У пацієнтів з легким перебігом COVID-19 легені відновлюються гірше – дослідження

У пацієнтів з легким перебігом COVID-19 легені відновлюються гірше – дослідження

Такі пацієнти не рідше за інших скаржаться на ослаблений стан після хвороби

У пацієнтів з легким перебігом COVID-19 легені відновлюються гірше – дослідження
фото DR

Учені з Нідерландів проаналізували три групи пацієнтів, які перехворіли коронавірусом, включаючи людей з серйозними ускладненнями. Вже через три місяці вони виявили хорошу динаміку у відновленні функції легень. Але аналіз виявив і одну цікаву річ – чомусь люди, які перенесли COVID-19 легко в домашніх умовах, показали гірші результати відновлення легень.

У Нідерландах в даний час працює медичний заклад, який займається реабілітацією пацієнтів після COVID-19. Найчастіше туди направляють раніше госпіталізованих, яким надають відповідний догляд, однак людей, які перенесли «ковід» вдома, також можуть бути направлені в клініку за рекомендацією терапевта. Такі пацієнти не рідше за інших скаржаться на ослаблений стан здоров'я після хвороби.

Вчені вирішили з'ясувати, наскільки добре відновлюються легені пацієнтів протягом трьох місяців після одужання від коронавірусу. Про їх експеримент розповідає EurekAlert, на яке посилається HighTech Plus.

У дослідження увійшли 124 пацієнти, яких розподілили на три групи. У першій були добровольці після відділення інтенсивної терапії, в другій – ті, хто перенесли COVID-19 в звичайній палаті, а учасники третьої групи хворіли вдома, але через тривалі безперервні симптоми їх також направили на реабілітацію в клініку. Основними скаргами були втома, задишка і болі в грудях.

Щоб оцінити стан легенів, учасникам зробили комп'ютерну томографію, провели функціональний тест легень та інші обстеження.

Легенева тканина пацієнтів після важкої форми COVID-19 добре відновлювалася, виявили вчені. Ще спостерігалися залишкові ушкодження, проте вони більшою мірою присутні у людей після інтенсивної терапії.

«Ми спостерігаємо патерни, які схожі з одужанням після гострої пневмонії або гострого респіраторного дистрес-синдрому. Зазвичай, одужання вимагає тривалого часу, але ми раді бачити, що легені демонструють таку швидку швидкість відновлення», – прокоментував старший автор дослідження Бам Ван Ден Борст.

Найбільш вражаючим для вчених виявився той факт, що люди, які перенесли COVID-19 вдома, і показали гірші результати відновлення.

«Схоже, деякі пацієнти зі спочатку легкими симптомами COVID-19 надалі відчуватимуть довгострокові ознаки хвороби. Хоча ми не виявили у них ніяких аномальних змін в легенях», – заявив Борст. Зважаючи на різноманітність і серйозність їх скарг, вчені планують і надалі оцінювати стан таких пацієнтів.

Висновки вчених підтверджуються більш раннім дослідженням колег з Австрії. Їх спостереження також показують, що функція легенів і серця пацієнтів після інтенсивної терапії поступово відновлюється.

Нагадаємо, вчені дослідили, що повторне зараження COVID-19 є «вкрай малоймовірним» протягом як мінімум півроку.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті