Нацкомісії з енергетики заборонили видавати ліцензії газзбутам Фірташа

Нацкомісії з енергетики заборонили видавати ліцензії газзбутам Фірташа

Компанії заборгували понад 23 млрд грн

Нацкомісії з енергетики заборонили видавати ліцензії газзбутам Фірташа
Фото: pixabay.com

Окружний адміністративний суд (ОАСК) виніс ухвалу за позовом НАК «Нафтогаз України», якою заборонив Нацкомісії з регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) видавати ліцензії на постачання газу газзбутам, які заборгували «Нафтогазу» понад 23 млрд грн. Про це йдеться в ухвалі ОАСК від 8 лютого 2021 року, яка оприлюднена в Єдиному реєстрі судових рішень.

Суд, розглянувши аргументи НАК «Нафтогаз України», визнав їх обґрунтованими й адекватними. І задовольнив вимогу «Нафтогазу» про забезпечення позову, заборонивши НКРЕКП до винесення рішення у справі видавати ліцензії на постачання газу «Вінниця-Газзбут», «Волинь- Газзбут», «Дніпропетровськ-Газзбут», «Житомир-Газзбут», «Закарпат-Газзбут», «Запоріж-Газзбут», «Івано-Франківськ-Газзбут», «Київобл-Газзбут», «Рівне Газзбут», «Суми-Газзбут», «Харків-Газзбут», «Чернівці-Газзбут», «Чернігів-Газзбут».

Зазначається, що «Нафтогаз» позивається до вказаних компаній про стягнення заборгованості в розмірі 23,309 млрд грн за газ, який «Нафтогаз» поставив у рамках виконання спеціальних обов'язків у період з 2018 по 2020 роки. Проте газзбути, зазначені у позові, не здійснили розрахунки з оптовим продавцем – АТ «НАК «Нафтогаз України».

На думку «Нафтогазу», боржники можуть уникнути виплати боргу, у тому числі шляхом отримання нової ліцензії. Крім того, «Нафтогаз» звертає увагу, що всі перелічені боржники мають одного власника.

Крім того, на забезпечення цього ж позову, суд заборонив виставляти в паперовому та електронному вигляді побутовим споживачам рахунки, акти, будь-які інші платіжні документи про оплату за природний газ, спожитий ними до січня 2021 року (включно), газзбутам: «Вінницягаз Збут», «Волиньгаз Збут», «Дніпропетровськгаз Збут», «Житомиргаз Збут», «Запоріжгаз Збут», «Івано-Франківськгаз Збут», «Київоблгаз Збут», «Рівнегаз Збут», «Сумигаз Збут», «Харківгаз Збут», «Чернівцігаз Збут», «Чернігівгаз Збут», «Миколаївгаз Збут», «Львівгаз Збут», «Хмельницькгаз Збут», «Закарпатгаз Збут».

Раніше «Нафтогаз» повідомляв, що за умовами спеціальних обов'язків компанія була зобов'язана відпускати газ газзбутам і тепловикам попри ріст заборгованості. У результаті, ці компанії заборгували «Нафтогазу» за газ, отриманий в рамках ПСО, понад 67 млрд грн.

У вересні 2020 року Mind писав про те, що газопостачальні компанії олігарха Дмитра Фірташа з 1 серпня не розраховуються з «Нафтогазом» за газ для населення

Основний гравець на ринку постачань домогосподарствам – газзбути підконтрольні групі компаній РГК Дмитра Фірташа. Вона контролює понад 20 облгазів і газзбутів, які займали в першому кварталі 2020 року 69% частку ринку. Ще 2% ринку, за оцінкою регулятора, займала на початку цього року держкомпанія Нафтогаз, 29% – інші постачальники.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті