Захворіло у світі
59,192,123
Померло у світі
1,396,673
Вилікувалось у світі
37,914,015
Захворіло в Україні
647,976
Померло в Україні
11,263
Вилікувалось в Україні
299,358
В «Укренерго» знали про «зелену» кризу, але на цьому великі гроші заробляли пов’язані з керівниками НЕК компанії – ЗМІ

В «Укренерго» знали про «зелену» кризу, але на цьому великі гроші заробляли пов’язані з керівниками НЕК компанії – ЗМІ

Люди з орбіти керівництва самого «Укренерго» заробляли на зведенні найбільших «зелених станцій»

В «Укренерго» знали про «зелену» кризу, але на цьому великі гроші заробляли пов’язані з керівниками НЕК компанії – ЗМІ
фото pixabay.com

Керівники НЕК «Укренерго», яка повинна слідкувати за ситуацією на ринку електроенергії в Україні, знали про наближення кризової ситуації пов’язаної із «зеленою енергетикою», але компанії з їхніх орбіт робили на цьому бізнес. Про це йдеться в сюжеті програми «Наші гроші з Денисом Бігусом».

«Зелену енергетику» в усьому світі. Україна приєдналася до Європейського енергетичного співтовариства і взяла на себе «зелені» зобов’язання ще у 2011-му. Але від початку українська система розвитку видобутку екологічної електроенергії була заточена скоріше на отримання прибутків для окремих, найбільших «гравців». Так, наприклад, держава за законом гарантувала викуп у виробників всієї «зеленої електроенергії» за високим тарифом – 15 євроцентів для промислових сонячних станцій і 10 євроцентів для промислових вітрових станцій. Цей тариф втричі вищий за німецький і французький. При цьому, наприклад, німецькі «зелені станції» виробляють більше половини усієї електроенергії країни, а українські – не виробляють і 10%. 

Ще у 2018 році тодішній голова енергетичного комітету Верховної Ради Олександр Домбровський заявляв, що гроші на виплати виробникам електроенергії з відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) починають закінчуватись, і треба терміново запроваджувати систему аукціонів – коли за право отримувати від держави доплати за «зеленим тарифом» компаніям доводилось би змагатись, знижуючи ціни. Але при цьому Рада попереднього скликання відтягнула ухвалення системи аукціонів аж до квітня 2019 року. І дала всім охочим час добудувати станції зі збереженням старого високого «зеленого тарифу» до 2020 року. В цей час свої сонячні електростанції розбудовували люди з орбіти п’ятого президента Петра Порошенка, міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, нардепів Ігоря Котвіцького, Максима Єфімова і Юлії Льовочкіної.

Але найбільшим бенефіціаром «зеленки» є Рінат Ахметов. Він сукупно має близько 1ГВт потужностей. Більшість з них, він розбудував у 2019 році, якраз у «пільговий період» до аукціонів. Через стрімкий майже втричі стрибок кількості «зелених станцій» (від близько 2000 МВт до близько 6 000 МВт) гроші на виплати почали закінчуватись і нині у держави утворився борг перед «зеленими»  у 12 млрд грн.

В свою чергу, ця ситуація «зачепила» традиційних виробників електроенергії, зокрема – атомні електростанції. Держава вже вивела в резерв 3 блоки АЕС. Натомість зростати почала частка видобутку «брудної» теплової енергії, виробленої ТЕС. Саме ТЕС в Україні використовуються для так званого балансування сонячних і вітрових станцій, які, як би не парадоксально це звучало, і повинні були замінити ці ТЕС. Найбільшим їхнім власником є ДТЕК вже згаданого олігарха Ахметова.

В «Укренерго» ще у 2017-му заявляли, що українська енергосистема може «потягнути» обмежену кількість електроенергії від «зелених станцій» – близько 3000 Мвт (в подальшому цю цифру скоригували до 4700 Мвт), але при цьому підключитися дозволили на понад 6000 Мвт і ніяк не обмежували «географію» цих підключень. В результаті найбільші станції будували на півдні країни (що логічно, враховуючи кількість сонячних днів на рік в порівнянні з іншими регіонами). Тож вже у 2018-му Служба безпеки України почала писати листи до Кабміну з інформацією про загрозу будівництва в уже перевантаженому південному енерговузлі.
В самому «Укренерго»  заявляють, що законодавство не дозволяє їм відмовляти в підключеннях. І переконують, що неодноразово писали листи до Міненерго, в профільний комітет Верховної Ради, і завжди заявляли про проблему. Але при цьому, як з’ясували журналісти, люди з орбіти керівництва самої НЕК заробляли на зведенні найбільших «зелених станцій». 

Так, однією із компаній, яка підключала «Нікопольську СЕС» (належить Ахмєтову і фігурувала у згаданому листі СБУ) до мереж була фірма з орбіти тодішнього керівника «Укренерго» Всеволода Ковальчука – «Хорос»

На момент підключення станції, комерційним директором «Хоросу» був Олександр Межевець. До цього він був підлеглим Ковальчука в «Укренерго». А в 2013 році  «Хоросом» керував Дмитро Кузнік. Він же був в керівництві двох інших компаній, які заснував сам Ковальчук.

 Судячи з усього, це не єдиний бізнес, що веде до керівництва «Укренерго» пов’язаний із ВДЕ. Вже згаданий Межевець крім «Хороса» керував компанією «Проенерджі». Компанії повідомляють в себе на сайті, що вони партнери, і їхній офіс юридично знаходиться за однією адресою в Києві – на Лук’янівській, 23.

Ця компанія, як і «Хорос» часто обслуговувала НЕК, а також займалась розробкою проектів для підключення «зелених» станцій. За даними журналістів, вони розробляли проекти для ТОВ «Атлас Воловець енерджи», ТОВ «Віндкрафт Україна», ТОВ «Віндкрафт Каланчак», ТОВ «Вінд енерджі Україна». Компанії заплатили «Проенерджі» сукупно більше 10 млн грн.  При цьому “Воловецька ВЕС «згадувалась у висновках регіональних фахівців «Укренерго», як така, що несе загрозу енергосистемі. 

Попри те, що журналістам вдалося встановити ще ряд компаній, що були пов’язані з керівництвом «Укренерго» і при цьому будували «зелені станції» або ж постачали на них необхідне обладнання, вже екскерівник ДП Ковальчук свою причетність до них спростував.

 Вирішувати кризову ситуацію взялися вже за президента Володимира Зеленського. Так, з найбільшими інвесторами у «зеленку» вдалося домовитися про зниження «зеленого тарифу» і про те, що починаючи з серпня нові сонячні станції зможуть приєднатись до мережі і претендувати на виплати від держави вже лише через ауцкціон. А от вітровим станціям, які вже почали будуватися, дали додатковий час для добудови зі збереженням фіксованого «зеленого тарифу». І серед тих, хто зароблятиме на ньому найбільше –  Тилігульська ВЕС (понад 500Мвт) Ахметова та Чаплинська і Каланчацька ВЕС(сукупно 600Мвт) бізнес-партнера екскерівника СБУ Валерія Хорошковського Карла Стурена. Ці станції нині ще в процесі будівництва.

Нагадаємо: раніше цього місяця виконувачка обов'язків міністра енергетики Ольга Буславець заявила, що потужність вітрової електроенергії до 2023 року може збільшитися до 1 ГВт. Натомість з 1 серпня поточного року, нові сонячні електростанції потужністю понад 1 МВт зможуть бути введені лише за умови продажу на аукціонах. 

Як повідомлялось, Кабінет міністрів України 10 червня, підписав Меморандум про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері відновлюваної енергетики. Асоціація Відновлюваної Енергетики запропонувала ряд уточнень. На думку її членів, запропоновані зміни зроблять Меморандум менш дискримінаційним стосовно власників сонячних електростанцій.  

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті