Щоб машини не повстали: WEF відкрив платформу з розробки етичних принципів для штучного інтелекту

Щоб машини не повстали: WEF відкрив платформу з розробки етичних принципів для штучного інтелекту

АІ може широко застосовуватися в усіх галузях, але досі немає спільних правил щодо його безпечного функціонування

Щоб машини не повстали: WEF відкрив платформу з розробки етичних принципів для штучного інтелекту
фото Shutterstock

За даними PwC, до 2030 року штучний інтелект (АІ) може принести світовій економіці понад $15 трлн, що збільшить світовий ВВП на 14%. Це робить АІ найбільшою економічною можливістю наступного десятиліття, становлячи більшу цінність, ніж сьогоднішнє страхування, нафта і газ, комерційна нерухомість і автомобільна промисловість разом узяті. Про це йдеться в доповіді, підготовленій експертами для Всесвітнього економічного форуму в Давосі.

Попутно АІ може принести суспільству величезну користь. Дослідження, проведене Google в 2018 році, виявило 2602 випадки використання АІ, які сприяють суспільному благу.

Люди все частіше застосовують штучний інтелект для вирішення критичних соціальних проблем, наприклад, підвищення врожайності с/г культур, перепідготовку робітників і боротьбу з COVID-19.

Але в міру того, як стає очевидним економічний і соціальний потенціал АІ, з'являються і ризики, пов'язані з небезпечними або неетичними системами штучного інтелекту. Недавні суперечки про розпізнавання облич, автоматичне прийняття рішень і відстеження людей, пов'язані з COVID-19, показали, що реалізація повного потенціалу АІ вимагає контролю з боку урядів, щоб АІ застосовувався виключно в етичних рамках.

Багато компаній і урядів погодилися з цим, і на сьогодні вже розроблено понад 175 наборів етичних принципів розробки та використання штучного інтелекту.

Однак існує проблема в реалізації цих приципів – легше визначити етичні стандарти, яким повинна відповідати система, ніж втілювати їх на практиці. До того ж, часто ці принципи застосовуються розрізнено й неузгоджено, а механізмів для спільного застосування немає.

Хоча штучний інтелект обіцяє покращити життя мільярдів людей, сьогодні доступ до нього в більшості громадян світу нерівномірний.

Одн з причин – відсутність інклюзивності: за даними Інституту AI Now при Нью-Йоркському університеті, тільки 18% авторів на провідних конференціях по АІ – жінки, приблизно 80% розробників АІ – чоловіки, а небілі інженери складають менше 5% співробітників більшості великих технологічних компаній.

І якщо поточні тенденції збережуться, Північна Америка, Європа і Китай отримають 80% економічних вигод від штучного інтелекту, а решті двом третинам населення світу залишиться лише 20%. Це веде до загострення глобальної нерівності, не кажучи вже про величезні втрачені можливості покращити становище мільярдів людей.

Вплив штучного інтелекту на промисловість і суспільство з кожним днем посилюється, тому існує гостра необхідність спільно розробити норми етичного використання  АІ в інтересах світової громадськості.

Ось чому Всесвітній економічний форум запускає The Global AI Action Alliance, нову платформу для спільної роботи за участю багатьох зацікавлених сторін та інкубатор проектів, призначений для прискорення впровадження інклюзивного, надійного та прозорого АІ у всьому світі і у всіх галузях промисловості.

Альянс об'єднує понад 100 провідних компаній, урядів, міжнародних організацій, некомерційних організацій і вчених. Члени альянсу спільно працюють над розробкою та впровадженням інструментів для забезпечення етичності штучного інтелекту для всіх груп суспільства.

Альянс отримав грант від Фонду Патрика Дж. Макговерна, також він контролюєтся Керівним комітетом провідних світових лідерів з галузі штучного інтелекту під співголовуванням Арвінда Крішни, голови та генерального директора IBM.

Жодна організація не може окремо вирішити весь спектр завдань щодо створення і безпечного функціонування АІ, тому тут ефективною буде тільки масштабна співпраця всіх зацікавлених сторін, йдеться в доповіді.

Про основні тези з панельної дискусії на Давоському форумі щодо розвитку технологій – у матеріалі «Промислова революція 4.0: як уживатимуться між собою люди й роботи».

Про розвиток цієї технології в Україні – в статті «Світле ШІ-майбутнє»: як Україні закріпитись на світовій карті штучного інтелекту».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті