Карантин посилив попит на складську нерухомість – Colliers International
На більшості ринків Центральної та Східної Європи рівень вакантності нижче 5%

Складський, промисловий та логістичний сектори у країнах Центральної та Східної Європи стали одними із найбільш затребуваних видів активів з 2019 року, за версією Colliers, CMS та Randstad. На більшості ринків регіону рівень вакантності нижче 5%. Онлайн-торгівля й до карантину була драйвером попиту на такі приміщення, але локдаун істотно посилив цю тенденцію. Про це повідомляється у пресрелізі компанії з управління інвестиціями у сфері комерційної нерухомості Colliers International.
Згідно з повідомленням, середня орендна ставка в ЦСЄ коливається від $3,4 до $6,5 за м²/місяць, хоча на ринках, що знаходяться на ранніх стадіях розвитку, ставки нині можуть досягати й $8,2 за м²/місяць.
Щодо України, орендні ставки на якісні складські приміщення в Києві не лише не просіли через рецесію економіки, спровоковану пандемією, а й навіть дещо зросли. В кращих активах вони становлять $5 – $5,5/м².
На початку минулого року загальний обсяг складських приміщень у Києві склав близько 1 764 000 м², протягом року на ринок вийшло три нових об'єкти, що поповнили загальну пропозицію на 82 000 м². Нова пропозиція демонструє найвищий ріст за останні шість років. У 2021 році очікується ведення в експлуатацію трьох нових складських комплексів площею 103 000 м².
Кілька років поспіль на ринку спостерігався дефіцит вільних складських приміщень, а загальна вакантність була на рівні 1-4%. Більшість угод на ринку відбувалася в об'єктах на стадії будівництва. Така практика є одним з показників підвищеного попиту та дефіциту якісних складських приміщень.
Пандемія не спровокувала зростання вакантності. Зростання попиту й орендних ставок викликає інтерес до цього сегмента в девелоперів та інвесторів.
Значну частку попиту формують роздрібна торгівля, електронна комерція, логістичні оператори й дистриб'ютори. Саме ці індустрії превалюють у загальному обсязі угод у 2020 році.
Річний оборот роздрібної торгівлі в Києві зріс на 9% з початку року (1-3 квартал 2020 року). Протягом 2020 ритейлери відкрили понад 600 нових локацій по всій Україні. Таке значне розширення провокує додатковий попит на складські приміщення. А через низьку вакантність в цьому сегменті деякі ритейлери інвестують в проєкти build-to-suit.
Частка електронної комерції в роздрібних продажах в Україні збільшилася на 45% (р/р) в 2020 році й склала 8%, згідно з даними Euromonitor International. А до 2025 року, за прогнозами, досягне 12%. За даними опитування ритейлерів компанією Colliers в травні 2020 року, понад 49% респондентів підтвердили, що планують розвивати онлайн-канали продажів в найближчому майбутньому. З іншого боку, свою експансію прискорюють онлайн-ритейлери, посилюючи свою присутність офлайн.
Логістика та дистрибуція. Зростання електронної комерції та роздрібної торгівлі стимулювало розвиток логістики та дистрибуції. Як і у випадку з ритейлерами, через брак складських приміщень логістичні оператори інвестують у build-to-suit. Наприклад, «Нова пошта» інвестувала в кілька таких проєктів в основних регіонах України.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].