Скасувати фіксований максимум щодо тарифів на газ та зарплат чиновників – проект меморандуму з МВФ

Скасувати фіксований максимум щодо тарифів на газ та зарплат чиновників – проект меморандуму з МВФ

Введення нових податків або привілеїв скасовується

Этот материал также доступен на русском языке
Скасувати фіксований максимум щодо тарифів на газ та зарплат чиновників – проект меморандуму з МВФ
Фото: www.flickr.com/photos/worldbank/16953090889

Виконавча влада України обіцяє скасувати фіксований максимум щодо тарифів на газ для населення та зарплат для чиновників, а також відмовитися від планів із введення нових податків або привілеїв. Про це повідомляє «Економічна правда» з посиланням на проєкт Меморандуму про економічну та фінансову політику, який повинні погодити український уряд, Нацбанк та МВФ.

Згідно з повідомленням, уряд обіцяє у середньостроковій перспективі працювати на забезпечення стійкості бюджету після розширення дефіциту держбюджету у 2020 році до 300 млрд грн через COVID-19.

«Досягти стійкості планують завдяки профіциту первинного бюджету на рівні 1–1,5% після кризи. Це призведе до скорочення державного боргу до рівня нижче 60% ВВП», – зазначається у матеріалі.

Первинний держбюджет від зведеного відрізняється вирахуванням витрат на обслуговування боргів: зведений держбюджет залишиться дефіцитним.

Згідно з документом, бюджетна програма «Фонд для боротьби з COVID-19» діятиме не довше за 31 грудня 2020 року. Проконтролювати відповідні витрати повинна буде Держаудитслужба не пізніше березня 2021 року.

Українська сторона також зобов'язується застосовувати ринкову схему ціноутворення на ринку газу без будь-якого фіксованого максимуму у тарифі: з 1 липня 2020 року постанова Кабміну про спецзобов'язання «Нафтогазу» з продажу газу для потреб населення втратить чинність.

«Починаючи з опалювального сезону 2020–2021 тарифи на опалення переглядатимуться не рідше одного разу на рік напередодні старту опалювального сезону. Уряд обіцяє, що тарифи відображатимуть витрати на газ і супутні витрати, включно з капітальними інвестиціями на модернізацію тепломереж», – підкреслюється у повідомлені.

Для забезпечення безпеки постачання газу в разі волатильності гуртових цін буде створений Тимчасовий постачальник, який гарантуватиме постачання та буде обраний на конкурсній основі в червні.

Окремим пунктом у проєкті меморандуму передбачено скасування максимального значення для зарплат в держорганах і на держпідприємствах. «Цей максимум (47 000 грн на місяць) має бути скасований до кінця червня, оскільки заходи щодо стримування [наслідків карантину] поступово послаблюються», – йдеться в тексті Меморандуму.

Одним з «маяків» для отримання другого і третього траншів за поточною програмою з МВФ буде створення гарантованого мінімального доходу.

Політику інфляційного таргетування в рамках плаваючого обмінного курсу обіцяють продовжити, але Нацбанк готовий скорегувати облікову ставку, щоб протягом 9–18 місяців показник інфляції повернувся до мети 5% +- 1%.

Поліпшення у податковому та митному адмініструванні будуть досягатися усуненням податкових розривів, розширенням податкової бази та скороченням можливостей для ухилення від сплати податків. Протягом дії програми stand by уряд не збирається вводити нові податкові пільги або привілеї. Також не йдеться про створення безподаткових зон.

У проєкті документа також зазначається, що стабільність банків може похитнутися: позичальники вже стикаються з труднощами в обслуговуванні своїх кредитів, але заборона штрафувати клієнтів, які пропускають платежі, може позначитися на капіталах банків.

Важливим маркером подальшої співпраці з МВФ буде продовження медичної реформи, а саме фінансування вторинної ланки та спеціалізованої допомоги.

Згідно з документом, приватизація повернеться: у грудні 2020 року спробують продати два великі держпідприємства, а до червня 2021 року – ще три. Йдеться про Одеський припортовий завод, ОГХК, «Центренерго», «Електроважмаш», шахту «Краснолиманська» та «Президент-Готель».

Як повідомлялося, у Мінфіні України розраховували, що МВФ розгляне питання кредиту для України 5 червня, проте питання кредиту для України відсутнє у планах Ради директорів МВФ до 10 червня.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті