В Китаї збираються ввести систему соціального рейтингу не тільки для людей, а й для компаній
Експерти вважають, що це може стати смертельним вироком для іноземних компаній в КНР

Систему соціального рейтингу для громадян Китаю впроваджують з 2014 року, а в найближчому майбутньому до неї приєднаються і компанії. Про це повідомляє Wired UK.
Скоро усім компаніям, як місцевим, так і іноземним, доведеться слідувати суворому списку із 300 вимог або, в іншому випадку. потрапити до чорного списку.
Корпоративний соціальний рейтинг «може стати смертельним вироком» для іноземних компаній в КНР, говорить Йорг Ваттке,президент Торгової палати ЄС в Китаї.
«Компаніям доведеться мати справу з 30 різними рейтингами, класифікованими у відповідності до результатів їх відповідності в таких секторах, як захист навколишнього середовища,податковий контроль і контроль якості, які будуть взяті із звітів, заснованих приблизно на 300 вимогах. Ці рейтинги охоплюватимуть такі галузі, як податки, митна аутентифікація, захист навколишнього середовища, якість продукції, безпека праці, е-комерція та кібербезпека», – повідомляє видання.
Хоча у звіті йдеться про те, що «вимоги та рейтингові механізми значною мірою чітко визначені і можуть бути оцінені за допомогою детального аналізу», погана новина для компаній полягає у тому, що стандарт того, що являє собою «детальний аналіз», є доволі високим. База офіційних документів «включає в себе кілька сотен документів, опублікованих тільки на національному рівні, і близько 1500 при включенні усіх відповідних документів на рівні провінцій та міст».
Очевидно, що якщо компанія захоче вести бізнес в Китаї, їй треба буде зробити багато роботи.
Соціальні рейтинги в Китаї стали гарячою темою для обговорень в 2014, коли влада країни вперше озвучила плани про їх реалізацію. Згідно з ним, кожна людина в КНР має отримати свою «оцінку» до 2020 року.
На Заході це вважають живим епізодом «чорного дзеркала», в Китаї вважають,що цей рейтинг не надто відрізнятиметься від системи, яка використовується банками для оцінки надання кредиту або іпотеки.
Утім кандидат наук в Школі інформації Берклі Шазеда Ахмед, який займається вивченням системи соціального рейтингу, заявляє, що в країні уже давно створені та діють чорні списки. Завдяки цій системі, для прикладу, не змогли придбати квитки на поїзди та літаки близько 13 млн людей, яких було визнано «ненадійними».
Як повідомлялось, за статистикою 2018 року оприлюдненою The Global Times вже відомо про 24 млн випадків застосування таких заборон, з яких у 17,5 млн разів заборона торкнулася покупки квитків на літаки, 5,5 млн разів – на швидкісні потяги.
В 2017 повідомлялося, що можливості купити квитки були позбавлені 12 мільйонів чоловік. Покарання застосовується за різні порушення, в тому числі несплату податків і штрафів. З травня 2018 року до числа порушень, що знижують соціальний рейтинг, стали відносити порушення на транспорті – в тому числі куріння в недозволеному місці або використання прострочених квитків.
Занепокоєння викликає і ймовірність того,що для деяких осіб чи компаній оцінка може бути політично вмотивована. Тоді, на думку експертів, ця система може стати ще одним важелем тиску, наприклад, в торговій війні між Китаєм та США.
Своєю чергою, влада запевняє, що соціальні рейтинги є гарною можливість знизити рівень корупції.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].