Forbes повідомляє про назрівання бульбашки в середовищі фінтех-стартапів
Банк Cross River, що позиціонує себе гігантом розвитку технологій, насправді просто видає безліч кредитів

На ринку фінансових технологій формується нова бульбашка, оскільки багато фінтех-стартапів виявляються не чим іншим, як пунктами видачі позик від маловідомих банків, пише Forbes. Один з таких банків – Cross River, пов'язаний з 15-ма фінтех-компаніями. І він планує стати постачальником фінансових послуг для всієї фінтех-індустрії.
Cross River – це не звичайний банк, в ньому немає ні кас, ні банкоматів, ні сейфів-осередків. У будівлі поблизу навантаженого шосе в штаті Нью-Джерсі в невеликому офісі на 2200 кв.м працюють 175 банківських співробітників і фінансистів.
У Mind з'явився телеграм-канал Mind tweet, де ви першими отримуєте головні новини, що мають вплив на економіку та бізнес. Підпишіться, щоб зберегти ваш час та гроші.
Cross River процвітає, видаючи позики. За місяць банк видає кредитів в середньому більше ніж на $1 млрд ($30 млрд за останні 9 років). Але серед кредитних фахівців Cross River, які би працювали з клієнтами, майже немає людей – їх замінили додатками.
Кредитуванням банку допомагають займатися близько 15 фінтех-стартапів з венчурними інвестиціями. Серед них такі проекти, як Affirm, Best Egg, Upgrade, Upstart і LendingUSA. Ці стартапи дають клієнтів, а Cross River, в свою чергу, надає ліцензії та інфраструктуру.
З кожної позики банк забирає від 10% до 20%, і таким чином величезний обсяг виданих через фінтех-компанії кредитів дозволив наростити активи Cross River до $2 млрд, хоча ще десять років тому ця позначка сягала лише $100 млн.
Багато фінтех-стартапів являють собою просто пункти видачі позик від маловідомих банків під крилом Федеральної корпорації зі страхування вкладів, зазначає видання.
При цьому свято може закінчитися в будь-яку хвилину. Звітні документи для Федеральної корпорації по страхуванню внесків показують, що на персональні позики припадає 60% від усіх угод. Значна частина позик Cross River має дуже високі процентні ставки, які заборонені в деяких штатах, таких як Нью-Йорк і Коннектикут.
Сам банк спирається на венчурні інвестиції, вартість Cross River досягла майже $1 млрд, а це перевищує капіталізацію регіонального банку аналогічного розміру приблизно втричі.
Наголошується, що на біржі цінні папери банків зазвичай торгуються нижче, ніж акції технологічних компаній. Тому фінтех-стартапи прагнуть позиціонувати себе саме як технологічні фірми, а не фінансові.
Починаючи з 2010 року венчурні компанії з Кремнієвої долини інвестували в модернізацію фінансового сектору $175 млрд. У результаті оцінка багатьох фінтех-компаній досягла астрономічних значень. Але як і в випадку з WeWork, коли з'ясувалося, що компанія - всього лише переоцінений орендодавець, схожі хитрощі стають очевидні і при викритті багатьох фінтех-стартапів.
Якщо, наприклад, для купівлі велотренажера Peloton взяти позику від Affirm під нульовий відсоток на суму $2000, її швидше за все видасть Cross River. Банк утримує такі позики за собою кілька днів, а потім зазвичай передає їх фінтех-партнеру. Той, в свою чергу, перепродасть борг якомусь хедж-фонду або покупцеві облігацій або проведе сек'юритизацію позики і переоформить її у великий комплект з тисяч подібних кредитів, нічим не підкріплених, що веде до розбалансування фінансового сектору.
Про зміну комунікації з клієнтом і нові технології в банківській сфері – в матеріалі «Технологічний банк, або як трансформуються відділення в найближчому майбутньому».
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: editor@mind.ua.