Майже чверть ВВП України в тіні – дослідження Ernst & Young
Показник враховує домашнє виробництво для власного кінцевого використання

Четверту частину від офіційного ВВП України становлять тіньові операції. Про це повідомляється на веб-сайті Національного банку України (НБУ) у понеділок з посиланням на дослідження Ernst & Young.
«846 млрд гривень або 23,8% від офіційного ВВП за 2018 рік, перебуває в тіні, з них: 19,7% ВВП (702 млрд грн) становить готівкова тіньова економіка, 4,1% ВВП (144 млрд грн) – домашнє виробництво товарів для власного кінцевого використання, тобто – негрошова тіньова економіка», – вказується у повідомленні.
Згідно з повідомленням, в Україні 26,2% обсягу готівкової тіньової економіки (5,3% ВВП або 190 млрд грн) це наслідкова тіньова економіка, де ініціаторами розрахунку готівкою є і продавець, і покупець.
Разом з тим, 73,8% загального обсягу української тіньової економіки (14,4% ВВП – 512 млрд грн) – це пасивна тіньова економіка, ініціатором якої є продавець.
За оцінкою НБУ, стимулювання безготівкових електронних розрахунків має суттєво зменшити саме рівень пасивної тіньової економіки: попередні дослідження у європейських країнах підтверджують, що збільшення частки безготівкових платежів на 100% сприяє зменшенню рівня тіньової економіки на 0,6 – 3,7% від ВВП, а державні доходи збільшуються на 0,1 – 0,8% від ВВП.
У повідомленні також зазначається, що за даними Mastercard, сьогодні лише 38% малого та середнього бізнесу в Україні надають клієнтам можливість оплати за товари та послуги безготівково, тобто 62% підприємств працюють виключно з готівкою.
Як повідомлялося, кожна четверта активна платіжна картка в Україні вже безконтактна або токенізована.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].