Криза на нафтовому ринку в РФ може спричинити зупинку російських НПЗ – експерти

Криза на нафтовому ринку в РФ може спричинити зупинку російських НПЗ – експерти

Маржа переробки нафти в РФ може влітку стати негативною

Криза на нафтовому ринку в РФ може спричинити зупинку російських НПЗ – експерти
фото www.flickr.com/photos/muffler/4096348211

Маржа російської нафтопереробки при збереженні низьких цін на нафту з травня може знизитися, а влітку і зовсім стати негативною, що може призвести до зупинки окремих НПЗ. Про це свідчать дані зі звіту агентства Argus Media про перспективи російської нафтової галузі в 2020 році передає OilExp.

«При збереженні низьких цін на нафту до кінця року з травня маржа переробки різко знизиться, а влітку може стати негативною. Це може закінчитися зупинкою окремих НПЗ. Погіршення економіки переробки укупі з падінням попиту спричинить за собою зниження обсягів переробки нафти і зміна структури випуску продукції», – йдеться в звіті.

Експерти наголошують на тому, що тоді як в першому кварталі маржа переробки в Росії була високою – $28 на тонну, то на поточний рік вона може знизитися до мінус $3 за тонну.

Основним чинником погіршення економіки переробки нафти стане зниження величини митної субсидії і зворотного акцизу на нафту, що формуються за рахунок різниці в митах на нафту і нафтопродукти, відзначають експерти агентства.

Крім того, через те, що демпфер зараз працює в негативну сторону, нафтовики замість отримання компенсацій з бюджету, самі виплатять значні суми.

«Виплати федерального бюджету по демпфера і зворотному акцизу на нафту повинні були скласти майже 330 млрд рублів в 2020 році. Замість цього компанії повинні будуть перерахувати в бюджет понад 600 млрд рублів – в два рази більше, ніж компанії отримали з бюджету за підсумками минулого року – 303 млрд рублів », – наголошується в звіті.

При цьому маржа в паливній роздробній торгівлі навпаки зросте (до 20-25%), відзначають в Argus. При скороченні оптових цін це дозволить знизити ціни в роздробі в діапазоні від 1 до 3 рублів на літр палива.

Нагадаємо: раніше аналітики спрогнозували, що Росію чекають багаторічні проблеми з нафтою.

Як повідомлялось, у квітні країни ОПЕК, Росія та інші нафтовидобувні держави домовились знизити видобуток нафти на 9,7 млн барелів на добу в травні-червні. В межах найбільшої угоди про зниження видобутку в історії країни планують скорочувати виробництво протягом двох років – до квітня 2022 року. Країни, що входять до «Великої двадцятки», також стануть частиною угоди, що разом з ОПЕК + дозволить прибрати з ринку близько 20 млн барелів на добу.

Аналітики консалтингового підрозділу цінового агентства Argus підрахували, що російська нафтова галузь в 2020 році може не дорахуватися мінімум $18 млрд виручки в зв'язку зі зниженням цін на нафту і скороченням видобутку в рамках угоди ОПЕК+. 

Варто зазначити, що експерти також прогнозують, що Росію чекають нові проблеми на газовому ринку. Зріджений газ поступово видавлює російський з європейського ринку. За січень-квітень поставки «Газпрому» в ЄС обвалилися на 20%. Приплив СПГ при цьому виріс на 16%, до 39,5 млрд кубометрів.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті