У РФ пояснили, чому не видали Нідерландам Цемаха
У Росії вважають, що по катастрофі МН17 «немає переконливої доказової бази»

У Росії заявили, що вимога прокуратури Нідерландів затримати Володимира Цемаха у зв'язку з розслідуванням катастрофи малайзійського Boeing над Україною начебто суперечить міжнародним нормам. Про це заявила офіційний представник МЗС РФ Марія Захарова, передає ТАСС.
«Генеральна прокуратура Росії була змушена задати уточнювальні запитання, а подальше листування показало, що правоохоронні органи Росії сумнівалися недаремно, – сказала вона. – З'ясувалося, що наказ про арешт віддавався в усній формі, а його документальне оформлення проведено лише після зустрічного запиту російської сторони. Цемах не був оголошений прокуратурою Нідерландів у розшук, не був внесений у базу Інтерполу як особа, яка розшукується».
«Якби російська влада повірили запитам прокурора з Нідерландів, то сама б порушила тим самим статтю 5 Європейської конвенції про захист прав людини й основних свобод. Вона стосується права на свободу й особисту недоторканність. Російське законодавство в цій галузі також було б порушено», – зазначила Захарова.
Офіційний представник МЗС РФ заявила, що переконливої доказової бази в розслідуванні Нідерландами катастрофи Boeing над Україною, як і раніше, немає, так що не ясно, що слідство має намір представити на суд в березні 2020 року.
«З чим слідство дійде на суд в березні 2020 року – ось тут немає ясності. Переконливої доказової бази як і раніше немає. Складається таке враження, що просто чіпляються, у тому числі розкручують у публічному просторі будь-який привід, зокрема, зараз це Цемах», – додала вона.
Нагадаємо: 3 грудня Росія відхилила запит влади Нідерландів про видачу Володимира Цемаха, якого підозрюють у причетності до атаки на малайзійський Boeing, збитий над територією України 2014 року.
3 вересня головний прокурор Нідерландів закликав Україну не передавати Росії Цемаха, оскільки він проходить підозрюваним у справі про знищення MH17.
Проте, 5 вересня Київський апеляційний суд скасував запобіжний захід у вигляді утримання під вартою Цемаха, застосувавши до нього запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання.
7 вересня Цемах прибув до Росії в рамках взаємного звільнення утримуваних осіб з України.
Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський заявив 7 вересня, зустрічаючи визволених українських в'язнів в аеропорту «Бориспіль», що голландські слідчі допитали Цемаха «не тільки перед поверненням».
11 вересня Нідерланди перекваліфікували Цемаха, що раніше вважався ключовим свідком у справі про знищення в небі над Донбасом у 2014 році малайзійського «Боїнга», рейс MH17, у підозрюваного у цій же справі.
Як повідомлялось, пасажирський Boeing 777 авіакомпанії Malaysia Airlines, що виконував рейс МН17 Амстердам (Нідерланди) – Куала-Лумпур (Малайзія), був збитий у небі над Донецькою областю 17 липня 2014 року. На його борту перебувало 298 чоловік, усі вони загинули.
У травні 2018 року міжнародна слідча група заявила, що ЗРК «Бук», який збив літак, прибув із російської військової частини.
Справи підозрюваних у збитті рейсу МН17 малайзійських авіаліній розглядатимуться в рамках національної юрисдикції Нідерландів.
У червні цього року Служба безпеки України оголосила підозри фігурантам справи про збиття Боїнга 777 рейсу МН17 над Донбасом. Підозри оголошені громадянам РФ Ігорю Гиркину, Сергію Дубинському й Олегу Пулатову та українцю Леоніду Харченку. Імена цих підозрюваних фігурують у доповіді слідчої групи Bellingcat, яка вийшла напередодні офіційної прес-конференції слідчої групи. Всього в доповіді перераховано 12 осіб, трьох із них уже немає в живих.
Згідно з повідомленням, це не всі підозрювані, і наразі триває досудове розслідування.
Раніше цього місяця слідство у справі про катастрофу пасажирського літака Boeing, збитого ракетою в небі над Донбасом 17 липня 2014 року, виступило з новими звинуваченнями щодо Росії і сепаратистів на сході України. Міжнародна слідча група (JIT) опублікувала записи перехоплених розмов, які вели лідери сепаратистів і високопоставлені російські чиновники та військові.
З розмов випливає, що лідери збройного угруповання «Донецька Народна Республіка» (ДНР) підтримували контакти з російськими урядовцями щодо російської військової підтримки. Серед цих лідерів були Олександр Бородай, самопроголошений «прем'єр-міністр», і обвинувачений Ігор Гіркин, самопроголошений «міністр оборони». Вони спілкувалися з Сергієм Аксьоновим, керівником Криму, призначеним російською стороною, і Владиславом Сурковим, високопоставленим чиновником російського уряду.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].