Грета Тунберг у Давосі: «Ви дієте так, ніби ваш дім горить, а ви вирішили дзвонити пожежникам через 30 років»

Грета Тунберг у Давосі: «Ви дієте так, ніби ваш дім горить, а ви вирішили дзвонити пожежникам через 30 років»

Відома екоактивістка закликала лідерів країн пришвидшити кроки в боротьбі зі змінами клімату

Грета Тунберг у Давосі: «Ви дієте так, ніби ваш дім горить, а ви вирішили дзвонити пожежникам через 30 років»
фото WEF

Шведська екологічна активістка Грета Тунберг звернулася по відеозвʼязку до учасників Всесвітнього економічного форуму в Давосі з закликом діяти негайно і дуже швидко для того, щоб зупинити екологічну і кліматичну кризу. Наводимо основні тези її послання.

***

Мене звати Грета Тунберг, і я тут не для того, щоб укладати угоди. Розумієте, я не належу до жодної політичної партії і не маю фінансових інтересів – тому я не можу торгуватися або вести переговори. Я тут тільки для того, щоб ще раз нагадати вам про надзвичайну ситуацію, в якій ми знаходимося. Кліматичну й екологічну кризу, яку ви і ваші попередники створили і накликали на нас і яку ви продовжуєте ігнорувати.

Країни, підприємства й інвестори зараз поспішають представити свої нові так звані «амбітні» кліматичні цілі і зобов'язання. Чим довше ми вдаємо, ніби можемо вирішити кліматичну кризу, не ставлячись до неї як до кризи, тим більше дорогоцінного часу ми втрачаємо. А цього часу у нас немає.

Сьогодні ми чуємо, як лідери держав всього світу говорять про «кліматичну надзвичайну ситуацію». Але замість негайних дій, які слід робили в будь-якій надзвичайній ситуації, вони встановлюють розпливчасті, недостатні, гіпотетичні ціни на майбутнє, такі як «зменшення викидів до нуля до 2050 року».

Це все одно, що прокинутися посеред ночі, побачити, що ваш будинок горить, а потім вирішити почекати 10, 20 або 30 років, перш ніж зателефонувати в пожежну частину. І при цьому обзивати тих, хто намагається розбудити людей, панікерами.

Ми розуміємо, що світ дуже складний і що зміни не відбуваються відразу. Але ви вже 30 років бла-бла-бла. Скільки ще це буде тривати?

This is Greta Thunberg's message to Davos

'It’s like waking up in the middle of the night, seeing your house on fire, then deciding to wait 10, 20 or 30 years before you call the fire department' Greta Thunberg 📕 Read more: http://wef.ch/39gZ1GI #DavosAgenda

Опубліковано World Economic Forum Понеділок, 25 січня 2021 р.

Хоча ми вітаємо кожну кліматичну ініціативу, обговорюваних сьогодні пропозицій далеко не достатньо. А час для «маленьких кроків у правильному напрямку» давно минув. Якщо ми хочемо мати шанс уникнути найгірших наслідків кліматичної кризи, це необхідно змінити.

Тому що ви все одно говорите одне, а потім робите абсолютно протилежне. Ви говорите про порятунок природи, а самі дотримуєтеся політики подальшого руйнування.

І поки рівень обізнаності громадян продовжує залишатися таким низьким, нашим лідерам все сходить з рук. Ніхто не несе відповідальності. Це схоже на гру. Перемагає той, хто краще за всіх вміє упаковувати і продавати своє послання.

Але я можу вас запевнити – вести переговори з природою не вийде.

Можна проводити скільки завгодно самітів і зустрічей, але якщо ми не будемо ставитися до кліматичної кризи – як до кризи, ніяких істотних змін добитися не вдасться.

Що нам потрібно – для початку – це реалізувати щорічні обов'язкові бюджети, направлені на скорочення викидів вуглецю, засновані на новітніх наукових даних.

Однак я тут не для того, щоб говорити вам, що робити. Зрештою, збереження життя на Землі в тому вигляді, в якому ми її знаємо, є добровільним. Вибір за вами. Але відповідальність за зроблений вами вибір ви будете нести перед своїми дітьми і онуками.

***

Більше про те, чому потрібно негайно припинити інвестувати в вугільну і нафтову промисловість, у матеріалі Mind «Давос-2021: Фінансування викопного палива може призвести до повторення кризи 2008 року».

Хоча перехід на альтернативну енергетику вже йде повним ходом в США і Європі, але в країнах, що розвиваються, розрив між вугільною електроенергією та відновлювальними джерелами енергії майже не скорочується. Як пришвидшити цей процес в інших країнах – в матеріалі Mind на основі спецдоповіді для Давоського форуму.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті