АМКУ знову попередив табачників про необхідність прозорих умов дистрибуції

АМКУ знову попередив табачників про необхідність прозорих умов дистрибуції

Комітет направив найбільшим виробникам рекомендації і за 30 днів мають прозвітувати про свої результати

АМКУ знову попередив табачників про необхідність прозорих умов дистрибуції
фото pixabay.com

Антимонопольний комітет (АМКУ) рекомендує найбільшим виробникам сигарет в Україні вжити заходів, спрямованих на обмеження монополізму та розвиток конкуренції на ринку дистрибуції сигарет. Про це повідомляє пресслужба комітету.

Відповідні рекомендації були направленігрупі компаній «Філіп Морріс», групі компаній «Бритіш Американ Тобакко», групі компаній «Джей Ті», групі компаній «Імперіал Тобакко».

Після штрафу ТОВ «Тедіс Україна» за зловживання монопольним становищем на зазначеному ринку, а також ріщення за антиконкурентні узгоджені дії цього дистрибутора і виробників – ситуація на ринку не змінилась.

Через «Тедіс Україна» і зараз продовжує проходити основний обсяг вироблених сигарет для реалізації у продаж. Укладання прямих договорів із виробниками іншими дистрибуторами наразі залишається ускладненим. Відсутнє розуміння, яким чином Виробниками обираються такі дистрибутори, що призводить до підтримання штучної монополії на ринку.

Крім того, з серпня 2019 року до АМКУ надійшла велика кількість заяв від учасників ринку сигарет на дії ТОВ «Тедіс Україна» та певних виробників. Заявники скаржаться на обмеження обсягів реалізації сигарет з березня цього року, що не дає можливості здійснювати свою господарську діяльність.

З огляду не це, АМКУ порекомендував виробникам вжити наступних заходів:

- привести відносини з реалізації сигарет у відповідність до вимог законодавства про захист економічної конкуренції;

- припинити та утриматися в подальшому від необґрунтованого обмеження обсягів реалізації сигарет покупцям;

- розробити та оприлюднити умови (критерії) до дистрибуторів;

- забезпечити укладання з потенційними дистрибуторами договорів на поставку тютюнових виробів;

- забезпечити реалізацію власного виробленого товару дистрибуторам в обсягах, що не призведуть до встановлення та/або подальшого збереження монопольного (домінуючого) становища суб’єктів господарювання на ринку дистрибуції сигарет.

Водночас АМКУ зауваживщо умови до дистрибуторів мають бути такими, які не призведуть до монополізації сигаретної дистрибуції, тобто не мають бути прописані таким чином, щоб їм могли відповідати лише один-два покупці.

Також на думку Комітету під визначення «дистрибутора» у цих рекомендаціях не можуть підпадати суб’єкти господарювання, пов’язані з виробником (або один-з-одним) відносинами контролю.

Про результати розгляду цих рекомендацій виробники мають повідомити АМКУ протягом 30 днів з дня їх отримання.

Нагадаємо: Антимонопольний комітет оштрафував «В.А.Т.-Прилуки» на 450 млн грн за порушення законодавства про захист економічної конкуренції. Також було оштрафовано «Філіп Морріс Сейлз Енд Дистриб'юшн», «Джей Ті Інтернешнл Україна», «Імперіал Тобакко Продакшн Україна» та дистриб’ютора «Тедіс Україна».

«British American Tobacco Україна» після зустрічі 23 жовтня з прем'єр-міністром Олексієм Гончаруком висловила сподівання на скасування поправки до закону №1049 щодо регулювання цін на сигарети. Крім цього, вона розраховує на відновлення виробництва на заводі «В.А.Т .-Прилуки». 

Раніше Mind писав, що парламент ухвалив в другому читанні закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо запровадження єдиного рахунку для сплати податків і зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (№1049). За таке рішення проголосували 255 народних депутатів, проти – 1, утримались – 14, не голосували – 74.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті