарний майданчик продажу і зниження ціни. Якщо ж на конкурс заходять тільки дві пов'язані фірми, то такого змагання не виходить», – зауважила керівниця «Біосенс» Алла Шептицька.

Вона вважає, що на певні тендери її компанію не пускають через штучні перешкоди у технічних умовах.

У Чернігові та Запоріжжі «Протек Солюшнз» та «Біосенс» конкурували напряму. Після перемоги «Біосенс» у Запоріжжі Служба безпеки України (СБУ) відкрила кримінальну справу за статтею про державну зраду та розтрату. 

Пізніше, зі зміною керівника Запорізького СБУ, ним 11 вересня цього року став Борис Безрукий, справу про держзраду закрили. А розслідуванням про розтрату та розкрадання майна займається місцева поліція.

У «Протек Солюшнз» запевнили, що жодних порушень чи дискримінації на конкурсах, де вони перемагали, не було.

«Компанія Varian вбачає у цьому здоровий ринок», – прокоментував директор компанії Varian Андрій Скрипко той факт, що дві компанії виставили на конкурс обладнання одного виробника.

Також він заперечив ідею того, що компанії пов'язані між собою.

«Ринок не такий широкий, тому фахівці періодично мігрують з однієї компанії в іншу, але це зовсім не означає, що вони якимось чином пов'язані», – прокоментував Скрипко.

Натомість їхній основний конкурент компанія «Біосенс» заявила, що намагалась оскаржити тендер, але відступила через моральний тиск.

«Нас звинувачували, що ми затягували тендер і гинуть херсонські пацієнти. Я після п'ятого засідання в антимонопольному комітеті сказала – все, якщо так хочете, то робіть», – згадує директорка компанії  Шептицька.

Схожа історія була у Хмельницькому навесні 2019 року. Щоправда, у червні 2019 року результат цих торгів контролюючі органи скасували, бо у замовника не було достатньо грошей.

Протилежна ситуація відбулася в Чернігові кілька років тому. Місцевий обласний онкодиспансер прописав технічні вимоги таким чином, що на нього потрапили головні конкуренти – Varian і Elekta. «Біосенс» скинув ціну до 57,5 млн грн і переміг. Економія склала 17,5 млн грн.

В кінці серпня 2019 року тендер на закупівлю «лінійника» оголосив Київський обласний онкодиспансер.

Очікувана вартість обладнання склала 70 млн грн, проте технічне завдання прописали так, що компанія «Біосенс» зі шведським обладнанням Elekta податись на тендер не змогла. Натомість під всі вимоги спокійно потрапляла продукція їхніх конкурентів – дилерів Varian.

19 вересня депутат від «Слуги народу» Олександр Дубінський заявив , що під час закупівлі прискорювача планується «відкат» у 20%, і вже визначено, що закуплять прискорювач Varian. У корупції він звинуватив нового керівника області Михайла Бно-Айріяна.

Після гучних звинувачень у корупції, які ексгубернатор заперечував, Бно-Айріян 26 вересня звернувся до компанії «Біосенс» з пропозицією таки взяти участь у конкурсі.

У відповідь чиновнику пояснили, що представити на конкурсі своє обладнання вони зможуть тільки у разі, якщо онкодиспансер змінить технічні вимоги, через які Elekta «вилетіла» з торгів.

«В результаті технічні вимоги так і не змінили, «Біосенс» до конкурсу не потрапила, а сам губернатор згодом подав у відставку», – пише ВВС.

Детальніше про корупцію у медичній сфері та про медреформу читайте у інтерв'ю Mind з головою Комітету ВР з  питань охорони здоров'я Михайлом Радуцьким.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті