Аналітики прогнозують падіння цін на газ, і найбільше від цього постраждає «Газпром»

Аналітики прогнозують падіння цін на газ, і найбільше від цього постраждає «Газпром»

57% експортних поставок «Газпрому» пряму прив'язані до цін на європейських торгових майданчиках

Аналітики прогнозують падіння цін на газ, і найбільше від цього постраждає «Газпром»
фото pixabay.com

Західні аналітики попереджають про можливе падіння цін на природний газ в Європі до негативних значень, свідчать опитані Reuters учасники ринку і аналітики, пише Forbes.

Один із трейдерів на європейському ринку газу повідомив виданню, що ціни можуть досягти від'ємних значень, якщо обсяг пропозиції на ринку буде залишатися високим у міру заповнення сховищ. Спотові ціни на газ дійсно можуть дійти до негативних значень, підтверджує професор паризького інституту Sciences Po, фахівець з газового ринку Тьєррі Бро. За його словами, це більш ймовірно для хаба NBP в Великобританії, де в 2006 році вже спостерігалися негативні ціни, але на цей раз це може статися і на голландському хабі TTF.

Ціни на газ з постачанням наступного дня можуть піти в мінус в міру заповнення газових сховищ і на тлі великих обсягів пропозиції СПГ з боку Катару і різко зниженого попиту через пандемію коронавірсу. За словами Тьєррі Бро, якщо сховища переповнюються, то єдиний спосіб збалансувати перевищення пропозиції над попитом – це негативні ціни.

«Ми часто бачимо це на ринках електрики, де взагалі немає опції зберігання», – пояснив він.

«Негативні ціни можливі в тому випадку, якщо обмеження в логістиці або зберіганні сировини стають особливо гострими. Самец е зараз відбувається на європейському ринку газу», – розповів професор фінансів університету Х'юстону Крейг Пірронг. За його словами, ринок газу підпорядковується сезонним трендам і навесні споживання завжди йде вниз, що призводить до зростання запасів. Але зараз діє потужний додатковий фактор зниження попиту – коронавірус, і запаси накопичуються швидше, зазначив експерт.

За даними асоціації Gas Storage Europe, 23 травня потужності зі зберігання газу в Європі були заповнені на 70,28% (рік тому – на 56%).

У березні 2020 року «Газпром» експортував газ за середньою ціною в $125 за 1000 куб. м, за даними ФМС Росії.

«Газпром» намагається уникнути впливу зниженяя спотових котирувань, скорочуючи поставки в Європу. У січні-квітні 2020 року вони вже знизилися на 21,4%. Але зявився ще один конкурент для трубопровідного газу – СПГ, і ключовим фактором є те, як себе поведе Катар, поставки якого в Північно-Західну Європу в квітні досягли піку. Якщо поставки СПГ продовжать рости, то це не зупинить зниження цін.

22 травня ціна газу на TTF з постачанням на наступний день впала більш ніж на 30% і досягла історичного мінімуму – 2,35 євро за мегават-годину ($26,4 за 1000 куб. м). Ціна на хабі NBP тоді впала на 23% – до $29 за 1000 куб. м. На хабі в австрійському Баумгартені, найбільш наближеному до Росії, ціна газу тоді впала до $53 за 1000 куб. м, втративши за добу $10.

За підрахунками «Інтерфаксу», рентабельний рівень продажу газу в Європу для «Газпрому» знаходиться на рівні $100 за 1000 куб. м, а економічно вигідними для «Газпрому» залишаються поставки за ціною $50-60 за 1000 куб. м.

Нагадаємо, 22 травня спотова ціна на газ в ЄС впала за добу на 19% – це нижче ціни вартості газодобування в Росії.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті