WEF-2020: основні акценти порядку денного

WEF-2020: основні акценти порядку денного

Окрім нерівності й екології, проблемою світового масштабу стали зарплати топ-менеджменту великих компаній

Цей матеріал також доступний російською
WEF-2020: основні акценти порядку денного
Фото: офіційна Facebook-сторінка WEF

У вівторок, 21 січня, в Давосі розпочнеться 50-й Всесвітній економічний форум, який неформально називають «найдорожчою соціальною мережею світу». На чотири дні це невеличке містечко в швейцарських Альпах стане центральним місцем зустрічі політичних і бізнес-еліт різних країн. На форумі будуть присутні майже 3000 лідерів із 117 держав, включаючи керівників 53 країн і урядів.

Україна на ВЕФ

Українську офіційну делегацію в Давосі очолить президент Володимир Зеленський. З ним приїде прем'єр-міністр Олексій Гончарук та інші чиновники. Крім традиційних заходів, організованих фондом бізнесмена Віктора Пінчука за участі найбільш знакових політиків, власників компаній і топ-менеджерів, цьогоріч на ВЕФ відбудеться презентація України European future industrial powerhouse («Європейський індустріальний центр майбутнього»).

Про те, що саме буде представлено на презентації, розповів голова Фонду держмайна Дмитро Сенниченко.

За його словами, іноземним гостям розкажуть про інвестиційні проекти та плани приватизації. «Для України Давос стане важливим і символічним стартом року великих інвестицій – 2020», – зазначив очільник ФДМ. Основний акцент передбачено зробити на тому, що в Україні – дешева робоча сила, працездатне населення і ось-ось відкриється ринок землі.

Основні акценти

Але ВЕФ – це перш за все дискусійний майданчик для обговорення найзлободенніших тем глобального значення. Минулого тижня організатори форуму оголосили, що його учасники зберуться для пошуку відповідей на найскладніші виклики в сьогоднішньому світі – від розбіжностей у суспільстві, викликаних майновою нерівністю і політичними розколами, до кліматичної кризи.

«Який капіталізм нам потрібен? Можливо, це визначальне питання нашого часу. Сьогодні бізнес повинен повною мірою прийняти капіталізм для всіх зацікавлених сторін (stakeholder capitalism). Він має не лише думати про максимізацію прибутку, а й використовувати свій творчий хист і ресурси, щоб у співпраці з урядами та громадянським суспільством розв’язувати основні питання цього десятиліття. Він повинен активно робити внесок у створення більш цілісного та сталого світу», – заявив засновник і виконавчий голова ВЕФ Клаус Шваб.

Маніфест форуму – 2020

ВЕФ, який цього року відзначає 50-річчя, також опублікував оновлену версію Давоського маніфесту, перший варіант якого був ухвалений ще 1973-го. У цьому документі вже тоді були закладені основні принципи діяльності компаній і їх основні обов'язки щодо суспільства. У Давоському маніфесті 2020 року, як зазначив Клаус Шваб, «порушується низка важливих питань нашого часу, включаючи справедливу сплату податків, нульову терпимість до корупції, винагороду топ-менеджерів, повагу прав людини».

«Компанія – більше, ніж економічна одиниця, яка генерує добробут. Будучи частиною більшої суспільної системи, вона також сприяє реалізації прагнень людей і суспільства. Результати її діяльності мають вимірюватися не лише доходом акціонерів, але також тим, як вона досягає цілей у царині захисту навколишнього середовища, соціальної відповідальності та корпоративного управління. Винагорода топ-менеджерів має відображати їхню відповідальність перед зацікавленими сторонами», – йдеться в маніфесті.

Екологія та бізнес

Екологія та кліматичні загрози – ще один напрямок, який має підвищити етичність бізнесу і водночас відчутно вплинути на економіку та ринки. Ці теми також будуть у центрі уваги світової еліти, яка збереться в Давосі. Глобальні кліматичні зміни створюють передумови для фундаментальних змін у бізнесі та фінансовому секторі.

«Сьогодні багато хто спирається на застарілі дані, розробляючи бізнес-проекти. Але клімат змінюється – і це вже неможливо ігнорувати. Компаніям потрібно спиратися на нову реальність», – пишуть аналітики з McKinsey Global Institute, що опублікували минулого тижня дослідження про соціально-економічні наслідки кліматичних ризиків.

За їхнім прогнозом, на фінансові ринки чекають потрясіння, якщо люди і надалі не ставитимуться серйозно до ризиків, пов'язаних із глобальним потеплінням. Життя мільйонів людей опиняться в небезпеці, так само як і трильйони доларів економічної активності.

«Це несе катастрофічні ризики для економічної стабільності. Остання фінансова криза здасться дитячими пустощами порівняно з тим, що може статися», – попереджає Елена Віньес-Фіестас з BNP Paribas Asset Management. Тому, вважає вона, регулятори також повинні розробити план із переходу до низьковуглецевої економіки, без якого інвестори не знають, скільки в реальності коштують активи, що належать їм.

Додаткові можливості

Мало-помалу згадані в цій публікації актуальні проблеми, що хвилюють світовий бізнес, також з’являються на порядку денному українських компаній і адміністративних органів. Але вітчизняні реалії такі, що на шляху перспективних ініціатив постійно постають політичні бар'єри і внутрішньоелітна боротьба. Це також заважає притоку іноземного капіталу в національну економіку. Але, можливо, саме атмосфера Давосу і події ВЕФ зможуть зіграти вирішальну роль у розвитку тих перетворень, які виведуть Україну на новий рівень розвитку і визначать їй не найостанніше місце в системі світових координат.

Звичайно ж, на ВЕФ-2020 пройде і багато не запланованих заздалегідь неформальних переговорів за участю українських політиків і бізнесменів. «Я не розписую заздалегідь свій графік, обов'язково залишаю запас часу. Адже в Давосі завжди є можливість завести цікаві знайомства в ліфті, лобі готелю або ресторані, які відразу отримують розвиток на місці. Для цього навіть придумали спеціальне поняття – Davos moment», – розповів Mind один з українських бізнесменів, який регулярно відвідує цей форум.

З привабливих деталей він також згадав протиковзальні скоби для взуття, які видають усім учасникам форуму («у Давосі вулиці рідко чистять з екологічних міркувань»), а також вино Pinot Noir від місцевих виробників, яке «вище за всякі похвали для неформальних зустрічей».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті