«Газпром» різко скоротив експорт газу через Україну
Поставки через український транзитний маршрут знизились майже утричі

З січня 2020 року «Газпром» приступив до різкого зниження поставок газу в Європу, в першу чергу за рахунок скорочення транзиту через Україну утричі. Про це пише «Коммєрсант».
Так, 30 грудня, за даними «Газпрому», обсяг поставки газу в Україну становив 262,3 млн кубометрів на добу. На 7 січня, згідно з даними оператора газотранспортної системи України, транзит знизився до 91,2 млн кубометрів на добу. Всього за новим газовим контрактом на транзит «Газпром» повинен буде поставити через Україну 65 млрд кубометрів у 2020 році. Виходячи з цих обсягів, середньодобове прокачування повинно становити близько 180 млн кубометрів. При цьому «Газпром» платитиме за ці потужності, навіть якщо їх не використовує.
Тенденцію продовжило й істотне зниження середньодобових поставок газу в Польщу газопроводом «Ямал – Європа». Так, 7 січня в основний точці входу Кіндратки на кордоні з Білоруссю прокачування впало відразу на 24% порівняно з 30 грудня, до 70,11 млн кубометрів на день. Через точку входу Висока, через яку проводиться поставка газу на польський ринок, прокачування також впало на 30%, до 6,3 млн кубометрів на добу.
Видання зазначає, що це є незвичним явищем, оскільки газопровід «Ямал – Європа» вважається найефективнішим транзитним маршрутом для «Газпрому», і його завантаження залишалося стабільним як у холодну зиму 2018 року, так і теплу зиму минулого року, перевищуючи 100 млн кубометрів на добу.
При цьому таке різке зниження обсягів за цими маршрутами не було компенсовано зростанням поставок «Північним потоком». За даними на 7 січня, прокачування склало близько 173,4 млн кубометрів, що приблизно на 1% більше за показник на 30 грудня. Хоча формально завантаження «Північного потоку» вже перевищує 100%, навіть у грудні показники були вищими (наприклад, майже 177 млн кубометрів 27 грудня).
Різке падіння поставок через Україну частково пояснюється тим, що деякі обсяги були перекинуті на введений у новому році газопровід «Турецький потік».
З огляду на всі напрямки поставок, крім газопроводу «Блакитний потік», який безпосередньо з'єднує Росію і Туреччину, середньодобовий експорт «Газпрому» в січні знизився щонайменше на 20% порівняно з кінцем грудня.
Єдиною логічною причиною таких дій може бути бажання компанії позбутися надлишкових запасів газу в європейських підземних сховищах (ПСГ), а також низький попит з боку споживачів на тлі теплої погоди.
Нагадаємо: напередодні в Стамбулі відбулась офіційна церемонія запуску газопроводу «Турецький потік».
Як повідомив глава компанії «Оператор ГТС України» Сергій Макогон, у зв'язку із запуском «Турецького потоку» зниження транзиту газу через Україну цього року становитиме близько 15 млрд куб. м.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].