НБУ: Ощадбанк і Укрексімбанк потребують докапіталізації мінімум у 23,3 млрд грн

НБУ: Ощадбанк і Укрексімбанк потребують докапіталізації мінімум у 23,3 млрд грн

Чиста процентна маржа Ощадбанку та Укрексімбанку менше 3%, хоча для приватних банків вона становить близько 7%

НБУ: Ощадбанк і Укрексімбанк потребують докапіталізації мінімум у 23,3 млрд грн
Фото: УНІАН

Національний банк України (НБУ) оцінює потребу в капіталі державних Ощадбанку і Укрексімбанку (обидва – Київ) за підсумками стрес-тесту в 23,3 млрд грн – в базовому і 45,8 млрд грн – в несприятливому сценарії, йдеться в звіті НБУ про фінансову стабільності.

Корпоративний портфель Ощадбанку та Укрексімбанку – на сьогодні на 20% складається з кредитів державним компаніям та на 60% – із кредитів Топ-20 відомим приватним бізнес-групам. Така структура кредитного портфеля невипадкова.

В минулому кредитні рішення цих банків часто приймалися з урахуванням побажань політиків та не були економічно обґрунтованими. Значне кредитування державних монополій, хоч і є небажаним, не мало суттєвого негативного впливу на якість кредитного портфеля.

Чиста процентна маржа Ощадбанку та Укрексімбанку менше 3%, хоча для приватних банків вона становить близько 7%. Це результат подвійної проблеми. З одного боку, значна частина портфеля не генерує ринкових процентних доходів. Натомість позики бізнесгрупам надавалися в інтересах їхніх власників, а не банків. Частка непрацюючих кредитів у корпоративному портфелі державних банків нині становить 56.8% (у інших банках, крім російських, – 13.4%). Практично всі кредити, що на сьогодні визнані непрацюючими, були видані до 2015 року. 

З іншого боку, вартість пасивів держбанків тривалий час залишалася високою, попри иження ключової ставки НБУ. Дорогим є фондування і в іноземній валюті. Банки тримали ставки вищими за ринкові, незважаючи на те, що мають обмежені напрями використання валютних коштів, крім інвестування в державні цінні папери.

Нагадаємо: Національний банк України у листопаді провів стрес-тестування 29 українських банків.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Invest Summit. Jazz Business
Читайте також
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло