Білорусь має намір відмовитись від долара у розрахунках за газ з «дочкою» «Газпрому»

Білорусь має намір відмовитись від долара у розрахунках за газ з «дочкою» «Газпрому»

Наразі ціна на природний газ для промспоживачів в Білорусії встановлюється в білоруських рублях, але з прив'язкою до курсу долара США на день оплати

Білорусь має намір відмовитись від долара у розрахунках за газ з «дочкою» «Газпрому»
фото www.flickr.com/photos/pollachik/6197223089

Уряд і Нацбанк Білорусії ініціюють внесення змін до міжурядової угоди з РФ з метою відмови від використання долара США у внутрішніх розрахунках за газ між резидентами. Про це повідомляє «Інтерфакс».

«З метою підвищення довіри до білоруського рубля передбачається розгляд питання про внесення змін до угоди між урядом Республіки Білорусь і урядом Російської Федерації, що виключають можливість здійснення розрахунків в іноземній валюті на території Республіки Білорусь між резидентами за природний газ», – йдеться в спільній постанові уряду і Нацбанку Білорусії №1/1 від 3 січня 2020 року «Про Стратегію підвищення довіри до національної валюти до 2035 року».

Після досягнення домовленостей з урядом РФ про виключення розрахунків в інвалюті за газ між компаніями-резидентами Білорусії передбачається внесення змін до указів президента Білорусії, що виключають можливість розрахунків в інвалюті між резидентами в паливно-енергетичній сфері.

Відповідно до документа, білоруська влада має намір реалізувати активну політику по обмеженню функціоналу інвалюти на території Білорусії з метою повного відновлення білоруським рублем функцій засобу заощадження і міри вартості.

У постанові зазначається, що «використання іноземної валюти в розрахунках між резидентами звужує обсяги внутрішнього валютного ринку за рахунок перерозподілу вже наявних на внутрішньому валютному ринку валютних коштів, підвищує попит економічних агентів на іноземну валюту за рахунок використання її як засіб заощадження і засоби мінімізації валютних ризиків».

В уряді також наголошують, що «номінування організаціями цін, тарифів, інших платежів в іноземній валюті вносить дисбаланс на внутрішній валютний ринок», а також «збільшує необґрунтовані девальваційні очікування з боку населення».

Відповідно до діючого порядку, ВАТ «Газпромтрансгаз Білорусь» (100% -а «дочка» «Газпрому», резидент Білорусії зі статусом іноземного підприємства) номінує в доларах США газові контракти з ПАТ «Газпром» (на імпорт газу в Білорусь) і з ГПО « Белтопгаз» і облгазами (на продаж газу всередині республіки).

Ціна на природний газ для промспоживачів в Білорусії встановлюється в білоруських рублях, але з прив'язкою до курсу долара США на день оплати.

Білорусія щорічно імпортує з РФ близько 20 млрд кубометрів газу. У 2019 ціна на газ для Білорусії становила $127 за 1000 Кубометрів.

Нагадаємо: в кінці грудня 2019 року президенти Білорусі і РФ вели напружені переговори за цінами на газ в 2020 році. Результатом домовленостей стало підписання пізно ввечері 31 грудня протоколу, відповідно до якого торішня ціна газу зберігається для Білорусії на 2 місяці – січень і лютий.

Мінськ має намір домагатися зниження ціни на газ, при цьому президент країни Олександр Лукашенко заявляв, що РФ хоче підвищити його вартість до $152 за 1000 кубометрів.

Лукашенко також заявляв, що Білорусія хоче купувати газ за російські рублі, але РФ відповіла відмовою і вважає за краще долари в газових розрахунках.

«Ми купували і купуємо у вас газ за долари. Ви говорите про єдину валюту, я пропоную за російські рублі давайте торгувати. А хочеться (російській стороні – ІФ) долари. Ось суть вашого валютного союзу», – сказав Лукашенко 24 грудня в одному з інтерв’ю.

«На це у них відповіді немає. Це здається дивним. Давайте газ за російські рублі, і так потихеньку підемо (до валютного союзу – ІФ). Так ось – ні», – підкреслив Лукашенко.

Нагадаємо: днями стало відомо, що Росія припинила постачати нафту в Білорусь. На білоруських НПЗ відзначають, що поточні запаси нафтової сировини дозволять зберегти завантаження на заводах на технологічно прийнятному рівні до середини січня.

Як повідомлялось, напередодні Нового року стало відомо, що переговори Москви і Мінська щодо умов поставок російської нафти на білоруські НПЗ в 2020 році затягуються, що може привести до припинення прокачування сировини з 1 січня. Сторони  не можуть домовитися щодо ціни на нафту, тарифу на транзит через територію Білорусії, а також про компенсацію за погіршення економіки білоруських НПЗ після проведення податкового маневру в РФ.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті
Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію