Захворіло у світі
113,025,730
Померло у світі
2,507,803
Вилікувалось у світі
63,747,311
Захворіло в Україні
1,333,844
Померло в Україні
25,742
Вилікувалось в Україні
1,163,555
У 2021 році НБУ працюватиме над переходом банків на новий стандарт

У 2021 році НБУ працюватиме над переходом банків на новий стандарт

Цей стандарт вважається «фінансовим есперанто»

У 2021 році НБУ працюватиме над переходом банків на новий стандарт
фото: bank.gov.ua

У 2021 році Національний банк України (НБУ) планує активно працювати над переходом банків на міжнародний стандарт ISO20022 задля осучаснення фінансової інфраструктури України та її інтеграції зі світовими ринками. Про це повідомляється на сайті регулятора.

«Стрімка цифровізація та світова зміна технологій у бік уніфікації і взаємодії підштовхують нас до трансформації і української платіжної інфраструктури та відходу від паперових стандартів, зокрема у платіжній сфері. Перехід на міжнародний стандарт ISO20022 забезпечить подальшу автоматизацію платіжних транзакцій на якісно новому рівні. Він надасть банкам та бізнесу нові можливості,  здешевить транзакції, підвищить гарантованість їхньої доставки та безпеку», – прокоментував заступник Голови Національного банку Олексій Шабан.

Серед головних переваг використання міжнародного стандарту ISO 20022 у платіжній інфраструктурі України:

 • гармонізація українського платіжного простору зі світовим;
 • поява та забезпечення роботи нових гравців платіжного ринку та платіжних інструментів відповідно до другої платіжної директиви ЄС (PSD2);
 • запровадження нових та розширення функціонального наповнення існуючих платіжних інструментів на користь банків та їх клієнтів;
 • реалізація нових автоматизованих процесів, які покривають повний життєвий цикл платежів;
 • підвищення рівня обслуговування, ефективності та прозорості платежів;
 • розширення реквізитів платежів коштом необхідної додаткової інформації;
 • посилення захисту інформації.

У першому кварталі 2021 року запланований запуск тестового стенду Системи електронних платежів (СЕП) нового покоління, відповідно перші формати кредитового переказу на базі ISO20022 стануть доступними для початку практичного відпрацювання і реалізації.

У другому кварталі 2021 року мають бути опубліковані всі версії специфікацій повідомлень та технічної документації, що реалізовуватимуться у промисловому режимі модернізованої СЕП. 

Упродовж 2021 року регулятор спільно з учасниками банківського ринку відпрацьовуватиме всі аспекти роботи модернізованої СЕП та визначатиметься щодо термінів остаточного впровадження та міграції на нову інфраструктуру. Фінальна дата переходу платіжної інфраструктури на стандарт ISO20022 буде встановлена після аналізу результатів тестування з банками, з урахуванням необхідних доопрацювань та готовності банків до цієї події.

Водночас відповідно до практики інших країн світу перехід на новий стандарт платежів буде одномоментним, що вимагатиме особливої відповідальності від усіх учасників процесу.

У межах проєкту центральний банк розробив моделі стандарту ISO20022 для використання у платіжній інфраструктурі України у напрямах:

 • кредитовий переказ – переказ з ініціативи платника;
 • дебетовий переказ – переказ з ініціативи отримувача грошових коштів/стягувача;
 • управління рахунками, лімітами;
 • особливі випадки та розслідування – уточнення реквізитів, неможливість виконання платіжної інструкції, розслідування щодо платежу тощо.

Частина документації вже доступна для банків та розробників банківських програмних комплексів на сайті регулятора. Вона описує ланцюги платежів від клієнта до клієнта, а також значно збагачена бізнесовою частиною, якщо порівняти з поточними платіжними документами.

За словами заступника директора Департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку Національного банку Наталії Лапко, стандарт ISO20022 вважається «фінансовим есперанто». Він стосується не тільки банківської сфери, але й забезпечує роботу підприємств, корпорацій, торгівлі та дозволяє опрацювати наскрізні платежі для всіх учасників фінансового ринку. 

Нагадаємо: НБУ запланував проінспектувати 43 банки у 2021 році.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті