Захворіло у світі
112,116,627
Померло у світі
2,485,601
Вилікувалось у світі
63,299,560
Захворіло в Україні
1,317,694
Померло в Україні
25,461
Вилікувалось в Україні
1,155,422
Вітренко запропонував купувати російський газ у незалежних компаній

Вітренко запропонував купувати російський газ у незалежних компаній

Ідеться про експорт газу компаніями, незалежними від «Газпрому», які видобувають газ у Росії

Вітренко запропонував купувати російський газ у незалежних компаній
Виконувач обов’язків міністра енергетики Юрій Вітренко
Фото: УНІАН

Виконувач обов’язків міністра енергетики Юрій Вітренко на своїй сторінці у фейсбуці опублікував перелік заходів, які, на його думку, потрібно вжити в Україні, щоб розв'язати кризу на ринку газу, серед яких є також і пункт щодо експорту газу незалежними компаніями з Росії.

«Рішення про граничну ціну на газ (6,9 грн за кубічний метр) матиме тимчасовий характер – на час карантинних заходів. Водночас нам потрібне стале розв'язання проблем на ринку газу: зловживання домінівним становищем, захист не тільки від енергетичної бідності, а й від інших аспектів вразливості споживачів тощо. Тимчасове рішення Кабміну – це якраз нагода та запас часу, щоб напрацювати таке системне рішення із повноцінним залученням зацікавлених сторін», – написав урядовець.

Вітренко запропонував такі кроки для розв'язання проблем на ринку газу:

  1. Енергоефективність, а саме зменшення неефективного споживання. У цьому питанні, на думку в.о. міністра, потрібно починати з економічних стимулів і обліку. Також потрібно створити екосистему для залучення приватного бізнесу та іноземних інвестицій. Починати потрібно вже зараз, а результат Україна отримає через роки.
  2. Збільшення власного видобутку. Для цього Україні потрібно залучати міжнародних інвесторів із грошима та технологіями. Якщо почати зараз, то суттєве збільшення можна отримати через три – п’ять років. Якщо працюватиме й перший пункт, то країна зможе почати експортувати газ, а не імпортувати його, завдяки чому ціна на оптовому ринку буде на рівні експортного паритету, а не імпортного.
  3. Розблокування транзиту газу із Середньої Азії, експорту газу незалежними компаніями з Росії (йдеться про експорт газу компаніями, незалежними від «Газпрому», які видобувають газ у Росії, зокрема й про великі європейські компанії), перенесення точок передачі «газпромівського» газу європейським покупцям. Такі дії суттєво знизять ціну на газ на оптовому ринку.
  4. Біржова торгівля газом в Україні. За словами Вітренка, потрібна біржа, яка б ефективно регулювалася державою й мала необхідні атрибути сучасної біржі (наприклад, кліринг). На цій біржі має бути активна торгівля газом із фіксованою річною ціною, що забезпечить надійний індикатор ринкової ціни на оптовому ринку України. Альтернативою цьому може бути використання європейської біржі для торгівлі газом із постачанням в Україну.
  5. Нові правила захисту споживачів на ринку газу, зокрема вразливих категорій. «У Європі є такі варіанти, коли постачальників обирають об’єднання споживачів. Крім того, вони можуть для цього виділити професійну людину. В Україні для цього можна використовувати об’єднані територіальні громади, які обиратимуть постачальника для тих, хто не хоче або не може робити це самостійно», – пояснив Вітренко, додавши, що за замовчуванням обирати постачальника за вас зможе ОТГ. Також це стосуватиметься тих споживачів, чиїм постачальником автоматично став «постачальник останньої надії», зараз це «Нафтогаз».

Нагадаємо, напередодні прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявляв, що тарифи на газ для населення будуть знижені на понад 30%, вказуючи, що буде запроваджене «державне регулювання». На час карантину кабмін введе державну ціну на газ, що має скласти 6,99 гривні за куб. м газу.

«Нафтогаз» заявив про готовність забезпечити побутових споживачів газом за регульованою ціною 6,99 грн/куб. м Також компанія, як постачальник «останньої надії», готова прийняти побутових споживачів, постачальник яких не зможе або відмовиться постачати газ.

Пізніше повідомлялося про те, що в Міжнародному валютному фонді занепокоєні можливим державним регулюванням цін на газ в Україні, адже це може призвести до порушення взятих в рамках Меморандуму зобов’язань.

14 січня Шмигаль заявив про «конструктивну зустріч» з МВФ щодо ціни на газ. Позиції МВФ про перебіг зустрічі поки що немає. Водночас він повідомив, що МВФ не висловлює свої «за» чи «проти» про рішення уряду щодо тарифів.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті