Через неправильне прогнозування курсу гривні, держбюджет недоотримав у січні 2,3 млрд грн
Такого висновку дійшла Рахункова палата, яка постійно моніторить і аналізує стан поточного виконання державного бюджету

Через недоліки макроекономічного прогнозування, зокрема курсу гривні, недонадходження до державного бюджету у січні становили 2,3 млрд грн. Про це повідомила пресслужба Рахункової палати.
«Звичайно січень не є показовим, але певні висновки щодо виконання плану основних показників державного бюджету можу висловити. Основний висновок такий – рік новий, а проблеми ті самі», – зазначив глава відомства Валерій Пацкан.
Серед позитивних моментів він відзначив, що було практично виконано планові показники фінансування державного бюджету в частині надходжень. Однак, він наголосив, що доходи загального фонду державного бюджету не виконано на 13,8 млрд грн, або 24,5%.
«Таке суттєве невиконання спричинене насамперед низьким рівнем надходження митних платежів. Так, доходи, справляння яких контролюють митні органи, не виконано на 7,9 млрд грн, або 30,4%, – наголосив Голова Рахункової палати. – Чому так сталося? Знову доводиться говорити про якість макроекономічного прогнозування, на чому Рахункова палата наголошує не один рік. Судіть самі. Фактичний курс гривні у середньому за січень становив 24,1 гривні за долар США, тоді як у розрахунках показників доходів бюджету на 2020 рік враховано 27 гривень за долар США. За оцінкою Рахункової палати це призвело до недонадходження 2,3 млрд гривень».
Ще одним чинником стало зменшення імпорту товарів на 1% за умови прогнозованого на 2020 рік зростання на 11,3% у повірянні з аналогічним періодом за минулий рік.
План податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) із урахуванням бюджетного відшкодування не виконано на 2,5 млрд грн, або 26,7%.
«Маємо повторення торішньої ситуації, коли в січні надолужується бюджетне відшкодування, що стримується в кінці попереднього року. Так, у січні 2020 року відшкодовано 18 млрд грн, що в 1,8 раза більше, ніж у грудні 2019 року (9,8 млрд грн)», – зазначив Валерій Пацкан.
Він додав, що акцизний податок з вироблених в Україні підакцизних товарів не виконано на 2,2 млрд грн, або 43,7%.
За таких умов видатки загального фонду проведено у сумі, що на 11,5 млрд грн, або 15,7%, менше плану на січень, зокрема на: соціальне забезпечення – на 2,9 млрд грн, або 10,4%; обслуговування державного боргу – на 2,4 млрд грн, або 35,3%; оплату праці – на 1,6 млрд грн, або 10,6%.
Також Валерій Пацкан зауважив, що в січні з єдиного казначейського рахунка надано позик на покриття тимчасових касових розривів Пенсійного фонду в сумі 8,9 млрд грн, із яких станом на 1 лютого не повернуто 3,7 млрд гривень.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].