Міненергетики представило комплекс кроків для виведення енергетичної системи України з кризи

Міненергетики представило комплекс кроків для виведення енергетичної системи України з кризи

Відомство ініціює три законопроєкти, які дозволять погасити 12 млрд грн боргу перед «Енергоатомом» і «Укргідроенерго»

Міненергетики представило комплекс кроків для виведення енергетичної системи України з кризи
Фото: eenergy.media

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль та в.о. міністра енергетики та захисту довкілля Ольга Буславець провели перше засідання Антикризового енергетичного штабу та представили комплекс кроків для виведення енергетичної системи України з кризи. Про це повідомляє пресслужба міністерства енергетики та захисту довкілля.

«Одним із ключових наших викликів, на який треба було зосередити увагу ще минулого року, є стрімке неконтрольоване збільшення потужності відновлюваної енергетики в рамках застарілої моделі «зеленого» тарифу», – йдеться в повідомленні з посиланням на слова Буславець.

Як зазначають у відомстві, фінансова розбалансованість виникла через надлишковий обсяг електроенергії та штучні адміністративні обмеження, що спотворило ціноутворення на ринку електричної енергії та спричинило збиткову роботу енергогенеруючих підприємств. 

У підсумку це призвело до того, що  ДП «Гарантований покупець» заборгувало підприємством з ВДЕ 7,5 млрд гривень, «Енергоатому» – 4 млрд. У свою чергу «Гарантований покупець» і АЕС не отримали від «Укренерго» 11,1 млрд гривень, а «Укренерго» від споживачів та електропостачальників – 5,3 млрд гривень. ТЕС останні 6 місяців закінчили зі збитками 3,1 млрд гривень, а гідроелектростанції не отримали від «Укренерго» і «Гарантованого покупця» 0,65 млрд гривень.

Серед подальших кроків, ініційованих Мінекоенерго, є: укладення меморандуму з інвесторами про зниження «зеленого тарифу», зупинення будівництва нових сонячних та вітрових генеруючих потужностей по системі «зеленого» тарифу та перехід на конкурентну систему підтримку (аукціони).

Окрім того, щоб підвищити гнучкість енергосистеми і збільшити, у тому числі, частку генерації атомними станціями, планується надати оператору системи передачі право безоплатних обмежень «зеленої» генерації впродовж визначеної кількості годин. Водночас умови реструктуризації, як і тривалість таких обмежень, буде погоджено з інвесторами для уникнення ризиків арбітражів.

Зазначається, що серед наступних кроків також є перегляд паливного балансу Україні на основі оновленого балансу електричної енергії, аби визначити кількість вугілля, яка реально потрібна ТЕС. Паливний баланс планується розраховувати на 2-5 років, щоб можна було розробляти довгострокові програми розвитку вугільної галузі. Також планується усунути адміністративні обмеження на ринку електроенергії, щоб виробники не несли збитків через спотворені ціни, вдосконалити систему ПСО з перспективою переходу на європейську модель підтримки населення.

Як зазначається в повідомленні, серед невідкладних заходів – прийняття трьох законопроектів, які дозволять погасити заборгованість перед «Енергоатомом» і «Укргідроенерго» у розмірі 12 млрд гривень, яка сформувалася в старій моделі ринку, спрямувати по 700 млн гривень вивільнених коштів на погашення заборгованості Укренерго перед ВДЕ та АЕС, а також – спрямувати 200 млн євро на заходи з безпеки експлуатації атомних енергоблоків.

Крім того, планується перегляд фінпланів державних компаній і інвестиційних програм. Також планується надати гарантії повернення інвестицій для будівництва маневрених потужностей, які дозволять балансувати енергетичну систему.

Більше про скорочення термінів надання «зеленого» тарифу для інвесторів за prePPA, а також введення відповідальності за небаланси для ВДЕ читайте в матеріалі Mind: Відновлювана пауза: чому «зелені» інвестори йдуть на канікули.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло