У 2021 році Україна втратить понад 35 млрд від податкових пільг - КШЕ

У 2021 році Україна втратить понад 35 млрд від податкових пільг - КШЕ

Це 4,5% більше ніж у поточному році

У 2021 році Україна втратить понад 35 млрд від податкових пільг - КШЕ
Фото: kievvlast.com.ua

У 2021 році через дію податкових пільг державний бюджет недоотримає 35,2 мільярда гривень, що на 4,5% більше ніж у поточному році (33,6 мільярда гривень). Про це повідомляє «Центр аналізу публічних фінансів та публічного врядування Київської Школи Економіки» (КШЕ).

Експерти зазначають, що втрати від цих пільг зазнають не лише державний, а і місцеві бюджети, оскільки частина втрат від них припадає на податки, які надходять до місцевих бюджетів (податок на майно, збір за місця для паркування транспортних засобів, туристичний збір).

Найбільші втрати бюджет несе через пільги з ПДВ – 17,9 млрд гривень. Найбільший обсяг цих пільг отримає соціальна сфера (10,1 млрд гривень), зокрема галузь охорони здоров’я – 7,3 млрд гривень і освіти – 2,8 млрд гривень.

Ще 2,5 млрд гривень – операції з постачання житла, 1,4 млрд гривень – операції з постачання вугілля, по 1,1 млрд гривень – операції з постачання послуг з перевезення пасажирів міським пасажирським транспортом і операції з постачання періодичних видань друкованих засобів масової інформації та книжок.

Наступним за обсягом йде податок на майно – 13,4 млрд гривень (2020 р. – 13,3 млрд гривень). Цей податок надходить до місцевих бюджетів, отже і втрати від податкових пільг несуть вони. В його структурі найбільшу частину займають пільги з земельного податку.

За прогнозом у 2021 році втрати доходів органів місцевого самоврядування від пільг з земельного податку складуть 8,4 млрд гривень, втрати від закладів освіти, які звільнені від сплати земельного податку, – 2,3 млрд гривень, закладів охорони здоров’я – 0,7 млрд гривень.

Третє місце займає акцизний податок з імпортних товарів – 1,6 млрд гривень, а потім вже податок на прибуток підприємств – 1,5 млрд гривень. Найбільше за обсягом пільг з цього податку отримає галузь літакобудування – 690,3 млн гривень., а також фінансова сфера – 665,9 млн гривень.

Акцизний податок з вітчизняних товарів займає останнє місце з обсягом втрат в 0,8 млрд гривень.

Пільги з акцизного податку, як з вітчизняних, так і з імпортних товарів, отримає авіаційна галузь – ввезення та реалізація бензинів авіаційних та палива для реактивних двигунів – сумарно 2,4 млрд гривень.

Щодо втрат місцевих бюджетів, то окрім зазначеного вище податку на майно, втрати доходів від збору за місця для паркування транспортних засобів складуть 0,2 млн гривень, туристичного збору – 0,9 млн гривень. Зростання втрат від цих зборів спрогнозовано на рівні +27,0% до очікуваних втрат 2020 року.

Нагадаємо: Кабмін опублікував основні показники проєкту бюджету-2021.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті