Більшість людей у світі вважають, що «капіталізм приносить більше шкоди, ніж користі»

Більшість людей у світі вважають, що «капіталізм приносить більше шкоди, ніж користі»

Тільки в Австралії, Канаді, США, Південній Кореї, Гонконгу та Японії більшість не погодилася з цим твердженням

Більшість людей у світі вважають, що «капіталізм приносить більше шкоди, ніж користі»
фото www.flickr.com/photos/worldeconomicforum/12071185574

Більшість людей в світі вважає, що капіталізм в його нинішньому вигляді приносить більше шкоди, ніж користі. Про це свідчать результати опитування, проведеного напередодні зустрічі лідерів ділових і політичних кіл в Давосі, яка відбудеться на цьому тижні, пише Reuters.

У цьому році Edelman Trust Barometer, який протягом двох десятиліть опитував десятки тисяч людей про довіру до основних інститутів, вперше спробував зрозуміти, як сприймається сам капіталізм.

Автори дослідження повідомили, що попередні опитування, що показували зростаюче почуття нерівності, змусили їх задатися питанням, чи не починають громадяни відчувати більш глибокі сумніви щодо капіталістичних демократій Заходу.

«Відповідь – «так», – сказав Девід Берсофф, провідний дослідник опитування, проведеного американською компанією Edelman. – На цьому рівні люди задаються питанням, чи відповідає те, що ми маємо сьогодні, і світ, в якому ми живемо сьогодні, їх хорошому майбутньому».

В опитуванні взяли участь понад 34 000 чоловік в 28 країнах, від західних ліберальних демократій, таких як США і Франція, до країн, заснованих на іншій моделі, таких як Китай і Росія. При цьому 56% погодилися з тим, що «капіталізм в тому вигляді, в якому він існує сьогодні, приносить більше шкоди, ніж користі».

Дослідження, як зазначається,  були розпочаті в 2000 році з метою вивчення теорій політолога Френсіса Фукуями, який після краху комунізму заявив, що ліберальна капіталістична демократія пережила конкуруючі ідеології і тим самим уособлює «кінець історії».

З того часу цей висновок був оскаржений критиками, які на підкріплення своїх слів вказують на усе – від зростаючого впливу Китаю до поширення авторитарних режимів, торгового протекціонізму і загострення нерівності після глобальної фінансової кризи 2007/08 років.

На національному рівні відсутність довіри до капіталізму була найвищою в Таїланді та Індії – 75% і 74% відповідно, недалеко від яких опинилася Франція з 69%. Такого висновку дотримується більшість опитаних і в інших державах Азії, Європи, Перської затоки, Африки та Латинської Америки.

Тільки в Австралії, Канаді, США, Південній Кореї, Гонконгу та Японії більшість не погодилася з твердженням, що капіталізм зараз приносить більше шкоди, ніж користі.

Результати опитування підтвердили відомий набір побоювань, починаючи від занепокоєння з приводу темпів технологічного прогресу і незахищеності робочих місць і закінчуючи недовірою до засобів масової інформації та відчуттям того, що національні уряди не справляються з сучасними викликами.

Усередині статданих спостерігалися розбіжності: так, жителі азіатських країн були більш оптимістичні щодо своїх економічних перспектив, ніж жителі інших країн світу. Відзначався також зростаючий розкол у ставленні до загального положення справ: багаті люди, отримавши вищу освіту люди з набагато більшою ймовірністю погодяться з тим, що все йде своєю чергою.

Можливий інтерес для корпоративних лідерів, присутніх на цьому тижні у Давосі, представляє висновок про те, що довіра до бізнесу переважує довіру до урядів, і що 92% співробітників вважають, що глави компаній повинні висловлюватися по соціальним і етичним питанням порядку денного.

«Бізнес стрибнув в порожнечу, залишену популістськими і партійними урядами, – сказав глава Edelman Річард Едельман. – Він більше не може бути звичайним бізнесом, сфокусованим лише на доходи акціонерів».

Нагадаємо: у вівторок, 21 січня, в Давосі розпочнеться 50-й Всесвітній економічний форум, який неформально називають «найдорожчою соціальною мережею світу». Минулого тижня організатори форуму оголосили, що його учасники зберуться для пошуку відповідей на найскладніші виклики в сьогоднішньому світі – від розбіжностей у суспільстві, викликаних майновою нерівністю і політичними розколами, до кліматичної кризи. Більше про Давос-2020 читайте в матеріалі Mind «WEF-2020: основні акценти порядку денного».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті
Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію