Захворіло у світі
143,629,848
Померло у світі
3,059,987
Вилікувалось у світі
122,010,330
Захворіло в Україні
1,974,118
Померло в Україні
40,796
Вилікувалось в Україні
1,514,472
Фінустанови будуть розкривати реальну вартість кредитів до 5 000 грн

Фінустанови будуть розкривати реальну вартість кредитів до 5 000 грн

Санкції за прострочення виплати не будуть перевищувати подвійної суми кредиту

Фінустанови будуть розкривати реальну вартість кредитів до 5 000 грн
Фото: pixabay.com

Президент України підписав закон, який зобов’язує фінансові установи розкривати повну вартість кредитів, сумою менше мінімальної заробітної плати (5 000 грн – Mind) та строком до одного місяця. Про це повідомляється на сайті НБУ

«Через те, що вимоги до розкриття інформації не поширювалися на так звані мікрокредити, громадяни мали чимало проблем. Серед основних – нерозуміння повної вартості кредиту та санкцій у випадку прострочення, які могли потроїти чи навіть збільшити борг людини в десятки разів», – пояснює проблему очільниця Управління захисту прав споживачів фінансових послуг Національного банку Ольга Лобайчук.

Згідно з документом, фінансові установи будуть змушені вказувати реальну вартість кредиту для споживача, тобто річну процентну ставку. Закон забороняє вказувати відсоток на рівні 0 чи 0,01, який діє тільки на короткий пільговий період. 

Договір мікрокредиту повинен буде містити повну інформацію про позику, а саме:

– повну процентну ставку,

– наявність додаткових та супутніх послуг,

– орієнтовну загальну вартість кредиту,

– графік платежів,

– інформацію про санкції у випадку прострочення. 

Також цей закон установлює максимальну планку санкцій, які фінансова установа може нарахувати клієнтові у випадку прострочення виплат за кредитом. Штрафи не повинні перевищувати подвійної суми кредитів.

«Штраф може становити, наприклад, 2% від простроченого платежу в перший день прострочки й ще плюс 2% кожного наступного дня. До цього може додаватися пеня, наприклад, 1,5% від суми кредиту за кожен день прострочки. Після того, як закон набере чинності, з’явиться максимальна планка штрафів та пені – подвійна сума кредиту», – пояснює НБУ.

Водночас зазначається, що закон не стосується кредитів більших ніж мінімальна заробітна плата. Однак регулятор планує встановити вимоги для фінустанов, щоб ті розміщували характеристики кредитів на своїх сайтах. 

Документ набере чинності через три місяці з дня його опублікування.

Нагадаємо, НБУ планує оновити правила розрахунку вартості кредиту небанківськими установами.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті