Захворіло у світі
42,237,160
Померло у світі
1,144,682
Вилікувалось у світі
28,568,009
Захворіло в Україні
337,410
Померло в Україні
6,289
Вилікувалось в Україні
139,755
«Я стверджую, що за отруєнням стоїть Путін»: Навальний дав велике інтерв’ю для Der Spiegel

«Я стверджую, що за отруєнням стоїть Путін»: Навальний дав велике інтерв’ю для Der Spiegel

Опозиціонер розповів про загострення відносин Москви з Берліном

«Я стверджую, що за отруєнням стоїть Путін»: Навальний дав велике інтерв’ю для Der Spiegel
фото DR

Російський опозиціонер Олексій Навальний вперше після свого виходу з лікарні після отруєння речовиною з групи «Новічок» дав велике інтервʼю німецькому журналу Der Spiegel. Видання Meduza подає ключові тези з інтерв’ю російського опозиційного політика.

Про самопочуття

Я почуваюся набагато краще, ніж три тижні тому, краще з кожним днем. Не так давно я міг піднятися лише на 10 сходинок, а тепер вже можу на п'ятий поверх. І головне – до мене повернулися ментальні здібності. Моя найголовніша проблема – це сон: я не можу спати без снодійного. Лікарі кажуть, що я відновлюсь на 90 або 100%, але насправді ніхто цього точно не знає, я перебуваю в положенні піддослідного кролика.

Про отруєння

На початку польоту, як і в аеропорту, я добре себе почував. Те, що сталося потім, дуже складно описати. Це як DDoS-атака на комп'ютер: перевантаження, яка ламає нервову систему. Я відчув, що не можу концентруватися, що у мене холодний піт. Спочатку я попросив у [свого прес-секретаря] Кіри Ярмиш носовичок, потім попросив її поговорити зі мною, потім попросив води у стюардес, потім вирішив, що треба в туалет.

Я сидів на унітазі і вмивався холодною водою, а потім зрозумів – якщо я зараз не відкрию двері, то тут і помру. Болі не було, але я розумів, що вмираю. Я вийшов з туалету і сказав бортпровіднику: «Мене отруїли, я вмираю». Потім пам'ятаю, як я лежав на підлозі, а він дивився на мене з подивом і посмішкою, мабуть, вважаючи, що мені подали несвіжу курку. Пам'ятаю, мене запитували про проблеми з серцем. Але у мене взагалі нічого не боліло – я просто знав, що вмираю.

Потім голоси стали тихіше, жінка почала говорити мені: «Не відключайтеся». Потім – кінець. Я розумію, що я мертвий. В інтернеті я дивився відео, записане одним з пасажирів, яке називалося «Навальний кричить від болю». Але це був не біль – біль змушує відчувати себе живим. А я просто розумів, що це кінець. З того моменту, як я відчув, що відбувається щось дивне, до втрати свідомості минуло півгодини.

Про те, хто стоїть за отруєнням

Я стверджую, що за отруєнням стоїть Владімір Путін, і у мене немає інших версій. Я кажу це на підставі фактів, і головний з них – це «Новічок». Наказ про його використання або виготовлення можуть віддати тільки двоє людей – глава ФСБ або СЗР. Може, ще ГРУ. Очевидно, що таке рішення вони не можуть прийняти без вказівок Путіна.

Про те, навіщо Путіну його смерть

Якби півтора місяці тому мені сказали, що мене отруять «Новічком», я б посміявся. З опозицією Путін бореться по-іншому: наприклад, арештами і побиттям. Бойові отруйні речовини – це для зрадників. Але зараз, мабуть, у голові Путіна щось змінилося – хоча він знає, що я не олігарх і не секретний агент, а політик. Можливо, вони вирішили, що раз звичайні засоби боротьби проти мене не допомагають, треба перейти до крайніх заходів.

Про пляшку з готелю

Я припускаю, що я отримав отруту через шкіру, доторкнувшись до чогось. Потім я взяв пляшку з водою, відпив з неї, поставив назад і вийшов з номера – ось звідки там сліди отрути.

Про відсутність інших постраждалих

Я вважаю, вони зробили висновки з отруєння Скрипалів, коли постраждали 48 осіб, а одна жінка померла. Ймовірно, отруту не було нанесено на раковину або душ – тому що я міг би їх не використовувати, або на телефон, який я міг би віддати Кірі Ярмиш, і замість однієї підозрілої смерті було б дві. Ймовірно, це була якайсь більш складна отрута, і вона була нанесена на річ, до якої торкаюся тільки я.

Про те, чому його випустили з країни

Я думаю, що мене не хотіли випускати з країни – тому і говорили, що у мене нетранспортабельний стан. Але завдяки підтримці прихильників і діям моєї дружини ситуація перетворилася в реаліті-шоу «Навальний вмирає в Омську». І люди не захотіли його дивитися. Для Путіна важливо було, щоб я не отримав статус жертви, щоб не отримав політичний капітал, навіть посмертний, тому мене в підсумку випустили. І, я думаю, вони чекали 48 годин, тому що сподівалися, що отруту в результаті не виявлять.

Про візит Ангели Меркель

Це було абсолютно несподівано – в палату відчинилися двері і увійшли мій лікар і Меркель. Про подробиці бесіди я не буду розповідати, але ми не обговорювали нічого секретного, її візит був просто показовим жестом. Я був вражений тим, як добре вона розуміє те, що відбувається в Росії, і розбирається в ситуації. Коли я з нею поговорив, я зрозумів, чому вона так довго перебуває на вершині німецької політики.

Про повернення в Росію

Я повернуся в Росію, тому що в іншому випадку це буде означати, що Путін досяг своєї мети. Тепер моя робота – залишатися людиною, яка не боїться. І я не боюся. Я не буду підносити Путіну такий подарунок, як моя еміграція.

Про представників системи

На мій погляд, головний лікар омської лікарні навіть гірший за агентів спецслужб – для них вбивство, принаймні, є частиною професії. А він все знав, що зі мною відбувається, але розповідав світові про порушення обміну речовин і про те, що я занадто багато випив.

Про кризу у відносинах Росії з Німеччиною

Довго вважалося неможливим, що Путін ризикне вступити в конфлікт з Берліном – але тепер цей час настав, як і час політичних вбивств у Росії. Уряд Німеччини зайняв дуже ясну позицію, ймовірно, не через мене – це швидше означає, що вони усвідомлюють небезпечний шлях, по якому йде Росія. Зупиняти «Північний потік 2» чи ні – це справа Німеччини, але санкції проти Росії загалом не приносять користі. Потрібні точкові покарання бенефіціарів корумпованої системи, щоб вони більше не могли насолоджуватися життям на Заході.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті