Стали відомі джерела депозитів Суркісів у ПриватБанку — розслідування Kroll
З ПриватБанку перенаправили кошти на депозитні рахунки шести компаній, що були пов'язані з Суркісами

Згідно з розслідуванням агентства Kroll, кошти на депозитах англійських компаній Суркісів виявилися кредитами, які ПриватБанк видав своїм пов’язаним особам у 2008−2010 році.
Американське видання Chicago morning star опублікувало фрагмент розслідування агентства Kroll про те, як колишні власники ПриватБанку виводили з нього гроші.
Згідно з цією інформацією, у 2008−2010 роках ряд компаній, пов’язаних із Приватбанком отримав кредити від ПриватБанку Кіпру на загальну суму $361 млн.
«Кредити на загальну суму 361 мільйон доларів США були згруповані частинами, в рамках яких видавалися з різницею в кілька хвилин, відразу після чого вони були спрямовані через мережу транзакцій між рахунками пов’язаних компаній, у яких немає очевидної комерційної мети», – йдеться у розслідуванні.
За версією слідства Kroll, ті ж кошти були згодом депоновані у Приватбанку. Вони були спочатку депоновані на термін до двох років на момент внесення застави на низку рахунків, з яких пізніше перенаправили кошти на депозитні рахунки шести компаній: Sofinam Investments, Lumil Investments, Berlini Commercial, Camerin Investments, Sunnex Investments і Tamplemon Investments. Всі вони були зареєстровані в один і той же день за однією і тією ж адресою і перебували в юрисдикції Британських Віргінських островів.
Дослідження Kroll показало, що всі шість депозитних рахунків, згаданих у звіті, ведуть до Григорія та Ігоря Суркіс. Це українські олігархи і ділові партнери Ігоря Коломойського, одного з найбільших акціонерів ПриватБанку до його націоналізації. Брати Суркіси намагалися довести в судах, що вони не були пов’язані з колишніми власниками Приватбанку і наполягали на тому, що процедура bail-in (конвертація депозитів, пов’язаних з банком осіб в його капітал – технічна процедура націоналізації ПриватБанку) була незаконною.
Одночасно з судовим розглядом в Україні Ігор Суркіс і згадані шість компаній подали позов до Високого суду Лондона. У позові, всупереч позиції Суркісів в українських судах, заявлений очевидний зв’язок між братами Суркіс і Ігорем Коломойським.
15 червня 2020 року Велика палата Верховного Суду України прийняла рішення закрити справу сім'ї Суркісів проти Національного банку України.
Незалежне розслідування діяльності Приватбанку Kroll, яке проводилося з 2016 по 2017 рік, показало, що Приватбанк був частиною великомасштабної схеми скоординованого шахрайства принаймні десять років до націоналізації банку, в результаті чого банк втратив не менше $ 5,5 млрд. Ця інформація вказана в результатах розслідування, поданих Національним банком України в січні 2018 року.
Як повідомлялося раніше, Верховний суд України вирішив, що ПриватБанк не повинен повертати понад 1 млрд грн родині Суркісів, які втратили вклади через націоналізацію найбільшого в країні банку в 2016 році.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].