«Газпром» різко скоротив експорт газу через Україну

«Газпром» різко скоротив експорт газу через Україну

Поставки через український транзитний маршрут знизились майже утричі

«Газпром» різко скоротив експорт газу через Україну
фото www.flickr.com/photos/littlelakes/1308630653

З січня 2020 року «Газпром» приступив до різкого зниження поставок газу в Європу, в першу чергу за рахунок скорочення транзиту через Україну утричі. Про це пише «Коммєрсант».

Так, 30 грудня, за даними «Газпрому», обсяг поставки газу в Україну становив 262,3 млн кубометрів на добу. На 7 січня, згідно з даними оператора газотранспортної системи України, транзит знизився до 91,2 млн кубометрів на добу. Всього за новим газовим контрактом на транзит «Газпром» повинен буде поставити через Україну 65 млрд кубометрів у 2020 році. Виходячи з цих обсягів, середньодобове прокачування повинно становити близько 180 млн кубометрів. При цьому «Газпром» платитиме за ці потужності, навіть якщо їх не використовує.

Тенденцію продовжило й істотне зниження середньодобових поставок газу в Польщу газопроводом «Ямал – Європа». Так, 7 січня в основний точці входу Кіндратки на кордоні з Білоруссю прокачування впало відразу на 24% порівняно з 30 грудня, до 70,11 млн кубометрів на день. Через точку входу Висока, через яку проводиться поставка газу на польський ринок, прокачування також впало на 30%, до 6,3 млн кубометрів на добу.

Видання зазначає, що це є незвичним явищем, оскільки газопровід «Ямал – Європа» вважається найефективнішим транзитним маршрутом для «Газпрому», і його завантаження залишалося стабільним як у холодну зиму 2018 року, так і теплу зиму минулого року, перевищуючи 100 млн кубометрів на добу.

При цьому таке різке зниження обсягів за цими маршрутами не було компенсовано зростанням поставок «Північним потоком». За даними на 7 січня, прокачування склало близько 173,4 млн кубометрів, що приблизно на 1% більше за показник на 30 грудня. Хоча формально завантаження «Північного потоку» вже перевищує 100%, навіть у грудні показники були вищими (наприклад, майже 177 млн ​​кубометрів 27 грудня).

Різке падіння поставок через Україну частково пояснюється тим, що деякі обсяги були перекинуті на введений у новому році газопровід «Турецький потік».

З огляду на всі напрямки поставок, крім газопроводу «Блакитний потік», який безпосередньо з'єднує Росію і Туреччину, середньодобовий експорт «Газпрому» в січні знизився щонайменше на 20% порівняно з кінцем грудня.

Єдиною логічною причиною таких дій може бути бажання компанії позбутися надлишкових запасів газу в європейських підземних сховищах (ПСГ), а також низький попит з боку споживачів на тлі теплої погоди.

Нагадаємо: напередодні в Стамбулі відбулась офіційна церемонія запуску газопроводу «Турецький потік».

Як повідомив глава компанії «Оператор ГТС України» Сергій Макогон, у зв'язку із запуском «Турецького потоку» зниження транзиту газу через Україну цього року становитиме близько 15 млрд куб. м.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті
Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію