Мінекоенерго запропонувало більш жорсткий спосіб розв’язати проблему з «зеленим» тарифом
В міністерстві пропонують інвесторам в ВДЕ добровільну реструктуризацію «зеленого» тарифу (з/т) у вигляді його зниження

Міністерство енергетики та захисту навколишнього середовища запропонувало інвесторам в відновлювані джерела енергії (ВДЕ) новий, більш жорсткий сценарій розв'язання ситуації на ринку ситуації.
Як повідомляє Інтерфакс-Україна, оновлений варіант відомства, представлений заступником глави Мінекоенерго Костянтином Чижиком в ході Ukrainian Energy Forum передбачає для СЕС, введених в експлуатацію після 2017 року, добровільну реструктуризацію «зеленого» тарифу (з/т) у вигляді його зниження: на 15% – для станцій потужністю менше 10 МВт, на 20% – для СЕС потужністю від 10 до 50 МВт, на 25% – для СЕС потужністю понад 50 МВт. При цьому для кожної з категорій пропонується продовження терміну виплат на п'ять років. У свою чергу для ВЕС передбачено зниження тарифу на 10% також з продовженням терміну виплат на п'ять років.
Крім того, міністерство пропонує для інвесторів додаткову опцію у вигляді можливості добровільного зниження з / т на 12,5% для СЕС і 5% для ВЕС без продовження терміну виплат.
«Логіка такої опції полягає в тому, що таке зниження є значно меншим, ніж зниження при продовженні терміну виплат. Або ви йдете на реструктуризацію, продовжуючи термін виплати, але при цьому знижуєте з/т на більшу кількість відсотків, або ви можете не продовжувати термін виплат, але взяти дещо менше зниження тарифу», – сказав Чижик.
Для тих, хто погодиться на добровільну реструктуризацію пропонується, ввести 100% -ву відповідальність за небаланси з 2022 роки; для тих, хто не піде на неї, – з 2020 року, з урахуванням короткого перехідного періоду з моменту прийняття закону до моменту вступу в силу даної норми, уточнив заступник міністра.
Чижик зазначив, що на тлі сформованої з ВДЕ ситуації, в 2020 році очікуються «як мінімум відтермінування по виплатах з/т». У зв'язку з цим, міністерство вважає за необхідне забезпечити інвесторам, котрі погодилася на реструктуризацію, першочергове право на отримання компенсацій.
Згідно з пропозиціями відомства, термін введення в експлуатацію по pre-PPA (договору купівлі-продажу е/е за чинним «зеленим» тарифом для майбутніх об'єктів) сонячних станцій обмежений 1 липня 2020 року, вітрових – 1 січня 2021 року. Крім цього, в Мінекоенерго вважають за доцільне посилити вимоги до підтвердження факту і дати введення об'єкта в експлуатацію шляхом надання відповідного акта про приєднання. При цьому міністерство обіцяє посилити відповідальність операторів систем розподілу і передачі е/е за невиконання договірних умов щодо приєднання.
Відомство також ініціювало норму, відповідно до якої обмеження вироблення е/е об'єктами «зеленої» генерації не оплачуються в разі, якщо такі обмеження не перевищують 200 годин на рік. Виробництво «альтернативної» е/е також може безкоштовно обмежуватися у випадках загрози для операційної безпеки енергетичної системи країни.
За словами Чижика, станом на кінець лютого прогнозований на 2020 рік дефіцит держпідприємства «Гарантований покупець» становить 19 млрд грн.
Раніше цього місяця Кабмін виступив проти ретроспективного перегляду правил по «зеленому» тарифу.
Як повідомлялося, у 2020-му Україна має виплатити інвесторам «зеленої» генерації близько 42 млрд грн. Детальніше про перспективи розвитку відновлюваної генерації в матеріалі Mind: «5 ключових помилок «зеленої» енергополітики в Україні».
Днями ДП «Гарантований покупець» здійснило черговий авансовий платіж виробникам з відновлюваних джерел (ВДЕ) в розмірі 300 млн грн, тим самим розрахувавшись з альтернативної генерацією за електроенергією за грудень на 73%.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].