НБУ очікує у 2020 році історичних мінімумів ставок за гривневими кредитами
Ставки за валютними кредитами для юросіб вже стали найнижчими

Національний банку України (НБУ) очікує у 2020 році зниження ставок за гривневими кредитами до історичних мінімумів. Про це повідомляється Огляді банківського сектору, текст якого розміщено на веб-сайті НБУ.
«Ставки за валютними кредитами для корпоративних позичальників у 2019 році вже були найнижчими за усю історію, вони і далі знижуватимуться цього року. Проте це поки що не сприяє зростанню валютного кредитного портфелю банків, що свідчить про брак якісних позичальників. НБУ очікує, що ставки за гривневими кредитами, зокрема іпотечними, протягом 2020 року також сягнуть історичних мінімумів», – зазначається в огляді.
За даними НБУ, слідом за зниженням облікової ставки гривневі кредити бізнесу подешевшали за четвертий квартал 2019 року на 2,4 відсоткових пункти, до 15,7% річних. Разом з тим, ставки за новими кредитами фізичним особам банки не поспішали знижувати – їх значення зменшилось за цей період лишьна 0,5 в. п., до 33,6% річних.
В НБУ відзначили певне скорочення спреду між ставками за кредитами та депозитами, що може знизити рентабельність сектору у середньостроковій перспективі. Проте, в звіті зазначається, що спред за роздрібними кредитами та депозитами, незважаючи на скорочення, все ще перевищує 20 в. п.
За прогнозами Нацбанку, темпи зростання коштів населення ймовірно збережуться на рівні попереднього року попри суттєве зниження відсоткових ставок за вкладами, а темпи приросту роздрібних кредитів лише трохи уповільняться.
Зростання корпоративних кредитів, за оцінкою НБУ, буде і надалі обмежуватися низькою прозорістю фінансів компаній.
Крім того, в огляді зазначається, що держава продовжує домінувати у банківському секторі: частка державних банків (з ПриватБанком) у чистих активах зросла у четвертому кварталі на 1 в. п., до 55.2%, у депозитах населення – скоротилася на 1.0 в. п., до 61.6%. Приватні банки три роки поспіль нарощують частку депозитів фізосіб.
Разом з тим, у четвертому кварталі в секторі посилилася концентрація – частка двадцяти найбільших банків у чистих активах зросла на 0,8 в. п., до 92.2%, що є найвищим значенням за останніх 10 років.
При цьому, за даними НБУ, наприкінці року операційна ефективність банків погіршилась: CIR (співвідношення операційних витрат до операційних доходів) сектору у четвертому кварталі становив 57,4% порівняно з 47,4% у попередньому кварталі.

Як повідомлялося, експерти вважають, що зниження ставок за кредитами стане одним з елементів підтримки росту ВВП у 2020 році.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].