Обсяг інвестицій в Україні цього року впаде на 24,1% – прогноз Mind

Обсяг інвестицій в Україні цього року впаде на 24,1% – прогноз Mind

Єдиний напрям, де Україна може очікувати збільшення інвестицій, це надходження від міжнародних фінансових інститутів і організацій

Обсяг інвестицій в Україні цього року впаде на 24,1% – прогноз Mind
Фото shutterstock.com

За результатами 2020 року, інвестактивність в Україні істотно ослабне – «мінус» 24,1% порівняно до 2019-го. Про це йдеться в дослідженні Mind з циклу «Макроекономічний прогноз-2020». Такий показник видання прогнозує навіть у разі оптимістичного сценарію – країні вдасться уникнути другої хвилі коронавірусу, а уряд вийде з пакетом антикризових програм в другій половині року.

Якщо аналізувати інвестактивність у розрізі галузей, то максимальне падіння  спостерігатиметься в машинобудуванні, нафтохімічній промисловості та в паливо-промисловому комплексі. 

Mind також проаналізував, як поводитиметься кожна окрема економічна група, від якої залежить інвестиційна динаміка України.

Капітальні інвестиції в 2020 році, основні сфери

Розрахунки: Mind

Єдиний напрям, де Україна може очікувати збільшення інвестицій, це група міжнародних фінансових інститутів і організацій. Відновлення кредитування України з боку МВФ ($3,5 млрд) розблокує $1 млрд фінансування Світового банку, макрофінансову допомогу від ЄС і нові проекти ЄБРР.

Найбільшу інвестиційну активність в Україні утримує не держава, а фінансово-промислові групи (ФГП) та їхні лідери, по відношенню до яких часто вживають термін «олігархи». При цьому, в разі якщо ситуація на світових ринках сталі, сировини й агропродукції почне стабілізуватися, існує велика ймовірність того, що скорочення інвестицій ФПГ в економіку України виявиться навіть менш значним, ніж представлено в прогнозі («мінус» 11,2%).

На відміну від олігархів приватні кооперації меншого масштабу, зазначається в дослідженні, навпаки, істотно скорочуватимуть інвестиції – «мінус» 42,0%. Обумовлено це, перш за все, тим, що вони не мають такої значної фінансової подушки, якою володіють великі ФПГ. Крім того, вони не мають впливу на державну політику, тому не надто розраховують на держдопомогу.

Глибоке падіння обсягу індивідуальних інвестицій фізичних осіб – «мінус» 26,2%, які більшою мірою йдуть на купівлю нового житла, відображає тенденцію падіння доходів населення та скорочення переказів трудових мігрантів в Україну.

Нагадаємо, що згідно з даними Держстату, критичне падіння капітальних інвестицій почалося ще в I кварталі 2020 року. За перші три місяці їх обсяг обвалився на 35,5% по відношенню до аналогічного періоду минулого року.

Детальніше читайте у матеріалі Mind: «Макроекономічний прогноз-2020: чого чекати від зовнішньої торгівлі та інвестклімату України».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло