Захворіло у світі
932,605 осіб
Померло у світі
46,809 осіб
Вилікувалось у світі
193,177 осіб
Захворіло в Україні
794 особи
Померло в Україні
20 осіб
Вилікувалось в Україні
13 осіб
Європа збирається відмовитися від усіх газових проектів з 2022 року

Європа збирається відмовитися від усіх газових проектів з 2022 року

Найбільш незадоволені - Німеччина, Польща, Угорщина і Румунія, які розраховували замінити вугільні ТЕС газовими

Європа збирається відмовитися від усіх газових проектів з 2022 року
Карта створена ETH Zurich
https://britishbusinessenergy.co.uk

Євросоюз вирішив перекрити фінансування газових проектів через свій гігантський інвестбанк і вкласти вивільнені мільярди євро в «зелену» економіку в спробі стримати глобальне потепління, пише ВВС.

Нова влада ЄС після нещодавніх парламентських виборів відразу взялися за боротьбу з викидами і вирішила всіма силами стимулювати країни Європи відмовлятися від вуглеводнів. Для цього ЄС введе санкції за викиди: і буде обкладати додатковими податками, позбавляти державного фінансування і змушувати приватних кредиторів піднімати ставки для проектів «брудної» економіки.

Після демаршу США Європа хоче стати лідером в боротьбі з парниковими газами та першою серед провідних світових економік збирається виконати вимоги Паризької кліматичної угоди і нейтралізувати викиди до 2050 року. Чим це загрожує іншим країнам, експортерам нафти і газу та фінансового світу?

У ЄС є інститут розвитку – Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), який дає кредити на пільгових умовах державним і приватним компаніям, фінансуючи проекти в Європі (90%) і ще 150 країнах.

Масштаб істотний: близько 50 млрд євро в рік, четверта частина з них іде на «зелені» проекти: екологічно чистий транспорт, відновлювану енергетику і підвищення енергоефективності.

Німеччина сподівається поступово відмовитися від вугільних електростанцій і розраховувала замінити їх газовими: ядерна енергетика непопулярна у німців.

ЄІБ, як і інші подібні інститути – Всесвітній банк і ЄБРР, давно припинив кредитувати все, що пов'язано з вугіллям. Однак тепер вирішив піти далі.

Після двох місяців запеклих суперечок банк затвердив минулого тижня нову стратегію і пообіцяв відмовитися від газових проектів – з 2022 року. Хотіли і раніше, але в підсумку термін перенесли на рік, щоб умовити незадоволених: Німеччину, Польщу, Угорщину і Румунію. Вони спалюють багато вугілля і розраховували замінити його газом.

Нова стратегія забороняє кредитувати проекти в газовій галузі тільки з 2022 року. Але дозволяє фінансувати вже схвалені і ті, що будуть схвалені до кінця 2021 року.

Відмова ЄІБ фінансувати газотурбінні електростанції і газопроводи загрожує збільшенням вартості цих проектів, що може відлякати приватних інвесторів, пише ВВС.

Нещодавно обрана глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн пообіцяла зробити з Європейського інвестбанку двигун «зеленої» економіки. І банк включив в нову стратегію амбітну мету – за 10 років підтримати екологічні проекти на 1 трлн євро.

З урахуванням того, що банк в середньому фінансує чверть повної вартості проектів, в яких він бере участь, а решта дають приватні інвестори, нова стратегія обіцяє близько 300 млрд євро кредитів «зеленої» економіки.

Все це призведе до подорожчання газових проектів у Європі, а деякі з них позбавить перспективи окупитися.

Тим же, хто все ж таки зважиться надавати кредити «брудним» галузям, готує батіг Крістін Лагард – нещодавно вона очолила Європейський центробанк, який визначає грошово-кредитну політику в єврозоні.

Вона пообіцяла ускладнити життя банкам та інвестфондам, які забувають про кліматичні ризики при оцінці вкладень. Для початку ці ризики будуть додані в стрес-тести банків. А потім може дійти і до змін вимог до капіталу: ті, хто вкладається в «брудну» економіку, змушені будуть створювати додаткові грошові резерви, що зробить таке кредитування менш привабливим і менш прибутковим для фінансистів.

Посилити нагляд за банками і враховувати кліматичні ризики при оцінці достатності капіталу пообіцяли Банк Англії і Бундесбанк.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті
Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію