У Китаї ввели обов’язкове сканування облич для входу в інтернет

У Китаї ввели обов’язкове сканування облич для входу в інтернет

Китайська влада широко використовує відеоспостереження і різні технології розпізнавання людей для контролю за населенням

У Китаї ввели обов’язкове сканування облич для входу в інтернет
фото www.flickr.com/photos/travelife/8148376456

З 1 грудня жителям Китаю для підключення нових мобільних сервісів буде потрібно просканувати свої обличчя. Про це пише ВВС.

Про майбутнє нововведення було оголошено у вересні. Як зазначалось, це робиться для захисту законних прав та інтересів громадян в кіберпросторі.

Влада КНР багато років послідовно бореться з анонімним використанням інтернету.

Для отримання мобільного номера й раніше потрібно було мати при собі посвідчення особи з фотографією (як це робиться в багатьох країнах). Тепер пред'явлене фото будуть звіряти зі сканом обличчя, щоб точно ідентифікувати користувача і впевнитися, що всі користувачі присутні в мережі під своїми справжніми іменами.

Наприклад, 2017 року був прийнятий закон, згідно з яким інтернет-платформи зобов'язали перевіряти особи користувачів перед розміщенням їхнього контенту. Нове правило, як зазначає Міністерство промисловості та інформації, покликане посилити цю систему.

Кількість інтернет-користувачів у Китаї обчислюється сотнями мільйонів. Більшість із них входять у мережу через мобільні телефони.

Уряд широко використовує відеоспостереження та різні технології розпізнавання людей по обличчям для контролю за населенням. Китай вважається світовим лідером у цій сфері.

Джеффрі Дін, дослідник китайських інформаційних технологій і штучного інтелекту в Оксфордському університеті, говорить, що однією з причин прагнення Пекіна ідентифікувати всіх користувачів інтернету і смартфонів може бути боротьба з кіберзлочинністю. Але досить імовірний і інший мотив – посилення контролю за будь-якою активністю населення.

«Вони намагаються повісити табличку на кожного», – вважає експерт.

Китайські ЗМІ приділяють нововведенню мало уваги. Але сотні користувачів китайських соцмереж висловили занепокоєння тим, що влада збирає про них все більше даних.

Багато хто скаржиться на численні витоки персональних даних. За їхніми словами, їм телефонують незнайомі люди, які звідкись дізналися їхні прізвища та адреси.

Є й такі, хто філософськи зауважує, що це технологічний прогрес, і нічого тут не поробиш.

Китайська влада давно цензурує інтернет, видаляючи і блокуючи інформацію, яку, на їхню думку, громадянам знати й обговорювати не варто.

Сучасний Китай, як зазначається, називають «країною відеокамер», Вони всюди. У 2017 році їх налічувалося 170 млн, а в 2020-м, як очікується, ця цифра зросте до 400 млн.

Влада і ЗМІ звеличують технологію розпізнавання осіб як ефективний засіб боротьби зі злочинністю. У минулому році в місцевій пресі широко висвітлювався випадок, коли завдяки цій технології поліція змогла затримати підозрюваного зловмисника на концерті серед натовпу в 60 000 чоловік.

Нагадаємо: у Китаї також існує система соціального рейтингу. Вона стала гарячою темою для обговорень у 2014 році, коли влада країни вперше озвучила плани щодо її реалізації. Згідно з ними, кожна людина в КНР має отримати свою «оцінку» до 2020 року.

Як повідомлялось, влада Китаю систематично забороняє громадянам із низьким «соціальним рейтингом» («рейтингом громадської надійності») купувати квитки на швидкісний транспорт. За статистикою 2018 року оприлюдненою The Global Times, вже відомо про 24 млн випадків застосування таких заборон, з них 17,5 млн торкнулися покупки квитків на літаки, 5,5 млн – на швидкісні потяги.

У вересні цього року стало відомо, що систему соціального рейтингу впровадять найближчому майбутньому також для компаній.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті